450 százalékos áremelkedés is jöhet a vérhígító gyógyszereknél

nlc | 2022. Augusztus 16.
Itthon több százezren szednek ilyen készítményt és a szakemberek attól tartanak, sokan fognak kiszorulni az egészségügyi ellátásból.

Október elsején lép életbe egy olyan árváltozás, ami a heparintartalmú termékeket érinti és 200–450 százalékos drágulást eredményez a vérhígító gyógyszereknél – derül ki a napi.hu cikkéből, melyet a HVG szemlézett.

A portál információi szerint a megelőzésre használt vérhígítókért 4500 forint körüli összeget, a terápiás készítményekért pedig 15 600 forintot kell majd fizetni a gyógyszerszedőknek.

A drágulás egyik oka a sertéspestis, ugyanis a heparintartalmú készítmények alapanyagát speciálisan tartott sertések feldolgozása során állítják elő, ez az alapanyag a járvány miatt korlátozottan érhető csak el. A NEAK (Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő) úgy alakítja át a támogatási rendszert, hogy nem veszi figyelembe a készítmények heparintartalmát, azonos támogatást ad a szerekre.

Fotó: Pixabay

Az állami támogatási struktúra átszervezése viszonylag bejáratott módszer, és működik is azokon a területeken, ahol valós verseny van az azonos hatékonyságú készítmények között. Itt ugyanis a páciens eldöntheti, hogy a korábbi gyógyszeréhez ragaszkodva kifizeti-e a magasabb árat, vagy vált egy olcsóbb verzióra. Más viszont a helyzet a vérhígítók frontján, ahol az állami támogatás heparintartalomtól függetlenül azonos mértékű lesz, azonban a betegnek nincs abba beleszólása, hogy melyiket vásárolja meg, mivel erről nem ő, hanem az orvosa dönt.

Egy 2020-ban készült, a Hegyvidék Újságban megjelent cikk alapján becslések szerint Magyarországon mintegy négyszázezren szedhetnek véralvadásgátló gyógyszert. Műbillentyű beültetése, mélyvénás trombózis után elengedhetetlen a vérhígító szedése, de ez igaz a pitvarfibrillációval és a szívelégtelenséggel élőkre is.

Korábbi cikkünkben foglalkoztunk azzal, hogy Magyarországon nagy baj, hogy a szívinfarktuson átesettek jelentős része felhagy időközben a gyógyszeres terápiával.  

Frissítés!

A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő közleménye szerint a vérhígító és vérrögképződés-gátló készítmények között csak a minimális piaci részesedéssel rendelkező termékek térítési díjai emelkednek, de nem 450, csupán 5-10 százalékkal. Mint írják, a piac 99 százalékát lefedő termékeknek a jelenlegi helyzet alapján változatlan marad a térítési díja.

Exit mobile version