Ma van a Duna napja. Szeressük, ünnepeljük, de főleg óvjuk!

Tálas Ágnes | 2019. Június 29.
Hatalmas és erős folyam, mégis védelemre szorul. Mi tehetünk róla és érte.

A Duna nem csupán keresztülfolyik az országunkon, hanem ellát minket vízzel, energiával, hajózási úttal, lenyűgöző látvánnyal, színes élővilággal, számtalan kirándulási és sportolási lehetőséggel, és nem utolsósorban összekapcsol minket fél Európával.

A Fekete-erdőben eredő Duna a második leghosszabb európai folyó, a maga 2850 kilométerével. Tíz országon áthaladva és vízgyűjtő területével másik hetet érintve, több tíz millió embert köt össze, mielőtt a Fekete-tengerbe ömlik.

Magyarországi ága 417 kilométer hosszú, mi mégis jobban aggódunk a Csendes-óceánon hánykolódó óriás szemétsziget miatt, mint a saját folyónk sorsáért.

Pedig a baj egyre nagyobb, és már nem kell a Gangeszig menni, hogy hulladékkal teli folyópartot lássunk: a Dunát is elérte a szeméthullám.

A Duna Szlovákiában (Fotó: Image by Lubos Houska from Pixabay)

Útja során egyre több műanyag hulladékkal, gázolajjal, szennyvízzel és egyéb környezetkárosító szeméttel pakoljuk meg, ennek következtében élővilága folyamatosan károsodik, és egyre nagyobb veszélybe kerül.

Ezért mi vagyunk a felelősek, mi, akik a 2850 kilométer hosszú folyó mentén élünk. Ami a Duna vizén hánykolódik, az bizony a mi szemetünk.

Nem lehet Ázsia lakosságára fogni, éppen ezért kötelességünk jobban odafigyelni rá és megóvni.

Ma van a Nemzetközi Duna Nap

Ennek érdekében minden év június 29-én megrendezik a Nemzetközi Duna Napot, ami arra hivatott, hogy felhívja a figyelmet a Dunát fenyegető veszélyekre, a szennyezésre, a túlzott hajózási forgalom káros hatásaira és az élővilágának a pusztulására.

A Duna Napot először 2004-ben tartották meg, abból az alkalomból, hogy Szófiában pont 10 évvel korábban írta alá 13 nemzet a folyó és vízgyűjtője megóvására született Duna Védelmi Egyezményt. A szerződő felek, köztük hazánk is, megállapodtak abban, hogy együttműködnek a vízgazdálkodás alapvető kérdéseiben, és közösen lépnek fel a kedvezőtlen környezeti hatások csökkentésének és megelőzésének érdekében.

Tegyünk együtt a Duna biztonságáért!

Az idei International Danube Day szlogenje Get active for a safer Danube, vagyis mindenkit arra ösztönöznek, hogy cselekedjünk együtt, és óvjuk közösen a Dunát. A szervezők arra szólítják fel mind a 14 ünneplő országot, hogy ezen a napon ne csak a folyó szépségéről és az általa nyújtott lehetőségekről emlékezzenek meg, hanem tegyenek is a védelmében.

A rendezvény felhívja a figyelmet arra, hogy a folyó nem aknázható ki a végtelenségig, hanem szolidaritásra és racionális, fenntartható használatra van szükség, főleg a hajózás területén. A vízerőművek és a hajózási útvonalak bővítése kényes kérdés, hiszen azok nagy veszélyt jelentenek a folyó élővilágára és vízminőségére egyaránt.

Programok Európa és országszerte

A Nemzetközi Duna Nap alkalmából a csatlakozó 14 Duna-menti országban, köztük hazánkban, rendezvények sora várja az érdeklődőket, akik szeretnék kicsit közelebbről megismerni a folyót, annak flóráját és faunáját, kiemelt figyelmet szentelve a veszélyeztetett fajoknak. Fesztiválok, koncertek, kerekasztal beszélgetések, folyóparti túrák, workshopok, gyerekprogramok és sok egyéb interaktív élmény várja a kilátogatókat Európa szerte.

Itthon június 29-én és 30-án több Duna-parti város is ünnepli és hirdeti a folyó értékeit és azok megóvásának fontosságát. Családi programokkal várnak mindenkit többi között Budapesten a Margit-szigeten, Győrben, Esztergomban és Párkányban egyaránt.

A gyerekek kezében a Duna jövője

A Nemzetközi Duna Nap szervezői fontosnak tartják, hogy a következő generációk is szeressék és óvják a folyót, így minden évben arra buzdítják őket, hogy rombolás helyett alkossanak különböző, a Dunához kapcsolódó műremekeket, melyeket aztán a nemzetközi zsűri díjaz. A Danube Art Master versenyen 6 és 18 év közöttiek művei versenyeznek, rajzok, festmények, versek, dalok vagy akár a Dunából kihalászott szemétből készült szobrok. A verseny idei témája a We love Danube, vagyis Szeretjük a Dunát.

Exit mobile version