A fogmosás akár csak pár napig tartó kihagyása is komoly következményekkel jár egészségünkre nézve. Rendszeres fogmosás nélkül a szájban tenyésző baktériumok gyorsan elszaporodnak. Ez pedig a rossz szagú lehelet mellett az ínygyulladás melegágya, ami számos más problémát is előidéz – írja az India Express.
A fogmosás elhagyásával először lepedék (plakk) borítja be a fogzománcot. A baktériumokban gazdag lepedék pedig rövid idő alatt az íny gyulladását, vérzését okozza. A plakk hatására már 48 óra alatt elkezd leépülni a fog zománc alatti rétege, szuvasodást okozva.
Az elégtelen szájhigiénia miatt kialakuló ínygyulladás által felszabadított méreganyagok, toxinok a véráramba kerülve utat találnak a szívhez. Az általuk eltömített artériák eredménye pedig sztrók is lehet, ami már az egész szervezet működését veszélyezteti.
Az ínygyulladás emellett akár diabéteszt is kialakíthat, mert gyengíti a szervezet azon képességét, hogy az inzulint az összetett cukrok lebontására és a vércukorszint szabályozására használja. A vércukor szintjének emelkedése aztán egyre kedvezőbb környezetet biztosít a baktériumok szaporodásához, öngerjesztő folyamatot alakítva ki, aminek cukorbetegség lesz a vége.
Rossz szájhigiénia esetén – az eddigiek mellett – a baktériumok nagyon könnyebben a légutakba is kerülhetnek, elfertőzve azokat.