Napégés: megelőzés és hatékony praktikák

nlc | 2023. Május 09.
Bár régóta tudjuk, hogy a fényvédelemre az év 365 napján gondolnunk kellene, a napégés mégis sokak életét megkeseríti. Mutatjuk, hogyan érdemes védekezni.

Biológia órán megtanultuk, az emberi bőr az UV sugárzás miatt égési sérüléseket szenvedhet, ami a bőr gyulladásával, vörösségével, érzékenységével, fájdalmával és hámlásával jár. Az UV-sugárzás két fő típusa van: az UV-A és az UV-B sugárzás.

A bőr napégéséért az UV-B sugárzás a leginkább felelős, ez ugyanis rövidebb hullámhosszú, erősebb, és hatékonyabban hatol a bőrbe, ahol aztán roncsolja a bőrsejtek DNS-ét. Súlyosabb esetekben ez a folyamat rákot is okozhat. Bár az UV-A sugárzás is károsítja a bőrt, mivel hosszabb hullámhosszú, az égéshez ugyan nem vezet, de a bőr korai öregedéséhez annál inkább. Ilyenkor a bőr kollagén és elasztin rostjai károsodnak, amelyek az egészséges bőr szerkezetének megőrzésében kapnak fontos szerepet. Ezért is hatványozottan fontos, hogy egész évben fényvédővel védjük a bőrünket, a meleg hónapokban pedig fényvédő krémeket, kalapot, szemüveget, hosszú ruhát haszáljunk.

Napégés: hogyan gyógyítsuk a napon leégett bőrt?

Ha már megtörtént a baj, így érdemes ápolni, gyógyítani a napégett bőrt:

Házi gyógymódok napégésre

Míg súlyos esetekben fontos, hogy szakemberhez forduljunk, enyhébb bőrpír és fájdalom esetén néhány hatékony házi gyógymód is bevethető:

Forrás: Skincancer Fotó: Getty Images

Exit mobile version