Diabétesz, tumorok, központi-, perifériás idegproblémák, arcidegbénulás, vírusos fertőzések, Sclerosis multiplex és akár veleszületett agybetegségek is okozhatnak olyan szaruhártya idegi elváltozásokat, amely során a beteg szemfelszíne elveszti érzékelési képességét. Ennek orvoslására honosított meg egy – az Amerikai Rekonstrukciós Mikrosebészeti Társaság éves konferenciáján látott – speciális eljárást a Semmelweis Egyetemen dr. Klárik Zoltán, a Sebészeti, Transzplantációs és Gasztroenterológiai Klinika plasztikai sebésze.
Az első műtétet sebészeti és szemészeti team együttműködésével végezték el egy középkorú nőn. A beavatkozás során a beteg beteg lábszárából kivett, 15 centis ideget beültették egy érzőideg és a szem szaruhártyája közé, hogy a páciens visszanyerhesse a szaruhártya érzékelési funkcióját – számolt be honlapján a Semmelweis Egyetem.
“Az én feladatom az volt, hogy a lábszárból kivett vastag ideget több rostra osszam, mikroszkóp alatt megvarrjam őket, majd a homloknál kialakított, egy úgynevezett bőr alatti alagútrendszeren keresztül átvezessük az ideget az ép oldalról” – ismertette a plasztikai sebész.
Ezt követően a szemészeti team dr. Füst Ágnes vezetésével a szemhéjon keresztül illesztette be a szemfelszínbe az ideget, majd a kötőhártya alatt elvezetve a szaruhártya körül 5 pontban fixálták azt.
Az érintett beteg központi idegrendszeri tumor által okozott idegkárosodás következtében küzdött rendszeresen kiújuló, nem gyógyuló szaruhártyafekéllyel. A műtét óta azonban a fekély nem tért vissza, így sikerült megakadályozni, hogy teljesen elveszítse a látását.
A Semmelweis Egyetemen nemrég ugyancsak egy orvosi szenzációnak számító eljárást hajtottak végre: akkor az édesanyja hasában altattak el egy magzatot az orvosok egy életmentő műtéthez. Előtte pedig egy transzplantációs operáció során egy májjal mentették meg két beteg életét.
Kiemelt fotó: illusztráció, iStock