Kismértékben emelkedett a radioaktív sugárzás mértéke Európa felett: megnövekedett ruténium egyik izotópjának, a 106Ru-nak a mennyisége. A szennyezés miatt alapvetően nem kell aggódni, annyira kis mértékű a koncentrációja a levegőben, hogy nem jelent semmiféle veszélyt az egészségre – írja az Index a szennyezésről.
Szakemberek szerint valahonnan az Urál-hegység déli vidékeinek irányából származik az izotóp, az első észlelések óta azonban megszűnt az anyag utánpótlása, azaz egyszeri szennyezésről lehetett szó.
A magyarországi mérések szerint két nagyságrenddel volt nagyobb a nálunk mért ruténium-106 mennyisége, mint az ugyanabban az időben Franciaországban mért mennyiség, amiből nyilvánvalóan arra lehet következtetni, hogy hozzánk a csóva vastagabb része jutott, mivel közelebb vagyunk a feltételezett forráshoz.
A legvalószínűbb, hogy egy orvosi izotópokat előállító radiokémiai laborból szabadulhatott ki a kis mennyiségű sugárzó anyag, feltehetően meghibásodott szűrés vagy szigetelés miatt.