A hipochondria tipikus okai, jelei és tippek ellene!

Stern Ágnes | 2020. Október 18.
Annyit mindenki tud a hipochonderekről, hogy félreértelmezett fizikai jelek miatt súlyos betegségektől félnek, illetve azt gondolják, súlyosan betegek. De vajon mi okozza mindezt és mennyire kell komolyan venni? Itt vannak a válaszok.

Sokszor csak legyintünk, ha a hipochondriáról hallunk, de bizony nem árt róla tudnunk néhány dolgot, hogy a megfelelő módon tudjuk kezelni, akár saját magunknál, akár a környezetünkben találkozunk vele.

Erős szorongás a mindennapokban

A hipochondriát a köznyelvben képzelt betegségnek is nevezik, és sokan nem veszik elég komolyan, sőt az is előfordul, hogy kinevetik.  Pedig ez a pszichés zavar, amikor is az egyén kényszeresen foglalkozik saját egészségi állapotával és megszállottan keresi a szervezetében fellépő kóros elváltozásokat, komoly dolog. Mert bár probléma többnyire valóban nincs, de a tünetek pszichés észlelése, az emiatti aggodalom és a halálfélelem, ami sokszor kíséri a folyamatot, komoly szorongással jár, és megkeseríti a mindennapi életet.

Fotó: Pixabay

Nem ok nélkül jelentkezik

Fotó: Pixabay

Kezelhető pszichés zavar

A diagnózist a mentális betegségek diagnosztikus kézikönyve alapján állítják fel: a szakemberek szerint akkor beszélhetünk hipochondriáról, ha a probléma legalább 6 hónapig fennáll. Fontos megemlíteni, hogy különböző szintjei vannak. Van, aki csak egy kissé hajlamosabb az aggódásra, ha betegségekről van szó, de súlyosabb esetekben az egyén pszichésen tényleg beteggé válik, állandó orvosi felügyeletre és folyamatos gondoskodásra szorul.

A hipochondria kezelhető pszichoterápiával, kognitív és viselkedésterápiával. Általában ezek alatt sor kerül az élet-halál természetes körforgásának megismerésére és elfogadására, az egyéni traumák feldolgozására.

Fotó: Pixabay

A sztárok sem kivételek

A hipochondria gyakoriságára nincs pontos adatunk, de az biztos, hogy sok embernél előfordul, a nőknél és a férfiaknál egyenlő arányban. És természetesen a sztárok sem kivételek.

Jennifer Lawrence

Jennifer Lawrence 2016-ban Jimmy Kimmel műsorában beszélt először hipondriájáról. /AFP

Abigail Breslin

Abigail Breslin már gyerekkorától retteg a betegségektől, orvosi műsorokat a mai napig sem képes nézni. /AFP

Oprah Winfrey

Oprah Winfrey is már többször nyilatkozott róla, hogy kis problémák esetén is mindig a legrosszabbra gondol. /AFP

Csonka András

És természetesen a hazai sztárvilág sem kivétel. Például Csonka András is többször beszélt már a hipochondriájáról.

Zsidró Tamás

Mint ahogy az egyik legismertebb sztárfodrászunk, Zsidró Tamás is.

Testünk és lelkünk:

Exit mobile version