A törvénymódosítás kezdeményezését azzal indokolta a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetsége (Sinosz), hogy a siket emberek életminőségét javító lehetőségek köre kibővülhessen.
A magyar jelnyelv tíz éve hivatalos nyelv Magyarországon, amely a legtöbb magyar siket anyanyelve, és 2021-től lehet majd államilag elismert nyelvvizsgát tenni belőle, illetve készül a Jelnyelvi Oktatók Névjegyzéke is.
A mostani törvénymódosítás szerint 2021. július 1-je után államilag elismert nyelvvizsgát lehet tenni magyar jelnyelvből, amire elsőként nálunk lesz lehetőség Európában. A mostani elfogadások értelmében szintén jelentős változás, hogy az egészségügyi ellátórendszerben végzett jelnyelvi tolmácsolás költségét az állam magára vállalja, és hivatalosan is szakmaként ismeri el a siket jelnyelvi tolmácsolást.
A törvény rögzíti azt is, hogy létre kell hozni a Jelnyelvi Oktatók Névjegyzékét, hogy csak olyan szakember taníthassa a magyar jelnyelvet, aki ehhez a SINOSZ képzésein kapott, megfelelő képesítéssel rendelkezik.
(via MTI)
A siket kultúra úttörői az nlc.-n:
- Otthoni munkával lett milliomos a siket nő, akit sehova se vettek fel
- „Az emberek csak addig hiszik, hogy egy siket és vak nő nem lehet orvos, míg nem találkoznak velem”
- A Starbucks új kávézójának minden munkatársa folyékony jelelő