Akárhová nézel, három-négy éves gyerekek már okostelefon appjaival vagy tablettel játszanak. Persze a mi gyerekeink is már nagyon régóta könyörögnek érte, hogy vegyünk nekik egy táblagépet.
Ilyenkor viaskodik bennünk az egyik oldal, amelyik félti a gyereket, hogy nehogy függő legyen, és a másik oldal, mert azt sem szeretnénk, ha lemaradna a többiektől.
Elkezdünk kutakodni a neten, hogy mit írnak, mikortól ajánlott a gyerekeknek a kütyüzés.
És itt beüt a krach!
Rengeteg cikkbe belefutunk, ami azt taglalja, hogy miért is ne vegyünk semmiképpen a gyerekünknek műszaki eszközöket.
De vajon valóban van alapjuk az ilyen cikkeknek? Utánanéztünk!
Egy neves bostoni gyermekkórház szerint a tabletezés gátolja a gyerekek szociális fejlődését, agresszívvé teheti őket, és kizár olyan fejlődési lehetőségeket, amelyek jót tennének a kicsiknek. Például képernyőnézés mellett elszalaszt néhány külső beszélgetésből ráragadó új szót, amivel a szókincse fejlődhetne, nem hallja meg a madarak csicsergését a fákon, azaz a környezet hangjaira sem lesz fogékony.
Ha pedig valami felzaklatja a gyereket, vagy ki akarja zárni a külvilágot, akkor a táblagéphez menekül ahelyett, hogy megtanulná saját magát lenyugtatni. És ez a fajta menekülés könnyen függőséggé válhat.
Ha mégis úgy döntesz, hogy veszel egy kütyüt a gyerekednek, akkor figyelj rá, milyen játékokat tölt le, van már rengeteg hasznos app mind Androidra, mind iOS-re, olyanok, amelyek fejlesztik a kreativitását, segítenek a betűk, számok, színek és formák felismerésében. Ezek segítségével pedig úgy taníthatod közvetetten a gyereket, hogy nem is tudatosul benne a tanulás, azt hiszi, csak játszik.
Azért arra figyelj, hogy naponta mennyi időt tölt a gyerek tabletezéssel, ne tartson ez órákon keresztül.
Egy szó, mint száz, lehet sok negatív hatása a kütyüzésnek, de legalább ennyi pozitív is megfigyelhető. Egy biztos, a tiltás mindig vágyódást okoz, a túlzott engedékenység pedig függőséghez vezethet. Inkább találjuk meg az arany középutat, ami mind a szülőnek, mind a gyereknek csak hasznos következményekkel járhat.
Olvass tovább kütyüző gyerekek témában az NLCafén!
- “Kütyüfüggő a gyerekem!” – Így segíts neki lejönni a digitális cuccokról
- 10 érv a kütyük mellett és ellen – döntsd el, mi jó a gyereknek
- Veszélyben van a gyerek az interneten?