Ella Kissi-Debrah kilencéves korában, 2013-ban halt meg Londonban. A kislány akkor már három éve küzdött súlyos asztmás rohamokkal, és először a halál okaként is az asztmát nevezték meg. A lány édesanyja azonban további vizsgálatokat szorgalmazott.
A brit kormány volt szakértője és a Southampton Egyetem egyik professzora vizsgálta ki az ügyet. Bizonyítékot találtak rá, hogy Ella rohamai akkor jelentkeztek, amikor az otthona közelében mért légszennyezettségi adatok magasabbak voltak a határértéknél. Bírósághoz fordultak, amely végül megállapította, hogy a levegő minősége vezetett a kislány halálához. Az ügyben új vizsgálatokat is elrendeltek.
A kérdés mostantól az, hogy a brit kormány betartotta-e a az emberi jogokról szóló európai egyezményben vállalt kötelezettségeit. A világ levegőjének állapotáról kiadott, 2019-es State of Global Air (SOGA) jelentés szerint a levegőszennyezettség minden tíz halálozásból egyben közrejátszott 2017-ben. Ezzel több halálesetet idézett elő, mint a malária és a közúti balesetek, annyit, amennyit a dohányzás is okoz.