A TASZ kedden közölte, hogy bírósághoz fordul, amiért az ÁNTSZ megtagadta a kórházi fertőzésekkel kapcsolatban indított közérdekű adatigénylését, és most újabb, a kórházi fertőzésekkel kapcsolatos hír látott napvilágot, miszerint a SOTE bőrklinikáján dolgozó orvosok nem használhatnak gumikesztyűt, csak nejlont – abban az intézményben, melynek munkavédelmi oktatásán elmondják, hogy a nejlonkesztyű nem véd a fertőzések továbbadásától.
Elfogyott
Intézeti forrásra hivatkozva az Index azt írja, hogy Kárpáti Sarolta igazgató azzal indokolta a döntést, hogy előző nap teljesen kifogyott a kesztyű a műtőből, ami miatt több operációt, kezelést el kellett halasztani. A március végén életbe lépő új szabály nem vonatkozik a műtő és a fekélyambulancia munkatársaira, viszont az ápolónők két hete megfelelő védelem nélkül cserélik a betegek ágyneműjét, és az orvosok is kölcsönös fertőzésveszélynek kitéve vizsgálják a pácienseket.
Egy kórházban a higiénia alapvető feltétel kéne legyen, és ebben az intézetben különösen fontos, mivel a betegállomány széles: ide kerülnek hajléktalan emberek fagyásos, fekélyes sérülésekkel, illetve van egy külön osztály az úgynevezett autoimmun betegséggel élők számára – az ő szervezetük védekezőképessége nagyon alacsony, különös figyelemmel kellene óvni őket a kórházi fertőzésektől. Bencés Ilona klinikai főnővér egyébként az ominózus értekezleten kijelentette, hogy “gumikesztyű híján az intézetben nem állnak rendelkezésre a betegellátás alapvető feltételei”, és ugyan az igazgató szerint a feltételek elégségesek, mások arról számoltak be az Indexnek, hogy “a szobákban rég nem lehet szappannal, kézfertőtlenítővel találkozni”, ami a gumikesztyű hiányával együtt már veszélyes a betegekre és kórházi dolgozókra nézve. Sőt, azt is elmondták, hogy vécépapír és kéztörlő nemhogy a betegeknek nincs, de az orvosiban is felváltva, beosztás szerint vásárolják saját maguknak a dolgozók. A megoldás egyelőre az, hogy az orvosok és az ápolók maguknak veszik a kesztyűt.
Feltették a kezüket
Az Index megkereste a SOTE-t, de a helyzettel kapcsolatos kérdésükre a sajtóosztály kitérő választ adott, pusztán annyit írtak, hogy “nincs korlátozás a védőeszközök használatában a Semmelweis Egyetem Bőr-, Nemikórtani-, és Bőronkológiai Klinikáján – ahogy az Egyetem többi klinikáján sincs –; a védőkesztyűk alkalmazása minden klinikán az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlásai alapján történik”. Azaz nem tértek ki konkrétan a gumikesztyűkre.
UPDATE: közleményt adott ki a SOTE
Az intézmény közleményét változtatás nélkül közöljük: “Az Index.hu értesüléseivel ellentétben nem tiltották meg a gumikesztyű használatát az intézetben dolgozó orvosoknak, ápolóknak, takarítóknak és egyéb szakdolgozóknak a Semmelweis Egyetem Bőr-, Nemikórtani és Bőronkológiai Klinikáján. A Semmelweis Egyetem az Indexnek 04. 06-án küldött válaszában is jelezte: nincs korlátozás a védőeszközök használatában az egyetem egyetlen klinikáján sem (védőeszköz a gumikesztyű is).
A Bőr-, Nemikórtani és Bőronkológiai Klinika egyik értekezletén arra vonatkozóan hangzott el egy utasítás, hogy a műtéti használatra való gumikesztyűt a műtőben, míg a betegvizsgálatokhoz való egyszer használatos gumikesztyűt betegvizsgálatokra használják. Mindkettő védőeszköz, de más típusúak – mindez teljes összhangban van az egyetem szabályzataival és a WHO ajánlásával is.
A klinikára vonatkozó egyéni védőeszköz juttatási rend is rögzíti, hogy az intézetben a dolgozóknak szabályos védőeszközökkel kell rendelkezniük. Április 4-én a Bőr-, Nemikórtani és Bőronkológiai Klinikán szokásos munkavédelmi ellenőrzés történt, amely kiterjedt arra, hogy a dolgozók rendelkeznek-e védőeszközökkel, illetve használják-e azokat; az ellenőrzés nem állapított meg hiányosságot. Határozottan cáfoljuk az Index.hu azon állítását is, hogy az egyetemen a gumikesztyű hiányában műtétek maradtak el.”
A közlemény a Semmelweis Egyetem honlapján is olvasható.
UPDATE 2: kesztyűket küldtek ajándékba
A Keverőcsőr webáruház az Index cikkének olvasása után úgy döntött, segít a klinikán 1000 darab gumikesztyűvel.
Mi történt még a héten?
A magyar és nemzetközi egészségügy kapcsán egyébként sűrű napokat élünk: tegnap egy beteg nő kezdett éhségsztrájkba a magyar egészségügy állapota miatt, miközben a ReSzaSz rákos plakáttal és petícióval kampányol, hogy a kormány javítson a szegmens helyzetén, Lengyelországban pedig éppen TEL-JE-SEN betiltanák az abortuszt.