1. A beszerzés helye
A nyár leghűsítőbb íze tagadhatatlanul a bodzáé, ezért érdemes olyan helyre menni érte, ahol szabadban, védett helyen nő. Itt nem válhat olyan szennyezetté, mint egy városi forgalmas főút mellett.
2. Gyűjtés ideje
A bodza május-júniusban virágzik. A virágokat száraz időben szedjük le, ekkor sokkal intenzívebb íz hatást érhetünk el, mintha eső után közvetlenül gyűjtjük őket.
3. Így gyűjtsük, használjuk
A teljesen kinyílt állapotú, egészséges virágokat a fészekszerű aljuknál, még a zöld színű tővégnél vágjuk le. Nézzük meg, hogy tiszták és bogármentesek legyenek, majd egy kosárba óvatosan egymás mellé, fölé tegyük be őket. Hazaérve elég gyorsan kezdjük meg a felhasználásukat, mert elég gyorsan bebarnulhatnak. A frissen szedett virágok adják a legjobb formájukat a szirupnak.
4. Alapanyag arányok
Körülbelül 15 nagy virág elegendő 1 liter víz ízesítéséhez, amihez 1 kg cukrot 45g citromsavat adhatunk, valamint 2 egész citromot szelethetünk. Ha ennél élénkebb bodzás íz világot, édesebb, avagy savanykásabb összhatást szeretnénk elérni, akkor emeljük a bodzavirág, a cukor, vagy a citrom mennyiségét. Vagy válasszuk azt a megoldást ahol speciális, kimondottan szörpök készítésére kifejlesztett cukrot alkalmazunk, így ugyanis nincs szükség a szörp elkészítéséhez másra, csak vízre és bodzára.
5. Elkészítés
Ha érintetlen területről szereztük be a bodzát, nem kell mosnunk, így minden virágpor és íz benne marad.
A vizet viszont forraljuk fel, és amikor még meleg egy picit, keverjük el benne a szirupcukrot.
Ha teljesen kihűlt tegyük bele és nyomkodjuk le a bodzavirágokat és a citromkarikákat, így hagyjuk legalább egy napot, maximum 2-3 napot ázni.
Utána szűrjük le, és töltsük jól zárható, sterilizált üvegekbe. Hűtőben tároljuk felhasználásig.
+1 tipp:
Hogy ne kelljen aggódni, vajon meddig áll el a szirupunk, öntsük jégkocka készítőbe, fagyasszuk ki, majd egy zipzáras zacskóban tároljuk a felhasználásig. Így a készlet erejéig mindig hideg, ízes és illatos szörpöt készíthetünk.