Az online párkeresés és randizás már teljesen természetessé vált, nincs mit csodálkozni rajta, hiszen egyre kevesebb lehetőség adódik a személyes ismerkedésre. Ám közben az online randiappok egy nagy csapdát is rejtenek: a rengeteg potenciális jelölt miatt nehéz abbahagyni a párvadászatot, még akkor is, ha már elvileg sikeresen párkapcsolatban landoltunk a segítségével, és elköteleztük magunkat egy ember mellett.
Egy tanulmányban arra keresték a választ, miért olyan nehéz otthagyni az online randiappokat, még konkrétabban azt vizsgálták, mikor törlik le a felhasználók ezeket az appokat a telefonjukról, és ez milyen összefüggésben van az elköteleződéssel. Az eredményben azt találták, hogy bár a legtöbb olyan felhasználó, aki intenzíven használja a randiappokat, nagyon is vágyik egy elkötelezett párkapcsolatra, mégsem tudja rávenni magát, hogy teljesen törölje az appot. Ebben talán annak is szerepe van, hogy az appok értesítésekkel bombázzák a felhasználókat már akár egy nap hanyagolás után is.
A kutatók azt is találták, hogy az online randiappokat úgy fogják fel a felhasználók, mintha a pénzüket fektetnék be egy banknál. Mivel sok idő és energia (tehát munka) egy randiapp rendszeres használata, sőt, sok esetben pénzt is teszünk bele előfizetések formájában, ezért nehezen engedjük ki a kezünk közül, még akkor is, ha már párkapcsolatban vagyunk.
Amikor pedig a kutatás során arról kérdezték az alanyokat, hogy mikor törölnék az appokat, meglepődtek azon, mennyire különböző válaszok születtek. Az egyiknek már elég volt két randi a kiválasztottal ahhoz, hogy törölje a randiappot, míg a másiknak még a házasság sem hozta el ezt a döntést. Például ilyen válaszok születtek:
- „Hetente letörlöm a randiappot a telefonomról, amikor ideges leszek a sok idiótára.”
- „Törlöm, ha már úgy érzem, nem kell tovább keresgélnem.”
- „Akkor törlöm, ha már mindketten párkapcsolatként definiáljuk azt, ami köztünk van.”
- „Ha a pasim megkérne rá, rögtön törölném.”
- „Majd akkor fogom letörölni, ha eljegyzésig jutunk.”
- „Ha párkapcsolatom lenne, rögtön letörölném az appot a telefonomról, és persze újra letölteném, ha szétmennénk.”
A válaszok alapján arra a következtetésre jutottak a kutatók, hogy egy randiapp is képes függőséget okozni, és a veszélye épp abban rejlik, ami miatt érdemes használni: a túl nagy kínálat és a lehetőségek végtelen tárháza összezavarja az ember elméjét, ezért nehéz leszokni róla.
Online társkeresés
- Személyes sztorikból derül ki, mennyi hazugság van a Tinderen
- Sokba került az anyukának a második Tinder-randi