A rajzolás, a festés, a zene, de egy bizalmat árasztó ló vagy egy kis nyúl is rengeteget segíthet a gyermekek kreativitásának kibontakoztatásában és egy-egy gyógyulási folyamat során is. Lássuk, miként működnek ezek a terápiák!
Lovak hátán
Lovakkal a hiperaktív, a tanulási nehézségekkel küzdő, a magatartás- és viselkedészavaros, valamint a Down-szindrómás gyermekek is remekül motiválhatók. Meglehet, hogy amit egy szakember kedvéért, a puszta szavak hallatán nem tesznek meg a kicsik, azt egy ló kiváltotta érzelmi hatásra, az állat kedvéért megteszik. Léteznek olyan foglalkozások is, ahol meseterápiával egészítik ki a lovas foglalkozásokat: ilyenkor különböző jelmezekbe bújhatnak a gyerekek, és játékos formában teljesítik a feladatokat.
Nyuszi ül a fűben
A nyulak kiválóan alkalmasak arra, hogy türelemre, lazításra, relaxációra tanítsák a nyughatatlan, alvásproblémákkal küzdő gyerekeket. A kis szőrmókok remek motivátorok lehetnek a beszédfejlesztés során, ugyanis a legtöbb gyerek szereti ezeket a kedves kis állatokat, így szívesen beszélnek hozzájuk, énekelnek, vagy mesélnek nekik. A foglalkozások közben olyan dolgokat is elmondhatnak a kis állatoknak, amiket a szakembereknek egy egyszerű beszélgetés során nem, így különböző érzelmi blokkok oldásában is nagy segítséget jelenthetnek a nyulak.
Művészetterápia
A szorongó, magába zárkózott gyerkőcnek az állatterápiák mellett sokat segíthetnek a művészetterápiák. A rajzolás, a festés, az ének, de a tánc és a zene is megnyithatja azokat a kapukat, amelyeken a szakemberek az egyszerű beszélgetések, foglalkozások alatt hiába kopogtattak. A festés, rajzolás közben a gyerekek belső konfliktusaikat is kifejezhetik, és azok az érzések is a felszínre törhetnek, amelyeket más formában esetleg nem tudnak kifejezni, közben pedig a feszültséget is levezethetik.
Az alkotás folyamata oldja a szorongást, növeli az önbizalmat, ugyanis a kis művészek – bizonyos keretek között – szabad kezet kapnak, ami azt jelenti, hogy úgy és azt festenek, amit szeretnének.
A festést és a rajzolás mellett, akár kiegészítő terápiaként, a zeneterápia is hatékony lehet: állhat közös zenélésből, aktív cselekvésből, de abból is, hogy csak zenét hallgatnak a gyerekek. A zene szintén oldja a feszültséget, növeli a kreativitást, segíthet a félelmek és a traumák kezelésében. A zeneterápia során olyan érzelmi elfojtások jöhetnek elő, amelyek más módon nem törtek a felszínre, így megoldani sem lehetett őket.
Még több olvasnivaló tehetséges gyerekekről az NLCafé-n:
- A 14 éves magyar zongorazseni: Már óvodásként zavarta, ha valaki hamisan énekel
- Egy magyar bűvészlány hihetetlen története
- Magyar kislányok a dobogó legfelső fokán
- 20 éves magyar fiatalember a rodeóbajnok!
- Két tizenéves magyar, akik körbetáncolják Európát