Online hűtlenség: Így csal meg a párod a Facebookkal

K.G. | 2017. Március 31.
A megcsalás fogalma tág, nem csupán annyit jelent, hogy a másik lefekszik valakivel. Megcsalhat a párod azzal is, hogy titkos bankszámlája van, vagy hogy a kolléganőjéhez túl közel kerül érzelmileg. A lényeg a bizalom megingása.

Gyakori probléma a mostani kapcsolatokban, hogy a kütyük és a közösségi oldalak túlzott használata miatt eltávolodnak egymástól a társak. Egy anyuka így mesélt nekem erről:

“Állandóan csipog, klattyog, prüttyög a férjem telefonja, nekem meg fogalmam sincs, miért, kitől kap ennyi üzenetet. Lassan úgy érzem már, hogy egy telefonhoz mentem hozzá, fel sem néz belőle, azonnal nyúl érte, ha jelzi valamelyik kütyü, hogy üzenet érkezett. Fájdalmas azt látni, hogy már nem tudunk beszélgetni, ha elkezdeném elmesélni a napomat, akkor egy perc múlva megszakítja egy pittyenés, és máris elvesztettem a férjem figyelmét. Hiába próbáltam erről beszélni vele, szerinte csak felfújom a dolgot, és nem akarom, hogy neki saját élete legyen, azért hisztizek a telefon miatt. Az is lehet, hogy nőkkel beszélget ilyenkor, nem árul el semmit nekem.”

A közösségi oldalak térnyerésével pedig felütötte a fejét egy újfajta megcsalás: a digitális flörtölés és intimitás, ami megsérti a házassági hűséget. Egyes kutatások egyenesen azt állítják, hogy azoknál, akik aktívan jelen vannak a Facebookon és Twitteren, nagyobb eséllyel végződik a házasság megcsalással és válással.

Azért van ez, mert a fizikai következmények nélküli gyors kacérkodások hamar véget érnek, mert ritkán találkozunk újra a potenciális flörtpartnerünkkel, de ha a közösségi oldalakon keveredünk csevegésbe, csetelésbe, e-mailezésbe, akkor a flörtölés napi 24 órában elérhetővé válik, sokkal esélyesebb, hogy kialakul mélyebb érzelmi kötődés a másikkal.

De mi számít ilyenkor hűtlenségnek?

 Pszichológusok, akik a digitális megcsalás kérdéskörben végeztek kutatásokat,  összeírták a jeleket, amelyekből tudhatod, hogy a párod online jelenléte tényleg fenyegeti a kapcsolatotokat és megcsal, vagy csak rémeket látsz.

Teljesen bele tud veszni a csetelésekbe, amelyekről sosem mesél neked

Az állandó okostelefon-nyomkodástól úgy érezheted, hogy a párod figyelmen kívül hagy, és inkább kötődik érzelmileg egy kütyühöz, mint hozzád. Virtuális ismerősökkel beszélget helyetted, ami akkor a legproblémásabb, ha nem avat be abba, mi olyan érdekes számára, ami miatt megint nyomkodja a telefonját. Ez vastag falat húzhat fel közétek.

Nem kell, hogy nyitott könyv legyen az élete, és nem kell beszámolnia minden egyes lépéséről, de fontos egy egészséges kapcsolatban, hogy a privát életeteket mindketten védjétek a külső hatásoktól. Ha viszont a párodat folyton elvonják tőled a virtuális beszélgetések, nincs jelen, akkor ez felveti a kérdést, hogy mennyire vagy fontos neki, és vajon miben nem őszinte veled.

Minden órában kap üzeneteket, még éjjel is

Húsz évvel ezelőtt, ha egy barátja vagy kollégája hívta volna a párodat este 11-kor, amikor már az ágyban voltatok, valószínűleg magyarázatot követeltél volna. De az okostelefonok világában ez megváltozott, és sokkal elfogadottabbá vált, hogy bármikor üzeneteket küldjünk egymásnak – még éjjel is, ami pedig az intimitás ideje. Ha néha kap a férjed egy-egy üzenetet egy barátjától, az persze még nem gond, de ha rendszeresen éjjelente azzal tölti az idejét, hogy csetel, akkor már érdemes elgondolkodni, hogy ki lehet az, aki ennyire izgalmas számára.

Ha meglát, gyorsan elteszi a telefonját vagy becsukja a Facebookot

Egyre többen mennek aludni a telefonjukkal – ami nem épp egészséges szokás –, ezért annak az esélye is megnőtt, hogy míg alszol, melletted privát csetet folytasson mással. Az egy dolog, hogy az sem normális, ha hajnali háromkor nyomogatja a telefonját, de ha még ráadásul gyorsan el is teszi, amikor megébredsz, akkor legyél kíváncsi, hogy mégis mit csinált.

Fizikailag függ a telefonjától

Ha feltűnik, hogy túlságosan védelmezi a telefonját, becsuk minden ablakot a gépén, és érzed, hogy mindenáron távol akar téged tartani a kütyüitől, akkor annak valószínűleg oka van. Jellemző, hogy ilyenkor indokolatlanul ideges lesz, ha közelítesz a telefonja felé, teljesen ártatlan szándékkal, és túlreagálja, ha mondjuk odaülsz a gépéhez.

A Facebook-falára bensőséges posztokat raknak ki számodra ismeretlen emberek

Sokan a saját Facebook-ismerőseiket sem ismerik fel, nemhogy a párjukét. Mindannyiunknak vannak kollégái, távoli ismerősei, régi osztálytársai, akiket a férjünk nem ismer. De ha azt látod, hogy van egy ember, aki rendszeresen teleposztolja a párod falát olyan tartalmakkal, amelyek intim közelséget feltételeznek, és te azt sem tudod, ki az, akkor ott van valami, amit el akar a férjed rejteni előled.

Védekezésbe megy át, ha rászólsz, hogy túl sokat lóg a telefonján…

…vagy akár elkezd téged hibáztatni a saját viselkedéséért. Ha a párod tudja magáról, hogy olyat tesz, amit nem kellene, akkor lehet, hogy védekezően reagál, amit támadásba csomagol. Tudd, hogy ez csak figyelemelterelés, mindent elkövet, hogy ne kelljen elárulnia a titkát. Lehet, hogy nem akar beszélni róla, hogy miért tölt ilyen sok időt a Facebookon, de ettől még muszáj szóba hozni, ha téged ez zavar. A teljes őszinteséggel tudod csak felvenni a harcot az online megcsalással szemben.

 

Exit mobile version