Ha nem állsz készen az edzőteremre – rövid edzésterv otthonra

Hámori Blanka | 2016. Január 30.
Időhiány, pénzhiány és önbizalomhiány – ezek a leggyakrabban felhozott indokok, hogy valaki miért is nem mozdul ki futni, vagy miért nem megy edzőterembe. Bármi volt is eddig a kifogás, most íme, egy lehetséges megoldás: egy szuper rövid átmozgató edzés.

Az a jó ebben az edzésben, hogy:

Egyszóval ez egy lehetséges megoldás, hogy gyorsan, ingyen, ismert környezetben mozogj – vagyis hogy a fogadalmadhoz híven beiktasd a mozgást az életedbe, és akár ledobj néhány kilót! Ugyanis a pulzusfokozó szakaszoknak köszönhetően könnyen a zsírégető tartományba tornázhatod magad. A tervet főképp azoknak ajánljuk, akik egészségük megőrzése érdekében szeretnének mozogni, vagy most kezdik az alakformálást. A további fejlődés érdekében azonban néhány hét múlva érdemes lesz más gyakorlatokkal, edzésmódszerekkel kiegészíteni a tervet, hogy elkerüld az alulterhelést!

 

BEMELEGÍTÉS

A bemelegítés legyen alapos, hiszen hideg izmokkal nemcsak kevésbé hatékony, de sérülésveszélyes is az edzés! Ez 5-10 percben tartalmazzon keringésfokozást, pl. szökdeléseket, illetve hajlításokat és körzéseket.

Ezután végezzük az alábbi gyakorlatokat a meghatározott sorrendben, a meghatározott ismétléssel:

  1. PULZUSFOKOZÁS: HELYBEN FUTÁS

Dinamikusan fussunk helyben, akár magas térdemeléssel vagy sarokhúzásokkal. Ismétlés: 1 perc

  1. GUGGOLÁS VÁLLBÓL NYOMÁSSAL

Egy pár kézi súlyt a vállunknál tartva megállunk vállszélességű terpeszben. Leguggolunk és ezzel egy időben nyújtjuk a karokat fej fölé. Dolgozik a váll-, a comb- és farizmok. Ismétlés: 12-18 db

  1. PULZUSFOKOZÁS: SAROKHÚZÁSOK ÜTEMRE

Széles terpeszben aerobikos sarokhúzások, ütemre (akár zenére). Intenzitásfokozásként minden húzásnál magasba is emelhetjük a kart. Ismétlés: 1 perc

  1. KITÖRÉS OLDALEMELÉSSEL

Harántterpeszállásban állunk, kezünkben a kézi súly. Leengedjük a testsúlyt, a térdek derékszöget zárnak, térd NEM megy a lábfej elé. Leereszkedéskor a súlyokat oldalsó középtartásba emelem, enyhén hajlított könyökkel. Visszaemelkedéskor leenged a kar. Dolgozik a váll-, illetve a comb-, farizmok. Ismétlés: 12 db lábanként

  1. PULZUSFOKOZÁS: ÉRINTÉSEK SZÖKDELÉSSEL

Használjunk hozzá emelvényt vagy csak nézzünk ki egy pontot a falon, kb. 15 cm-re a talajtól. Érintsük egyik, majd másik lábunkkal, váltott szökdeléssel, ütemesen. Ismétlés: 1 perc

  1. VÁDLI BICEPSZEZÉSSEL

Szűk terpeszben emelkedünk lábujjhegyre és vissza, közben pedig kézi súllyal bicepszhajlításokat végzünk. Dolgozik a vádli és a bicepsz. Ismétlés: 30 db.

  1. LÁB- ÉS KAREMELÉS TALAJON

Térdelőtámaszban ellentétes kar- és lábemelést végzünk, váltva. Figyeljünk rá, hogy a derekunk stabil marad, nem “lendítünk bele”. Dolgoznak a hát- és farizmok. Ismétlés: karonként 12 db

A fenti 7 gyakorlatot végezzük folyamatosan egymás után, lehetőleg pihenő nélkül, majd kezdjük elölről a kört. Összesen 3 kört végezzünk belőle, maximum 20 perc alatt!
 

Ha a 3 kör megvan, 1-2 percig lélegezzünk mélyen, míg lemegy a pulzus. Ezután végezzük el a következő gyakorlatkombinációkat talajon:

  1. HASPRÉS LÁBHÚZÁSSAL és ZÁRÁSOK

Végezzünk hasprést, hátközépig elemelkedve, lábhúzással. Dolgozik az egyenes hasizom. Ismétlés: 20 préselés.

Ezután pihenő nélkül végezzünk hanyatt fekvésben kar- és lábzárásokat, így a belső combizmokat és a nagy mellizmot dolgoztattuk. Ismétlés: 20 db. Ezután kezdjük elölről a hasprésekkel, és végezzünk a szettből összesen 3 kört!

  1. EMELÉSEK OLDALFEKVÉSBEN

Oldalfekvésben helyezkedünk el, a láb és a kar is előre nyújtva. Egyszerre emeljük a kart és lábakat a magasba, hogy törzsünkkel derékszöget zárjon. Dolgoznak a váll-, hát-, farizmok. Ismétlés: oldalanként 15 db, 2 kör.

Az edzést alapos nyújtással zárjuk, legalább 5 percben! Minden megdolgoztatott izomcsoportot nyújtsunk 10-20 másodpercig, miután ellazítottuk. Az edzéstervet ismételjük meg eleinte heti 3 alkalommal, majd a 3. héttől akár heti 5-6 alkalommal.

Edzés otthon? Naná!

Exit mobile version