Ha egészségről van szó, kapásból legalább tíz különböző mondást fel lehetne sorolni, ami valamiféle jó tanácsot rejt magában. És akkor még nem is beszéltünk az olyan életmódmítoszokról, mint ami például a 10 ezer lépés körül alakult ki, pedig a dolog csak egy reklámfogásnak indult, most pedig mindenki készpénznek veszi. (Hozzátesszük, mozogni kell és fontos, és azért napi 10 ezret lépni igenis jót tesz a testnek.)
Kicsit erre hajaz a napi egy alma az orvost távol tartja hangzatos tanácsa is, mert mi, emberek úgy vagyunk kalibrálva, hogy legyen valami fogódzó, ami alapján azt mondhatjuk: tettünk az egészségünkért. Az alma pedig erre remek alternatívát nyújt, hiszen könnyen elérhető, finom, és vitaminban is gazdag.
Az alma sikertörténete
A Notes and Queries brit folyóirat volt az első, aki közzétette a mondást, miszerint egyél egy almát lefekvés előtt, és megakadályozod, hogy az orvos megkeresse a kenyerét. Mindez nagyjából 1866-ra datálható, de abban a formájában, ahogyan ma ismerjük, 1913-ban került a köztudatba az angolszász mondás alapján. Az orvos ezekben az időkben (is) igazi luxusnak számított, ezért tényleg csak akkor hívták házhoz, ha már nagy szükség volt rá, egyébként pedig a jól bevált népi gyógymódokat használták, amilyen az alma is volt.
Caroline Taggart, az An Apple a Day: Old-Fashioned Proverbs and Why They Still Work (Egy alma egy nap: régimódi közmondások és miért működnek még mindig) című könyv szerzője azt mondja, lehet, hogy a kifejezés meglehetősen új, de maga a fogalom egyáltalán nem az. Már az ókori rómaiak is tisztában voltak az alma egészségre gyakorolt pozitív hatásaival, sőt, a gyümölcs a hagyományos ajurvédikus gyógyászatban is felbukkant 1500 évvel ezelőtt Dél-Ázsiában.
Tényleg igaz?
Kutatók és orvosok számos tanulmányt végeztek az elmúlt évek, évtizedek során az alma egészségre gyakorolt jótékony hatásairól, hogy megnézzék, csökkenthető-e az orvosnál tett látogatások száma pusztán erre alapozva.
2011-ben egy holland kutatócsoport azt publikálta, hogy az alma és a körte fogyasztása segíthet megelőzni a sztrókot, 2012-ben pedig az Ohio Állami Egyetem tanulmánya megállapította, hogy napi egy alma elfogyasztása jelentősen csökkenti a koleszterin szintjét az 50 év felettiek esetében.
2015-ben a Michigani Egyetem kutatói több mint 8 ezer ember orvos látogatási szokásait elemezték, kifejezetten arra keresve a választ, hogy az almafogyasztók vajon kevesebbet járnak-e dokihoz. A konklúzió az lett, hogy statisztikailag nincs nagy különbség almások és nem almások között, az azonban kiderült, hogy kevesebb vényköteles gyógyszert váltanak ki, akik napi szinten fogyasztják a gyümölcsöt.
Igen, egyél almát!
A helyzet a következő: öregasszonynak öltözött idegenektől ne fogadj el almát, mert lehet, hogy mérgezett, de egyébként nem teszel rosszat, ha beépíted a fogyasztását a napjaidba. Az alma ugyanis tele van fontos tápanyagokkal, rostokkal és vitaminokkal is. Egy közepes méretű gyümölcsben 4,5 gramm rost található, fedezi a napi C-vitamin-szint 9%-át, ezenkívül réz, kálium és K-vitamin szempontjából is fontos élelmiszer. Ráadásul antioxidánsokban is gazdag, vagyis a rákmegelőzésben is szerepe van.
És csak hogy még inkább növeljük az renoméját (nem, ez nem egy fizetett almalobbi-hirdetés), egyéb jótékony hatásairól se feledkezzünk meg. A rendszeres almafogyasztás csökkenti a csontritkulás kockázatát, serkenti az agyműködést (kifejezetten hatékony az időskori szellemi leépülés ellen), kutatások szerint pedig az asztma és a cukorbetegség kockázatát is mérsékli.