Hogyan maradjunk egészségesek és energikusak a téli hónapok során?

nlc | 2017. November 04.
Nem tudom, ti hogy vagytok vele, de én gondolni sem szeretek az arcomba süvítő hideg téli szélre és a soha véget nem érő éjszakákra. Mivel egyébként is fázós típus vagyok, a tél egyszerűen nem az én évszakom. Erre már életem korai szakaszában rájöttem, és sok-sok éven keresztül minden egyes átdidergett, depresszió határán átvészelt télen elhatároztam, hogy soha többé nem vagyok hajlandó végigszenvedni még egy közép-európai telet. A terv természetesen az volt, hogy novembertől márciusig valami melegebb éghajlatra költözöm. Bár ezt a tervet máig sem adtam fel, az ájurvéda (ősi indiai orvoslástudományi rendszer) alapjainak megismerése sokat segített az utóbbi néhány évben abban, hogy könnyebben átvészeljem ezt az alkatomból kifolyólag nehéz időszakot. Fogadjátok meg Nagy Nóra életmód tanácsait!

Az ájurvéda tanai szerint ahogy az időjárás az év során változik, és a természet évszakról évszakra átalakul – mindig más-más termés érik be –,  úgy kellene változtatnunk az étrendünket is, hogy helyreállítsuk a szervezetünkben felboruló egyensúlyt. A tél esetében például arról van szó, hogy mivel az időjárás olyankor hideg, száraz és gyakran szeles, táplálkozásunkban arra kellene törekednünk, hogy mindezeket ellensúlyozzuk: vagyis együnk minél több meleg, nehéz, olajos ételt. Ez persze egy tudatos, teljes értékű ételeken alapuló étrend esetében nem azt jelenti, hogy húst hússal és csokit tortával kell ennünk.

De akkor milyen is egy téli hideget ellensúlyozó, egészséges étrend?

(Az alábbi tippek gyakorlatilag mindannyiunkra vonatkoznak, de aki fázós típus, hamar kiszárad a bőre, és kicserepesedik a szája, az még szigorúbban tartsa be őket.)

Bár a legtöbb gyümölcs inkább hűti a testet, mintsem melegíti, a banán és az avokádó rendkívül egészséges a téli hónapokban. Természetesen a narancs és a többi, C-vitaminban gazdag, édes-savanykás gyümölcs és azok frissen préselt levének fogyasztása is ajánlott, akár gyömbérrel, citrommal és különböző melegítő hatású fűszerekkel (kardamon, szegfűszeg, fahéj) megbolondítva.

Azok az ételek, amelyekben az édes, a savanyú és a sós ízek dominálnak, általában jó hatással vannak szervezetünkre a téli hónapok során. A só amellett, hogy melegítő hatású, afféle szállítóként segíti a különböző ásványi anyagoknak a testszövetekbe való beépülését is. Az édes ételek – mint például az édesburgonya vagy a tök – táplálják a szöveteket, és ellensúlyozzák a téli száraz, szeles viszonyokat. A savanyú ételek pedig amellett, hogy melegítő hatásúak, stimulálják emésztésünket is, ami különösen hasznos a viszonylag nehéz ételeken alapuló téli étrend esetében.

A legtöbb fűszer melegítő hatású, így a téli hónapokban bátrabban lehet ízesíteni az ételeket; természetesen mindenkinek saját ízlelőbimbói és emésztőrendszere szabja meg a határokat.

Testünk csodálatos hangszer, csak „be kell hangolnunk”, és egy idő után elkezdi éppen azokat az ételeket követelni, amelyekre szüksége van. Miért ne kezdhetnénk el felvenni a természet ritmusát ezen a télen?

Még rengeteg hasznos tippet találhattok itt:

John Douillard: The 3-season diet – Eat the way nature intended

Exit mobile version