Egy átlagos vasárnap kicsinosítva – ez lesz a karácsony, ha hagyjuk

Lehoczky Rella | 2017. December 18.
Villozó fények, ajándékhegyek, ínyenc pontyfilé, kirepedt bejgli, időhiány minden napra és idegeskedés a köbön. Ismerős? Itt a karácsony, mi pedig kötelezően kiborulunk és depresszióba zuhanunk. Hát nem kell! Nagyon nem. Íme néhány jó tanács tőlem, hátha nektek is beválik.

A karácsony a megnyugvásról is szól: Jézus Krisztus születése mellett az emberi szeretetet ünnepeljük ezen a napon. Mégis decemberben igyekszünk fejvesztve rohangálni minden után, ami tulajdonképp nem is annyira fontos. Összeveszünk minden élőlénnyel, eladósodunk az ajándékkupacokon roskadozva, és a végkimerültségig hajszoljuk magunkat. Hogy miért? Azt már magunk sem tudjuk. Az évek során rájöttem: bizony nem kell a tökéletességre törekedni ilyenkor sem, nem kell másoknak megfelelnünk, vagy elvesznünk a részletek örvénylő tengerében.

Hangsúlyos ez a néhány nap, de végtére is ugyanolyan hétköznapok, akár a többi. Hétköznapok, amiket ünnepi ruhába öltöztetünk, amiket feldíszítünk. Egy átlagos vasárnap kicsinosítva vagy egy szokásos hétfő, amibe varázslatot csempészünk. 

Három kisgyerek dolgozó anyukájaként gyakorlatilag sosincs megállás, mégis ha betartok néhány, saját magamnak receptre felírt szabályt, simán tölthetjük a karácsonyt stresszmentesen, mindenféle idegeskedés nélkül. A hamar sötétedés, az egész éves hajtás miatt én is jobban elfáradok december végére, és akkor még nincsenek becsomagolva az ajándékok, nem úszkál a ponty a kádunkban, és meg sem beszéltük, kik jönnek hozzánk, mi hova megyünk. És mikor. Számtalan okom lenne arra, hogy megőrüljek a karácsony miatt, ám most mégis megpróbálom nektek bebizonyítani, miért is nem kell ünnepi rángógörcsökkel a pszichiátriára rohannunk szenteste

Nekem a karácsony már augusztus végén indul.

Ekkor kezdem megőrjíteni a családom azzal, hogy naponta megkérdezem: mi legyen a karácsonyi menü? Anyaként jó előre gondolkodni, biztonságot ad a tervezés, és hát nagyon szeretjük ezt az ünnepet. Novembertől már csak karácsonyi dalok szólnak az autónkban, és minden este gondosan felkapcsolom az összes szobába kitett karácsonyi fényt. Aztán jól ott is hagyom, így nálunk nyáron is mindig pislákol valami az ablakokban. Hozzánk az Angyalka jön, így a gyerekek neki rajzolják le, mit szeretnének, s már december elején megírjuk az ilyenkor szokásos, hangulatos képeslapjainkat. Az apró figyelmesség, a karácsonyi gondoskodás elmaradhatatlan kelléke az ünnepnek. Amit elhagyhatunk, az a pánikroham, az anyázás és a fogcsikorgatás. Íme néhány tipp, ami segíthet abban, hogy ne őrüljetek meg decemberben! Nekem így sikerül minden évben:

Persze tudom, hogy nem könnyű, mert a gyerek drága ajándékra vágyik, a férj még ünnepekkor is dolgozik, az anyós utálja a nanukszeleted, a sógornőd pont karácsonykor emlékeztet arra, mennyire megasszonyosodtál, és még a fa sincs normálisan beillesztve a talpba. A rengeteg munka mellett nem vágyunk másra, csak hogy mindenki békén hagyjon minket, és végigaludhassuk ezt a három napot. Meg az utána következő egy hetet egészen szilveszterig. Ugyan már! Ne nehezítsük meg a saját dolgunkat! Talán hűtőmágnesre való mondatok, mégis gondolkodjunk el egy picit rajtuk: ez a szeretet ünnepe, tegyünk félre minden mást, és foglalkozzunk az igazán fontos dolgokkal! Egymással. 

Békességes, nevetős, gyerekzsibongós, gömbölyű, hullapelyhes, szeretetillatú, harmóniával meghintett, egészséggel átjárt varázslatos karácsonyt kívánok nektek a mi kicsit csomós, nagyon petrezselymes, „basszusezmégfőhetettvolna” borsófőzelékünkkel! Szép karácsonyt mindenkinek!

Exit mobile version