Így kell helyesen lázat mérni!

nlc | 2020. Szeptember 30.
Nem mindegy, hogy hónaljban, szájban vagy végbélnyílásban mérjük a testhőt. Mutatjuk, mire kell figyelni.

Különböző lázmérési eszközök mellett különböző módszerek vannak, és bár a használatuk egyszerűnek tűnik, mégis fontos odafigyelni pár dologra a pontos eredmény érdekében.

 (Fotó: Pixabay)

Először is, tudni kell, hogy a testünkben, napszakhoz mérten, természetes hőmérséklet-ingadozást észlelhetünk, illetve fogamzóképes nők esetén is a ciklus bizonyos szakaszában változik a test hője.

Mit tekintünk normális test hőmérsékletnek?

Egyénenként változó lehet, de az általában elmondható, hogy 36-37 Celsius fok közötti érték a normális, a hőemelkedés 37-38 Celsius fok között van, lázról pedig afölött beszélünk. Általában a testhő reggel a legalacsonyabb és a nap folyamán emelkedik, a maximumot késő délután elérve.

Lázmérők

Ma már nincs forgalomban higanyos mérő, ami a legpontosabb értéket adta, de a higany mérgező veszélyei miatt betiltották. A digitális lázmérők gyorsabbak, de elég sok köztük a pontatlan, vásárlás előtt kérjük ki a gyógyszerész véleményét.

Vannak fülben és homlokon mérő, csippanós hőmérők. Előbbit gyerekeknél, utóbbit főleg az egészségügyben és most, a koronavírus-járvány alatt az iskolákban, reptereken, rendezvények előtt használják. 

Digitális lázmérő (Fotó: Pixabay)

Hol mérjünk?

Gyermekeknél: A szokások és az ajánlás szerint 12 hónapos kor alatt végbélben, 1-3 éves kor között végbélben vagy hónaljban, 3 év feletti gyereknél pedig hónaljban javasolt  a lázat megmérni. Ugyanakkor a végbélben történő lázmérést már számos gyermekorvos nem ajánlja, sőt vannak, akik azt javasolják, hogy már  újszülött kortól hónaljban mérjük a hőmérsékletet. Erről érdemes mindenkinek a saját gyermekorvosával konzultálni!  

Felnőtteknek leggyakrabban hónaljban mérünk. Szájban, nyelv alatt is lehet hőt mérni, ehhez azonban az kell, hogy a beteg meg tudja tartani pár percig a nyelve alatt azt eszközt. Ezt kevésbé javasolják, mivel, ha hidegrázás, remegés gyötri az embert, akkor balesetveszélyes lehet.

A hónaljban történő mérésnél fontos, hogy a terület száraz legyen, és hogy ne mozogjunk közben. A végét a hónaljárok mélyébe kell tenni, majd a kezünket a mellkasunkhoz szorítva ott tartani.

Jó, ha tudod!

A szájban, fülben, végbélben mért úgynevezett centrális hőmérséklet általában mindig többet mutat a hónaljban mértnél. Ez azt jelenti, hogy ilyenkor átlagosan kb. 0,5 C fokot le kell belőlük levonni!

Ami fontos, hogy a higanyos mérőnél a megadott idő előtt, a digitálisnál pedig a csipogás előtt NE húzzuk ki megnézegetni a hőmérőt, hagyjuk végig bent, különben nem ad valós képet.

Mivel ne mérjünk?

Az okostelefonokra letölthető applikációs lázmérők és a homlokra ragasztható csíkok sem adnak pontos értéket. Ezeket kerüljük.

Mikor mérjünk?

Mint már említettük, sok minden befolyásolhatja a testhőt, és a felsoroltakon túl a stressz, testmozgás vagy akár egy forró zuhany is. Ha mindenképp nyelv alatt mérünk, akkor pedig a mérés előtt 10 perccel ne együnk, ne igyunk semmit.

Végezetül minden használat után töröljük meg, tisztítsuk meg az eszközt.

(Kiemelt kép: Pixabay)

Exit mobile version