Az országos tisztifőorvos augusztus 1-én (vasárnap) 24:00 óráig meghosszabbítja a harmadfokú hőségriadót, írta közös közleményében a Nemzeti Népegészségügyi Központ és a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság.
Egyúttal figyelmeztettek arra, hogy a tartósan fennálló meleg megviseli a szervezetet, fáradékonyabbak lehetünk, ezért javasolt sokat pihenni, kerülni a megerőltető fizikai munkát és mérsékelni a legmelegebb órákban a hosszan végzett sportolást, futást, kerékpározást. És további tanácsokkal is szolgáltak az elkövetkezendő napokra:
- Elindulva otthonról vigyünk magunkkal folyadékot, figyeljünk testünk hűtésére.
- A fesztiválokon, szabadtéri rendezvényeken szórakozók is töltsenek el néhány órát az árnyékban.
- Egyre több helyen találhatunk hűsítő párakaput, éljünk ezek jótékony hatásával. Amennyiben otthon nincs lehetőség a lakás hűtésére, ajánlott testünk felfrissítése céljából légkondicionált helyet keresni és némi időt eltölteni ott.
- A légkondicionálóval felszerelt helyiségek listáját ITT találja, azokat nyitva tartásuk függvényében bárki igénybe veheti.
- Napon parkoló autóban ne hagyjanak gyermekeket és állatokat, ha bárki napon álló autóban hagyott gyermeket vagy háziállatot lát, azonnal hívja a 112-es segélyhívószámot. Ne hagyjanak a kocsiban öngyújtót, szpréflakont, oldószereket, hígítókat, alkoholtartalmú fertőtlenítőket sem.
Hozzátették azt is, hogy a meteorológiai előrejelzések szerint helyenként előfordulhatnak zivatarok, ezért a nagyobb tavainknál pihenők vegyék komolyan a katasztrófavédelem által üzemeltetett viharjelzőrendszer jelzéseit. Elsőfokú viharjelzés esetén percenként 45 sárga fényű felvillanás jelzi a veszélyt. Ilyenkor a vízben csak a parttól számított 500 méteren belül szabad tartózkodni. Másodfokú viharjelzés esetén a lámpák percenként 90-szer villannak fel. Ilyenkor tilos a vízben tartózkodni.
Még több cikk a hőségről:
- Akkor jön majd az igazi katasztrófa, ha a hőhullámok mellé a magas páratartalom is megérkezik
- Erre inni kell: akár tíz litert is izzadhatunk a hőségben
- Ez a hőguta 7 figyelmeztető tünete, amire oda kell figyelned!