Szombat éjfélkor végre önállóan is autózni indulhattak Szaúd-Arábiában a nők, ekkortól lépett életbe a rendelkezés, hogy a nők is vezethetnek, azaz megszűnt az autóvezetési tilalmuk.
A nyitányról a sivatagi királyság köztévéje is beszámolt, tudatva, hogy jó pár nő rögvest élt is a lehetőséggel.
„Végre meglátogathatom a családomat anélkül, hogy meg kellene kérnem a férjemet, fuvarozzon el hozzájuk” – mondta a dpa német hírügynökségnek egy 30 éves szaúdi asszony, aki egyelőre férje kocsijára szorul, mert még nem vett magának saját autót.
Míg más muzulmán országokban a nők szabadon vezethettek gépjárművet, Szaúd-Arábiában börtön fenyegette a tilalom megszegőit. 1990-ben aktivisták kampányt szerveztek a vezetés egyenjogúságáért, és több nő tüntetőleg autót vezetett a szaúdi fővárosban. Az eredmény az lett, hogy elveszítették állásukat, és egy éven át nem utazhattak külföldre.
Tavaly azután a sivatagi királyság végre feloldotta a tilalmat, ám nem azonnal. Olyannyira komolyan vették az idei június 24-i időpontot, hogy még pár héttel ezelőtt is őrizetbe vettek a nők autóvezetésének leghangosabb szószólói közül legalább tíz embert.
A tilalom feloldása nem jár azonnal hatalmas torlódással az utakon, mivel a szaúdi nők túlnyomó többségének nincs jogosítványa, legalábbis még.