Sokszor csak legyintünk, ha a hipochondriáról hallunk, de bizony nem árt róla tudnunk néhány dolgot, hogy a megfelelő módon tudjuk kezelni, akár saját magunknál, akár a környezetünkben találkozunk vele.
Erős szorongás a mindennapokban
A hipochondriát a köznyelvben képzelt betegségnek is nevezik, és sokan nem veszik elég komolyan, sőt az is előfordul, hogy kinevetik. Pedig ez a pszichés zavar, amikor is az egyén kényszeresen foglalkozik saját egészségi állapotával és megszállottan keresi a szervezetében fellépő kóros elváltozásokat, komoly dolog. Mert bár probléma többnyire valóban nincs, de a tünetek pszichés észlelése, az emiatti aggodalom és a halálfélelem, ami sokszor kíséri a folyamatot, komoly szorongással jár, és megkeseríti a mindennapi életet.
Nem ok nélkül jelentkezik
- Fontos kiemelni, hogy a hipochondria nem ok nélkül alakul ki. Az okozója a legtöbb esetben egy feldolgozatlan trauma, sokszor még gyermekkorból, amikor az egyénnek megrendül a biztonságérzete. Például hirtelen meghal, vagy megbetegszik valaki a (gyermek) családjában, vagy környezetében.
- Az öröklött hajlam, vagy annak feltételezése is létrehozhat hipochondriát. Azaz, ha egy családtag, súlyos betegségben szenved, vagy szenvedett. Az egyén egyre jobban aggódik, főként ahhoz az életkorhoz közeledve, amikor a rokon problémái elkezdődtek, és mindeközben a többi betegségre is fogékonyabbnak érzi magát.
- A szülők túlzott aggódása is kiváltó ok lehet. Ha a gyermeket túlféltik, megtanulja, hogy az életben mindenen aggódni kell, valamint, hogy a betegség az élet egy rossz velejárója, egy kellemetlen és veszélyes dolog, amitől folyamatosan félni kell.
- Elősegítheti a hipochondria kialakulását az is, ha az egyén egy valós betegség kapcsán nem kap megfelelő felvilágosítást az orvosától. Ha túl keveset tud a betegségről, sokkal többet képzelhet bele, ha pedig önerőből beleássa magát annak feltérképezésébe, az azt segíti elő, hogy minden apró dolgot a betegségének tudjon be és emiatt súlyosabbnak lássa azt. Mindez csökkenti az orvosokba vetett bizalmat és növeli a félelmet az összes betegség felé.
Kezelhető pszichés zavar
A diagnózist a mentális betegségek diagnosztikus kézikönyve alapján állítják fel: a szakemberek szerint akkor beszélhetünk hipochondriáról, ha a probléma legalább 6 hónapig fennáll. Fontos megemlíteni, hogy különböző szintjei vannak. Van, aki csak egy kissé hajlamosabb az aggódásra, ha betegségekről van szó, de súlyosabb esetekben az egyén pszichésen tényleg beteggé válik, állandó orvosi felügyeletre és folyamatos gondoskodásra szorul.
A hipochondria kezelhető pszichoterápiával, kognitív és viselkedésterápiával. Általában ezek alatt sor kerül az élet-halál természetes körforgásának megismerésére és elfogadására, az egyéni traumák feldolgozására.
A sztárok sem kivételek
A hipochondria gyakoriságára nincs pontos adatunk, de az biztos, hogy sok embernél előfordul, a nőknél és a férfiaknál egyenlő arányban. És természetesen a sztárok sem kivételek.
Jennifer Lawrence 2016-ban Jimmy Kimmel műsorában beszélt először hipondriájáról. /AFP
Abigail Breslin már gyerekkorától retteg a betegségektől, orvosi műsorokat a mai napig sem képes nézni. /AFP
Oprah Winfrey is már többször nyilatkozott róla, hogy kis problémák esetén is mindig a legrosszabbra gondol. /AFP
És természetesen a hazai sztárvilág sem kivétel. Például Csonka András is többször beszélt már a hipochondriájáról.
Mint ahogy az egyik legismertebb sztárfodrászunk, Zsidró Tamás is.
Testünk és lelkünk:
- „Édesanyám nem vett komolyan, szerinte a depresszió puszta hiszti”
- “Rég megszűntünk házaspárként működni”- élet kismamaként egy mentálisan beteg férj oldalán
- „Jordan vagyok, szexfüggő, és borzasztóan szenvedek tőle”