Ez történik a testedben, miután elszívtad az utolsó cigarettát:
1 órán belül
Alig 20 perccel az utolsó cigaretta elszívását követően a pulzus csökken és normalizálódik. A vérnyomás csökkenni, a keringés javulni kezd.
12 óra múlva
Alig 12 óra múlva a testből elkezd kitisztulni a felesleges szén-monoxidot. A szén-monoxid szint normalizálódik, emelkedik a test oxigénszintje.
1 nap után
Már egyetlen cigimentes nap után csökkenni kezd a vérnyomás, ezzel együtt pedig a a szívroham kockázata is.
2 nap után
Az illat- és ízérzékelésért felelős idegek, melyeket a dohányzás igencsak károsít, regenerálódásnak indulnak. Élénkebben kezded érezni az ízeket és a szagokat.
3 nap elteltével
Az utolsó cigi utáni harmadik napon a nikontinszint kimerül. Noha ez egy egészségesebb állapot, a legtöbben ilyenkor elvonási tüneteket, így fejfájást, hangulatingadozást, ingerlékenységet, és persze cigaretta utáni vágyat tapasztalnak.
2 hét után
A nikotinfüggőség tünetei, a cigaretta utáni sóvárgás kezd megszűnni.
1 hónap után
Ha kibírod egy hónapig cigaretta nélkül, a tüdőfunkciód javulni kezd. Ahogy a tüdő gyógyul, kapacitása javul, az egykori dohányosok pedig egyre ritkábban tapasztalnak légszomjat, köhögést. Az állóképesség növekszik, könnyebbé válik többek között a futás vagy az ugrálás.
1-3 hónap elteltével
A keringés, a vérnyomás és a tüdőkapacitás tovább javul.
9 hónappal később
Ha már 9 hónapja nem gyújtottál rá, a tüdőd jelentős részben regenerálódott. Ennek következtében ritkábbá válnak a légúti- és tüdőfertőzések, mivel a gyógyult szerv hatékonyabban képes védekezni ezek ellen.
1 év elteltével
1 évvel a dohányzás abbahagyása után a szívbetegségek, különösen a koszorúér-betegség kockázata felére csökken. Minél távolabb kerülsz az utolsó cigid időpontjától, a kockázat annál alacsonyabb. A bőröd és a körmeid állapota ekkorra jelentősen javul.
5 év után
A leszokás után 5 évvel az artériák és az erek kitisztulnak, egyre inkább visszanyerik eredeti rugalmasságukat. Csökken a vérrögök kialakulásának esélye és a stroke kockázata.
10 évvel később
10 füstmentes év elteltével a tüdőrák kockázata nagyjából felére csökken az aktív dohányos időszakhoz viszonyítva. Mindemellett a száj-, torok- vagy hasnyálmirigyrák kialakulásának valószínűsége is jelentősen csökken.
15 év után
A dohányzásról való leszokás után 15 évvel szívkoszorúér-betegség, valamint a hasnyálmirigyrák kialakulásának esélye megegyezik egy soha nem dohányzóéval.
20 év után
20 év elteltével a dohányzás okozta halálesetek kockázata, ideértve a tüdőbetegséget és a rákot is, egy olyan ember szintjére esik vissza, aki soha életében nem gyújtott rá.
Olvass még a leszokásról:
- Még mindig dohányzol? Itt van néhány súlyos érv a leszokás mellett
- Sikeresebbek a leszokásban azok, akik hirtelen hagyják abba a dohányzást
- 3 hely, ahol segítenek leszokni a dohányzásról