„Nem fáj, de szégyellem” – mindent a visszérről

nlc | 2021. Június 10.
A vénás megbetegedések a magyar lakosság csaknem 20%-át érintik, korunk egyik népbetegsége. Sokan el is bagatelizálják, ami a lehető legrosszabb megoldás, hiszen súlyos következményekkel járhat az elhanyagolt visszérbetegség.

A visszérbetegség nem kimondottan, és nem minden esetben fájdalmas, mégis kellemetlen és főleg esztétikailag zavaró jelenség.

Mi az a visszér?

Az erek behálózzák egész testünket, szállítva az éltető oxigént a szöveteknek. Míg a verőerek a szívünk felől szállítják az oxigén-dús vért, a visszerek biztosítják a szövetektől a széndioxiddal dús vér elszállítását. Amit köznyelven visszérnek hívunk, ám pontosabban fogalmazva a visszérbetegség, tehát ezeknek a vénáknak az elégtelen működése, károsodása.

Visszérbetegség esetén az érfal rendellenesen megvastagszik, vagy kitágul, így nem látja el megfelelően a feladatát, azaz nem juttatja el hatékonyan az elhasznált, széndioxid-dús vért a szív felé. Legfőképpen a lábszár és a comb vénáira jellemző, de máshol is kialakulhat.

Fotó: Getty Images

A visszerek típusai

A visszeresség kialakulásában szerepet játszó tényezők

A kezelés minden esetben a betegség előrehaladottságától függ

A visszérbetegségek kezelésében rendkívül fontos, hogy már az első panaszok jelentkezésekor – még ha azok csak esztétikailag zavarók – forduljunk szakorvoshoz. Az időben megkezdett kezeléssel nem csak a panaszokat csökkenthetjük, hanem a további állapotromlás esélyét is, sőt, megelőzhetjük a szövődmények kialakulását.

Mivel sokszor az életviteli szokások is meghatározzák a visszeresség kialakulását, ezért enyhe panaszok esetén érdemes először rossz szokásainkon változtatni, azaz mérsékelni kell az alkoholfogyasztást, dohányzást és érdemes megszabadulni a plusz kilóktól – amennyire lehetséges – , hiszen a plusz súly rendkívüli megterhelést jelent az amúgy is problémás lábnak.

A vénás betegségben ajánlott tablettás készítmények szedése, ugyanis a vénák falának erősítése révén hatékonyan tudják csökkenteni a visszeres panaszokat. A flavonoid komplex hatóanyagtartalmú gyógyszereket világszerte és Magyarországon is évtizedek óta használják a vénás betegek kezelésére.

Súlyos, nagyfokú visszérbetegség esetén azonban szükség lehet sebészi beavatkozásra, mely elejét veszi a további szövődményeknek, mint trombózis, tüdőembólia vagy lábszárfekély.

Mit tehetünk még?

Tudj meg többet a testedről!

 
(Fotó: Getty Images/Motortion)

Exit mobile version