A méhnyálkahártya (endometrium) szövetei a méhen kívülre is kijutnak, az egész kismedencében szétszóródhatnak (petefészekben, petevezetőben), szélsőséges esetben még távolabbra is, ezzel okozva az endometriózis nevű betegséget. A méhnyálkahártya szövetei vándorlásának okát a mai napig nem sikerült megnyugtatóan feltárni, így az endometriózis gyógyításának menete sem egyértelmű.
Mivel azonban a méhnyálkahártya szövetei bárhol is helyezkednek el a kismedencében, hasonlóképpen reagálnak a szervezet hormonális változásaira, a ciklus kezdetekor elkezdenek megvastagodni, majd megtermékenyített petesejt hiányában, vérzés kíséretében ezek a szövetek kilökődnek. Távozni azonban nem tudnak, így cisztákat okoznak a hasüregben, hegek és összenövések alakulhatnak ki a hasüregi szervek között, ez komoly fájdalommal járhat, és csak műtéti úton korrigálható.
Az endometriózis jellemző tünetei
- Elég gyakori endometriózis során a fájdalmas menstruáció, mely komoly vérzéssel és görcsökkel jár
- Kismedencei fájdalom, akár a ciklus közepén is
- Kellemetlen, fájdalmas szexuális együttlét
- Köztivérzés
- Emésztési zavarok
- Vizelési panaszok
- Súlyos esetekben az endometriózis meddőséget is okozhat
Endometriózis kezelése
Sajnos az endometriózis természetéről alkotott képünk hiányossága miatt jelenleg csak a tünetek kezelése folyik. Az biztos, hogy olyan nőknél, akik már szültek, sokkal kisebb az endometriózis esélye, mint azoknál, akik már produktív korban vannak, de még babavállalás előtt állnak.
Első körben általában a sebészeti beavatkozás jellemző: az endometriózis okozta hasüregi csomók, összenövések kezelése, majd fájdalomcsillapítók, gyulladáscsökkentő szerek, esetleg hormonális készítmények szedése. Sajnos ezek együttes alkalmazása sem garancia a gyógyulásra, hiszen az endometriózis kiújulásának esélye elég komoly.
Kiegészítő, alternatív gyógykezelésként sokan számolnak be pozitív eredményekről homeopátiás készítmények, speciális diéta vagy akupunktúra alkalmazását követően.