Nos, a válasz egyszerű: gyakorlatilag bárki mehet vízi tornára, aki szereti a vizet és a mozgást egybekötni, ez ugyanis ugyanolyan hatékony, ha nem hatékonyabb, mint a szárazföldi edzés, ráadásul az ízületeket is megkíméli, a víz közegellenállása pedig igen komoly erőfeszítést kíván meg, amikor a víz alatt mozgunk.
Honnan jött az aquafitness?
Az amerikai tengerészgyalogság kötelékében szolgáló és a vietnámi háborúban sérülést szenvedő Glenn McWaters fejlesztett ki magának elsőként egy ízületkímélő vízi edzésformát. Ő 25 évvel ezelőtt egy speciális mellényben tartott magának víz alatti futóedzéseket, azóta viszont már akár szobabiciklizni is lehet a medencében.
Kinek ajánlott?
Eredetileg tehát az ízületeket kímélő, mégis hatékony edzésforma megalkotása volt a cél, manapság viszont már bárki hódolhat az aquafitness nyújtotta előnyöknek. Mindenesetre a következő csoportoknak kifejezetten ajánlott.
- Sérült sportolók rehabilitációja során nagyon jól alkalmazható.
- Túlsúllyal küzdők számára létfontosságú lehet, hiszen számukra a pluszsúly jóval nagyobb terhelést jelent a szárazföldön nemcsak az ízületekre, de a szívre és a tüdőre nézve is, míg a vízben végzett testmozgás során ez elenyésző.
- A várandós kismamákra ugyanez vonatkozik, hiszen ők is jelentős többlettel kell, hogy mozogjanak, sportoljanak.
- Gerincproblémákkal küzdőknek szintén kifejezetten ajánlott az aquafitness, hiszen a vízi torna egyáltalán nem terheli a gerincet. Így az izomzat úgy erősíthető, hogy közben a gerinc nem sérül tovább.