5 megnyugtatónak hitt dolog, amitől csak még idegesebb leszel

S. Z. | 2024. Május 07.
Gyakran olyan dolgokkal próbáljuk enyhíteni a stressz, amelyek csak további feszültséget okoznak. Mutatjuk, mit kerülj, és mit csinálj helyette.

Ha összecsapnak a fejünk fölött a hullámok, és túl sok a stressz, nem mindig tudjuk, hogy szabaduljunk ebből az állapotból. Vannak olyan dolgok – a tévézéstől a stressz szimpla tagadásáig – amelyektől azt reméljük, hogy majd jobban leszünk, de ezek a megnyugtatónak hitt tevékenységek olykor többet ártanak, mint használnak.

Még a terapeuták is beleeshetnek ebbe a csapdába. „Olyan dolgokat teszek, amelyek fokozzák a stresszt” – vallotta be Niro Feliciano pszichoterapeuta, aki szerint ez természetes emberi reakció. Már az is rengeteget segít, ha csak az esetek 50 százalékában hatékonyan kezeljük a stresszt. A HuffPost ezért pszichológusokat kérdezett arról, hogy mi az az egy dolog, amit megpróbálnak elkerülni stressz esetén, mert az súlyosbíthatja a helyzetet – és arról is, hogyan kezelik a stresszt. 

1. Sorozatdarálás vagy vásárlás

Mindenkinek szüksége van időként némi elvonulásra és pihenésre, de stressz esetén a Netflix, a vásárlás és az egészségtelen ételek habzsolása csak az érzelmek elkerülésének egy formája, nem a hatékony megküzdési mechanizmusról szól. A kutatások szerint ha hosszú ideig elfojtjuk a kényelmetlen gondolatokat, annak a mentális és fizikai egészségünk láthatja kárát. Az erős érzelmeket átélni, feldolgozni és kezelni kell.

2. Nem akarsz rosszra gondolni

Ha arra kérnek, hogy 30 másodpercig ne gondolj egy rózsaszín elefántra, nehéz lesz teljesíteni a feladatot. Ha van egy szörnyű gondolatod, hogy valami rosszul fog elsülni, az érzés csak még intenzívebbé válik, ha igyekszel kerülni.

Ha nem akarsz rosszra gondolni, a negatív érzés csak még erősebbé válik (Fotó: Unsplash)

Próbáld meg úgy elképzelni a gondolataidat, mint a dobozokat a futószalagon, amelyek közül választhatsz, melyiket nyitod ki. Ha a negatív gondolatodat nem támasztja alá semmilyen bizonyíték, és nincs ráhatásod, akkor csak hagyd, hogy a doboz elmenjen, mert semmi értelme kinyitni, és csak akadályozza a többi doboz érkezését. Ha megtanuljuk, hogy ne kontrolláljuk túlságosan a gondolatainkat, az nemcsak a stresszt enyhíti, hanem segíthet az olyan mentális problémákban is, mint a kényszerbetegség és a pánikbetegség.

3. Túl sok ember véleményét kéred ki

Amikor egy komolyabb problémával állsz szemben, teljesen érthető, ha több ember véleményét kikéred az ügyben. Ám a sok különböző visszajelzés és észrevétel olykor csak megbonyolítja a dolgokat, és elvonhatja a figyelmedet arról, hogy te mit érzel valójában.

Bízz magadban, és figyelj arra, hogy mit súg a tested. A stressz levezetésére hatékonyak a különböző testgyakorlatok, a légzés, a nyújtás vagy a séta – gyakran már ez is közelebb visz a megoldáshoz.

4. Fehér zaj

Bár egyeseket megnyugtathat a fehér zaj – különösen akkor, ha egy meditáció része –, másoknak túlságosan stimuláló lehet, ami csak fokozza a stresszt. Ha te is így érzel, akkor inkább hallgass lassú, nyugtató tempójú playlistet, hátradőlős és romantikus dalokkal, hogy ellazulhass és az elméd lecsillapodjon.

5. Figyelemelterelő teendők

Gyakori, hogy stresszes helyzetben olyan dolgokat is bevállalunk, amelyekhez se időnk, se kedvünk, de úgy gondoljuk, hogy legalább elvonja a figyelmünket a problémáról. Ám ez csak fokozza az idegeskedést, a pánikot és a depresszió tüneteit.

Fontos, hogy meghúzd a határokat és állíts fel fontossági sorrendet. Ne foglalkozz most azzal, ami nem lényeges vagy később is ráér, inkább magaddal törődj, mert ha neked sincs időd magadra, másnak sem lesz. Meditálj, sétálj egy barátoddal vagy menj ki a természetbe, a teendőkről pedig vezess listát, így nem nyomaszt majd, hogy emlékezz rájuk.

Exit mobile version