Az SOS Gyermekfalvak online felmérést készített a magyarországi nevelőszülők körében, amit az országban dolgozó összes nevelőszülő 5 százaléka töltött ki. A kérdőíves vizsgálat legfőbb tanulságai:
- szinte az összes válaszadónak volt olyan nevelt gyermeke, akit úgy szeretett, mintha a vér szerinti gyermeke lenne
- a megkérdezett nevelőszülők 65%-a elgondolkodott már azon is, hogy örökbe fogadja az egyik nevelt gyermekét
- 9 %-uk fogadta is örökbe nevelt gyermekét
- előfordul, hogy a néhány évig nevelőszülőnél élő gyermek örökbefogadó szülőkhöz kerül, ahogy az is, hogy a nevelt gyermek visszakerül a vér szerinti szüleihez: az örökbeadás megviselte a nevelőszülőket, a hazagondozás kisebb arányban volt fájdalmas számukra
- a nevelőszülők alig több mint fele kapott csak segítséget az elválás okozta veszteség feldolgozásához.
- a munkáltató nevelőszülői szervezet támogatására örökbeadás esetén 66%-uk, hazagondozás esetén 59%-uk számíthatott, de leginkább a család segített nekik ebben a nehéz helyzetben
- pszichológustól minden ötödik nevelőszülő kapott segítséget az örökbeadásnál és minden hetedik a hazagondozásnál
Az Alapítvány arra is kíváncsi volt, mit élnek meg nehézségnek a nevelőszülők a szakmájukban. Itt a kérdőívekből kiderült:
- a válaszadók 56 %-a jelezte, hogy a legnehezebb a gyerekek után járó, rájuk fordítandó pénzből fedezni a kiadásokat
- minden második nevelőszülő szerint alacsony a nevelőszülők fizetése
- a harmadik legnagyobb nehézség számukra a gyerekek megóvása a megbélyegzéstől (36,3%), utána jön a vér szerinti szülővel való kapcsolattartás (35,3%), illetve hogy nem tudni, az érkező gyerek milyen traumát hoz magával (30,6 %). A környezet negatív hozzáállását minden negyedik nevelőszülő találta problémásnak.
Az országban működő 5000 nevelőszülő mellé még sok ezerre lenne szükség, hogy a nagyobb gyermekotthonok felszámolhatóak legyenek. A megkérdezett nevelőszülők szerint leginkább azzal lehetne ösztönözni arra, hogy többen válasszák a nevelőszülői hivatást, ha több fizetés járna érte, ha a munkavállalók béren kívüli juttatásokra is jogosultak lennének, illetve több szabadságot, szakmai támogatást, pszichológiai segítséget és képzést kapnának. A gyereklétszám csökkentését csak 5 % javasolta.
A felmérésben a megkérdezett nevelőszülők 70 %-a nyilatkozta, hogy örülne annak, ha a nevelőszülőknek is lenne egy hivatalos, elismert napja.
Az SOS Gyermekfalvak nevelőszülőket keres jelenleg is Kecskeméten, Kőszegen, Orosházán és a települések 60 kilométeres körzetében, valamint Budapesten és Pest megyében – derült ki SOS Gyermekfalvak közleményéből.
Az utóbbi időben több változás is történt az örökbefogadás terén:
- Gyorsabb és egyszerűbb lesz az örökbefogadás
- Mindenkinek szüksége lenne tanfolyamra, aki ma gyereket vállal Magyarországon
- Grecsó, Röhrig és más művészek kérik: maradjon kötelező az örökbefogadási felkészítő