A statisztikák szerint Európában meredeken növekszik a pszichés betegségekkel diagnosztizált emberek száma és nő a felírt antidepresszánsok és szorongás elleni készítmények száma is, és ennek nemcsak a járvány az oka, már a pandémia előtt is elég rossz volt a helyzet, 2017-ben, például Nagy-Britanniában és Portugáliában, vagyis abban a két országban, ahol Európában legtöbb antidepresszánst írják fel átlagosan, napi 100 adag gyógyszer fogyott 1000 lakosra vetítve.
Ennek a tendenciának csak részben oka a mentális zavarok gyakoribb előfordulása, egyes források szerint visszavezethető arra is, hogy a nem gyógyszeres terápiákkal szemben antidepresszánsok felírását választják, de az antidepresszánsok könnyebb elérése, illetve az elégtelen idő- és pénzbefektetés a nem gyógyszeres terápiák fejlesztésére is közrejátszhat, írja a 24.hu. A szakemberek szerint persze nemcsak a antidepresszánsok felírásának növekedése ijesztő, a felírt szorongásgátlók arányának robbanásszerű emelkedése még inkább aggasztja őket, problémásnak tartják ugyanis, hogy ezen gyógyszerek függőséget okozhatnak, és már az enyhébb problémáknál is alkalmazzák ezeket.
Ahogyan a fenti ábra mutatja, a szorongásgátlók terén Portugália a vezető, de Spanyolország és Horvátország sincs sokkal lemaradva. Ezt a három országot Litvánia és Luxemburg következi, de ott van hatodiknak Magyarország is.
A 24.hu által idézett Civio-cikk szerint a tanulmányok azt mutatják, hogy a szorongásgátlók – azon belül is a benzodiazepinek – használata nő a korral, és ez főként a nőkre igaz. Ennek viszont megvan a maga veszélye, a 65 év felettieknél ugyanis egy ilyen szer rendszeres szedése megnöveli a kognitív romlás és az eleséses balesetekből bekövetkező halálozás esélyét.
Fotó: Engin Akyurt/Pexels
Még több cikk a szorongásról:
- „A pszichológusom is azt mondta a szorongásomra, hogy ez csak önsajnálat”
- Itt az újranyitás, mégsem vagy felhőtlenül boldog, ez lehet az oka
- Egy furcsa ölelés, ami segít leküzdeni a szorongást