Van, aki választja, és van, aki rákényszerül a cukormentes étrendre. Nem olyan egyszerű kérdés, hogy mi számít cukormentesnek, hiszen más alapanyagok megengedettek az inzulinrezisztenciával, valamint az 1-es és 2-es diabétesszel élők számára. Azok számára nyílik több lehetőség, akik nem egészségügyi probléma miatt, hanem saját döntésük alapján zárták ki étrendjükből a finomított cukrokat, ők ugyanis belátásuk szerint kiválthatják a cukrokat mézzel vagy leturmixolt aszalt gyümölcsökkel.
Érdemes tudni, hogy cukor alatt a következő élelmiszeripari alapanyagokat is értjük: fehér cukor, barna cukor, nádcukor, melasz, méz, maltodextrin, dextróz, invertcukor, glükóz, glükóz-szirup, fruktóz, fruktóz-szirup, glükóz-fruktóz szirup, gyümölcsből kivont cukor/szirup, maláta, maltóz, szacharóz. Ugyanúgy cukorbevitelt jelent a számos, növényekből kivont szirup is, mint az agavé-, juhar-, rizs-, kukorica- vagy datolyaszirup.
Cukor helyett cukoralkoholok
Az inzulinrezisztenciával, 1-es és 2-es diabétesszel, így akár inzulininjekciók beadásával élők eltérő mennyiségű szénhidrátot fogyaszthatnak naponta, amivel a betegeknek tisztában kell lenniük. Az alábbi receptekben úgynevezett cukoralkoholokkal, eritrittel és xilittel (más néven nyírfacukorral) édesített sütemények elkészítését mutatjuk be. Ezekről tudni érdemes, hogy kiváló glikémiás indexszel (ez a szám a vércukorszint-megemelő hatását mutatja) és kalóriaértékekkel bírnak. Az eritrit nevű erjesztett cukoralkohol kalóriatartalma egészen minimális, szénhidráttartalma mindössze 1 g (100 grammból).
A xilit édesítő ereje megegyezik a kristálycukoréval, míg az eritrit a fehér cukor kb. 60%-os édesítő erejével bír, így ennek megfelelően közel dupla annyit kell használni belőle. Mindkettő hőérzete – különösen az eritrité – hűvösebb, mint a kristálycukoré. Karamellizálásra alkalmatlan alapanyagok, akárcsak az élesztő felfuttatására, ami nem sikerül cukor nélkül. Tapasztalataink alapján azonban simán belemorzsolva az élesztőt is meg fog kelni a tészta.
Fontos tudni, hogy a xilit és eritrit az ezekre érzékenyek számára hasmenést okozhatnak. Érdemes ezért felhasználás előtt kipróbálni kávéban, teában például. Közös tulajdonságuk, hogy többszöri kóstolás után hozzá is lehet szoktatni a szervezetet.
Két kedvenc egy süteményben: „sajttortás” brownie cukormentesen
Mi lehet a brownie nagy hibája? Ha túlsütjük és kiszárítjuk, vagy eleve nem stimmelt a recept, és túl sok szárazanyagot tartalmaz, emiatt nem lesz szaftos a sütemény belseje. Ezt a típushibát küszöbölhetjük ki biztosan az alábbi recepttel, amiben a megszokott brownie-hozzávalókon kívül ízesítetlen krémsajt is szerepel, akárcsak a sajttortában. Így nem csak garantáltan krémes, hanem márványosan fehér-barna színű is lesz a süteményünk.
Hozzávalók a tésztához:
- 130 g mandulaliszt
- 1 marék mandula
- 100 g natúr krémsajt
- 35 g cukrozatlan kakaópor
- 260 g magozott aszalt datolya vagy 100 g eritrit
- Kb. 1 dl langyos víz
Hozzávalók a csokoládéréteghez:
- 2 evőkanál olvasztott kakaóvaj
- 2 evőkanál eritrit
- 6 g cukrozatlan kakaópor
Elkészítése:
- Egy keverőtálban kimérjük a mandulalisztet, a mandulát, a kakaóport és az eritritet. Ha nem eritrittel, hanem aszalt gyümölccsel dolgozunk, a datolyát egy kicsit beáztatjuk vízbe, majd a vízzel együtt krémesre turmixoljuk, és így adagoljuk a keverőtálba, és elegyítjük a többi hozzávalóval.
- A legvégén adjuk hozzá a krémsajtot, amit nagy – nem alapos – mozdulatokkal adunk a tésztához a márványos belső érdekében.
- Egy sütőpapírral bélelt, 20 cm átmérőjű tortaformába nyomkodjuk a masszát, a tetejét habkártyával vagy széles lapú késsel elsimítjuk.
- Mehet be 150 °C-ra a sütőbe, légkeveréses funkción 20 percig süssük. Szúrópróba után bent maradhat még maximum 5 percet.
- Vízgőz felett a kakaóport, kakaóvajat és eritritet elegyítjük. A kihűlt brownie-ra csorgatjuk.
Házi csokibonbon cukormentesen
A házilag készített csokibonbon kevésbé szabályos, de sokkal szerethetőbb. Receptünkben natúr szeletelt mandula szerepel, de csavarhatunk az ízén, és sós-csokis lehet a bonbonunk, ha sós mandulát használunk. Ugyanilyen jól működik mogyoróval vagy sós mogyoróval is. Más citrusfélét is használhatunk hozzá, de örök párja a narancs.
Hozzávalók:
- 12 dkg cukormentes, magas kakaótartalmú étcsokoládé
- 50 g szeletelt mandula
- 6 szem aszalt datolya
- 1 evőkanál kókuszolaj
- 25 g eritrit
- 1,25 dl víz
- 1 evőkanál tiszta vaníliaaroma
- 1 narancs lereszelt héja
- Kakaópor a bevonathoz
Elkészítése:
- Áztassuk be a kimagozott, aszalt datolyát, majd készítsük elő a többi hozzávalót.
- A mandulát és a datolyát turmixoljuk össze annyi vízzel, amennyit a datolya felvesz. Ha túl sűrű a massza, tegyünk még hozzá az áztatóvízből.
- Melegítsük meg edényben a kókuszolajat, és minimális lángon adjuk hozzá az étcsokoládét, eritritet és a tiszta vaníliaaromát, majd dermesszük meg a hűtőben, minimum másfél órán át.
- A hideg masszához adjuk a narancs lereszelt héját, és gyúrjuk újra.
- Bonbonnyi adagokban adagoljuk bonbonkészítő formába vagy bonbonos papírformába. Forgassuk bele a kakaóporba.
- Tegyük kis időre mélyhűtőbe (maximum 20 percre), vagy hosszabb időre hűtőbe, hogy megőrizze bonbonformáját.
Zserbó cukormentesen!
A cukormentes zserbó sem lehetetlen. Segíteni fog a cukor hozzáadása nélkül készült lekvár is az édesítésben, és ne ijedjünk meg az élesztő – elméletileg cukros – felfuttatásától sem: nekünk működött a szárazanyagokhoz való hozzáadással is. A csokiréteghez a cukormentes étcsokoládé ma már a legtöbb boltban kapható.
Hozzávalók a tésztához:
- 60 dkg finomliszt
- 30 dkg vaj vagy margarin
- 1 dl tej
- 1,5 dkg élesztő
- 15 dkg eritrit
- 2 tojássárgája
- 1 mokkáskanál szódabikarbóna
- Csipet só
- 2 evőkanál rum
Hozzávalók a töltelékhez:
- 25 dkg darált dió
- 40 dkg cukormentes baracklekvár vagy szilvalekvár
- 45 dkg eritrit
A tetejére:
- 12 dkg cukormentes étcsokoládé
- 1 evőkanál vaj
- 0,5 dl víz
Elkészítése:
- A lisztet morzsoljuk el a vajjal vagy a margarinnal és az élesztővel (amit ne a tejbe tegyünk).
- Hagyjuk állni nagyjából 10 percig. Langyosítsuk meg a tejet a rummal, és és szórjuk bele az eritritet.
- A tejet öntsük a liszthez és a tojások sárgájával, valamint a szódabikarbónával és egy csipet sóval keverjük össze, és gyúrjuk tésztává, majd hagyjuk állni egy órát a hűtőben.
- A zserbó töltelékéhez a diót keverjük össze a lekvárral és az eritrittel.
- A tésztát osszuk három részre és egyenként nyújtsuk őket lappá. Az egyiket fektessük a kivajazott tepsibe és simítsuk rá a diós lekvár felét.
- Ha ez megvan, rakjuk rá a második tésztalapot, arra a maradék diós lekvár, végül pedig a mehet a harmadik lap.
- Kenjük meg a tetejét tojássárgájával, szurkáljuk meg villával, majd hagyjuk állni 45 percig. Ezután mehet az előmelegített sütőbe nagyjából 40 percre.
- Ha megsült, hagyjuk kihűlni a tepsiben. Végül jöhet a csokimáz. Olvasszuk fel a csokoládét vízgőz felett, langyosan öntsük a kihűlt tésztára, és simítsuk el. Amikor összedermedt, már szeletelhetjük is a zserbót!