A szabad szerelmet hirdette az első amerikai női elnökjelölt

nlc | 2024. November 01.
Hillary Clintont és Kamala Harrist mintegy másfél évszázaddal előzte be az első nő, aki versenybe szállt az amerikai elnöki posztért. Victoria Woodhull élete azonban más szempontból sem volt hétköznapi.

Victoria Woodhull – leánykori nevén Victoria Claflin – 1838. szeptember 23-án született az ohiói Homerban, egy tízgyermekes család hetedik gyermekeként. Írástudatlan édesanyja, Roxanna a Franz Mesmer-féle spiritualista mozgalom követője volt, édesapja, Reuben Buckman Claflin jellemzően szélhámoskodással és kígyóolaj-értékesítéssel szerzett bevételeket, családtagjait pedig rendszeresen bántalmazta.

Kiállt a női jogokért

Iskolába mindössze három évig, 8 és 11 éves kora között járt. 15 évesen feleségül ment a 28 éves doktorhoz, Canning Woodhullhoz. A férfi azonban alkoholista volt, és csalta a feleségét. Két közös gyermekük született, akik közül az egyik súlyos agysérülést szenvedett, amikor kiesett az ablakon. Victoria végül beadta a válópert, vállalva a megbélyegzést is, ami abban a korban ezzel járt.

1866-ra újra férjhez ment James Blood ezredeshez, aki támogatta spirituális hitét, politikai radikalizmusát. Woodhull mindezek mellett a szabad szerelem eszméit vallotta, mondván, hogy a nőt természeténél fogva megilleti a szexuális döntés joga. Az általa hirdetett szabad szerelemnek azonban sokkal több köze volt a női jogokhoz, mint a promiszkuitáshoz. Kiállt amellett, hogy bárki társadalmi következmények nélkül válhasson el. A véleménye az volt, a házasságnak egy olyan rendszernek kell lennie, amely kívül esik a kormányzati szabályozáson, és a társadalomnak el kell utasítania a férfiak és a nők közötti kettős mércét a hűtlenség tekintetében.  

Victoria Woodhull (Fotó: Wikipedia)

Gazdagságot hozott az aranypánik

Blood ezredes, Victoria és az egyik húga, Tennessee 1868-ban vele New Yorkba költöztek. A nővérek tisztánlátóként kezdtek dolgozni. Megismerkedtek a milliomos Cornelius Vanderbilttel, akit elbűvöltek képességeikkel. Vanderbilt támogatásával beletanultak a tőzsde világába, mégpedig olyan sikeresen, hogy 700 000 dollárral gazdagabban kerültek ki az 1869-es aranypánikból.

1870-ben Victoria és Tennessee brókercéget nyitottak a Wall Streeten, ahol az első női tőzsdeügynökök lettek. Ugyanebben az évben a nővérek a brókercég pénzéből saját újságot is indítottak.

A Woodhull & Claflin’s Weekly szélsőbaloldali beállítottságú lap volt, amely hat éven keresztül heti 20 000 előfizetőhöz jutott el.

A lap radikális és merész volt: megjelentette Karl Marx és Friedrich Engels Kommunista Kiáltványának első angol fordítását. Woodhullnak pedig 1871. április 22-én az újság címlapon jelentette be, hogy indul az Egyesült Államok elnöki posztjáért – akkor még – a Kozmo-politikai Párt jelöltjeként.

Rács mögött a választás napján

A következő év elején Woodhull volt az első nő, aki felszólalt a kongresszusi bizottság előtt, amikor azzal érvelt, hogy a tizennegyedik és tizenötödik módosítás már szavazati jogot biztosított a nőknek azzal a kijelentéssel, hogy „az adózó állampolgár az adózás témakörébe is beleszólhat.” A női választójogi mozgalom vezetői felfigyeltek a beszédre, és ügyük bajnokának tekintették őt.

Woodhull részt vett az Egyenlő Jogok Pártjának megszervezésében, akik az 1872 májusi kongresszuson hivatalosan is kinevezték elnökjelöltjüknek.

1866-ban (Fotó: Wikipedia)

Woodhull a nők választójogát, a monopóliumok szabályozását, a vasutak államosítását, a nyolcórás munkaidőt, a közvetlen adózást, a halálbüntetés eltörlését és a szegények jólétét szorgalmazta.

A korabeli bulvársajtó azonban folyamatosan sározta, és azt, hogy megnyerheti az elnökválasztást, annyira elképzelhetetlennek tartották, hogy gyakorlatilag senki sem foglalkozott azzal a ténnyel, hogy 34 évesen még jogilag sem volt elég idős ahhoz, hogy elnök lehessen.

Mivel az általános választójog kiterjesztéséig még közel fél évszázad volt hátra, Woodhull eleve nem szavazhatott saját magára. A választás napját ráadásul rács mögött töltötte.

1872. november 2-án ugyanis a Woodhull & Claflin’s Weekly leleplezést közölt Henry Ward Beecher brooklyni lelkészről, azzal vádolva őt, hogy viszonya van az egyik plébánosával. A köztiszteletben álló lelkészt ért vádak erőteljes rosszallást váltott ki a helyi közösségben. A választások előtt néhány nappal letartóztatták Woodhullt, a húgát és férjét, azzal a váddal, hogy szeméremsértő, obszcén újságot adtak ki. Végül mindhármukat szabadon engedték.

A választásokon nagylelkű becslések szerint néhány ezer szavazatot kapott. 

Egy korabeli illusztráción Victoria Woodhull, az első női elnökjelölt felemelt karral, miután betört egy szavazóhelyiségbe, és szavazati jogot követelt (Fotó: Ken Florey Suffrage Collection/Gado/Getty Images fotója)

Válás és költözés

1876 ​​októberében Woodhull elvált második férjétől. Cornelius Vanderbilt 1877-es halála után a fia, William Henry Vanderbilt 1000 dollárt fizetett Woodhullnak és testvérének, hogy hagyják el az országot. A nővérek elfogadták az ajánlatot, és 1877 augusztusában Nagy-Britanniába költöztek. 

1883-ban férjhez ment John Biddulph Martin bankárhoz. 1892 és 1901 között lánya, Zula Woodhull segítségével folyóiratot adtak ki The Humanitarian címmel. Férje 1897-ben elhunyt. 

1901-ben felhagyott a lapkiadással és Worcestershire-be költözött, ahol falusi iskolát épített Tennessee-vel és Zulával. Munkája révén az oktatási reform úttörője lett az angol falusi iskolákban. 

1927. június 19-én, 88 éves korában hunyt el.

via

Exit mobile version