Az iskolás gyerekek tisztálkodási és higiéniai szokásait vizsgáló reprezentatív kutatás szerint a gyerekek elsöprő többségét zavarja, hogy az iskolai mosdók koszosak és büdösek. A válaszadók 91 százaléka tartja fontosnak, hogy tiszta környezet vegye körül, mind a saját szobájában, mind pedig az iskolában. A kosz azonban mégsem szerepel a legkellemetlenebb környezeti tényezők között a gyerekek többségénél. Az alsósokat a rossz szag és a hideg, a felsősöket ezek mellett a hőség is jobban zavarja, mint a piszok.
Sokan inkább elkerülik a mosdókat
A kutatásból kiderült, hogy négy felső tagozatosból egy kerüli az iskolai mosdókat, míg az alsós diákok 83 százaléka felkeresi a WC-t a tanítási idő alatt. Akik tartózkodnak a mosdók látogatásától, elsősorban a nem kellő tisztaságra és a kellemetlen szagokra panaszkodtak, de a diákok jelentős hányada díjazna egy felújítást is.
Egészségügyi problémákat is okozhat a WC kerülése
“A legnagyobb veszélye annak van, hogy ha a gyerekek nem mennek el pisilni, diszfunkcionális hólyagműködés alakulhat ki náluk” – mondta az NLCafé kérdésére dr. Sajthy Melinda, a Heim Pál Gyermekkórház gyermekurológus szakorvosa. “Ez annyit jelent, hogy a húgyhólyag nem tudja kinyomni a benne lévő vizeletet, az ott marad, ez pedig hajlamossá tehet a visszatérő húgyúti fertőzésekre.”
A szakorvos azt is elmondta, hogy efféle fertőzések mellett az úgynevezett felszálló fertőzések is kialakulhatnak. Ilyenkor először a húgyutak fertőződnek, ám később akár vesemedence-gyulladás is kialakulhat. Ezt súlyosbíthatja a széklet visszatartása is, ez ugyanis tovább rontja a húgyhólyag működését, illetve a belek tágulásával is járhat, ami rontja a bélműködést.
A folyadékpótlás elmaradása is gond
“További probléma, hogy a gyerekek nem is isznak eleget, hiszen nem akarnak WC-re menni – tette hozzá dr. Sajthy Melinda. – Ez pedig vesekő kialakulásához vezethet. A székletvisszatartás is súlyos betegségek okozója lehet. Fontos, hogy legalább naponta nyolcszor el kell menni WC-re.”
A rossz higiéniai állapotú WC-k önmagában is gondokat okozhatnak, a vécédeszkáról, illetve az egyéb felületekről további fertőzéseket lehet összeszedni. Jellemzően a cseppfertőzéssel terjedő kórokozók jelenthetnek veszélyt, de a vécére ráülve coli baktérium-fertőzést is lehet szerezni, ami húgyúti fertőzésekhez vezet. De további bélbaktériumok is megélnek ezeken a felületeken, ha azok nincsenek megfelelően fertőtlenítve.
“A visszafröccsenés is probléma, azonban ennek elejét lehet venni, ha vécépapírt dobunk a kagylóba, persze ahol van” – mondta dr. Sajthy Melinda. A szakorvos azt javasolja, hogy a szülők adjanak a gyereknek higiéniás tisztítókendőt, amellyel használat előtt fertőtleníthető a vécédeszka.
“Sok helyen a vécék ajtaja sem zárható, ettől is szoktak ódzkodni a gyerekek, ezért azt javaslom, hogy járjanak párosával, így az egyikük mindig tud gondoskodni arról, hogy az ajtó zárva is maradjon – javasolta a gyermekorvos. – A vécéhasználat után pedig kisméretű szappant vagy visszazárható kézfertőtlenítőt érdemes a gyerekeknek csomagolni.”
További cikkek az iskolai vécékről az NLCafén:
- Vécéfotózás az új netes őrület
- Bírságot fizettetnek a diákokkal, ha túl gyakran járnak vécére
- Szennyvíz, penészes falak és életveszélyes tornaterem az általános iskolában