Magyarországon a 11 évesek negyede már ivott alkoholt – mi lehet az oka a növekedésnek?

Szászi Csenge | 2024. Május 17.
Az elmúlt években jól láthatóan növekedett az alkoholos italok fogyasztása a tinédzserek körében, ráadásul csökkenek a nemek közötti különbségek is a káros szerhasználatban. Arról, hogy mi lehet az oka ennek a növekedésnek, Dr. Elekes Zsuzsanna kutatásközpont-vezetőt kérdeztük.

Magyarországon a 11 évesek negyede már ivott alkoholt, a fiúknál ez az érték 30, míg a lányok esetében 20 százalék az arány. Az utóbbi pár évben egyértelmű növekedést mutatnak a magyar adatok, mind a gyerekek, mind pedig a felnőttek esetében. 

„Én azt szoktam mondani, hogy egy adat, az nem adat, viszont az látszik, hogy az össznépességre vonatkozó fogyasztási adatok is nőttek egy kicsit az utóbbi időben, a halálozási aránnyal együtt. Volt egy rövid időszak, amikor úgy gondoltuk, hogy javulnak a tendenciák, de néhány éve ez megállt és újabb növekedés következett” – meséli az nlc-nek Dr. Elekes Zsuzsanna kutatásközpont-vezető, aki egyben a Budapesti Corvinus Egyetem Társadalomtudományi Kar professzora. 

A szakértő hozzátette, miszerint ebben a rövid időszakban a nemzetközi irodalom alapján az volt a feltételezés, hogy ez a csökkenés annak tudható be, miszerint a fiatalok inkább otthon ülnek és kevésbé mozdulnak ki a barátaikkal. 

Őszintén szólva, én el tudom képzelni, hogy ebben a növekedésben közrejátszik a koronavírus-járvány utóhatása

Nagy-Britanniában vannak a legnagyobb problémák a kiskorúak alkoholfogyasztását illetően

Április végén jelent meg az Egészségügyi Világszervezet (WHO) jelentése, amelyben legfrissebb adataikat részletezték a fiatalok alkoholfogyasztásával kapcsolatban. A tanulmányban 280 ezer 11, 13 és 15 éves gyermek adatait vizsgálták, akiket az alkohol-, a cigaretta-, és a vape használatáról kérdeztek. A kutatás összesen 44 országra terjedt ki, az eredmények pedig igen meglepőek voltak.

Az elemzés alapján megállapították, hogy Nagy-Britanniában voltak a legnagyobb problémák a kiskorúak alkoholfogyasztásával kapcsolatban. Angliában a fiúk és a lányok több mint egyharmada már ivott valamilyen alkoholos italt 11 éves koráig. Ez az érték a kor előrehaladtával párhuzamosan növekedett. A lányok és a fiúk több mint fele már fogyasztott alkoholt 13 éves korukig. Talán a kutatás egyik legmeglepőbb pontja az volt, hogy az elemzés szerint a lányok többet isznak és dohányoznak, mint az azonos korú fiútársaik.  

„Tekintettel arra, hogy az agy a 20-as évei közepéig folyamatosan fejlődik, a serdülőket meg kell védeni a mérgező és veszélyes termékek hatásaitól. Sajnos manapság a gyerekek állandóan ki vannak téve a káros termékek célzott online marketingjének. Ezeket a termékeket pedig a populáris kultúra, mint például a videojáték, normalizálja” – mondta Dr. Hans Kluge, a WHO európai regionális igazgatója a Guardiannek

Bulizó tinédzserek Nottingham egyik utcájában (Fotó: Profimedia)

Kutatások szerint a koronavírus-járvány után engedékenyebbé váltak a szülők

A kutatások azt mutatják, hogy 2009 és 2019 között valóban csökkent a kiskorúak alkoholfogyasztása, aztán jött a koronavírus-járvány, ami zavart okozott a javulásban. A korlátozások alatt az egész társadalom egy jó darabig arra kényszerült, hogy a négy fal közé bezárva élje az életét. A fiataloknak nem volt lehetőségük iskolába járni, kiragadták őket a megszokott közegükből és az online jelenlétre korlátozták azt. A társadalmi elszigeteltség visszatartotta a tinédzsereket attól, hogy találkozhassanak a barátaikkal és normális közösségi életet élhessenek, idejük nagy része pedig a családjukkal töltött órákra összpontosult. 

A Parent and Adolescent Sibling Study kutatói valószínűnek tartották, hogy egyre több szülő engedi meg serdülő gyerekének az otthoni alkoholfogyasztást. Éppen ezért a kutatók 456 szülőt kérdeztek meg 5 közép-nyugati államban. A tanulmány a járványt megelőző egy évet, illetve az azt követő 6 hetet vizsgálták. Arról kérdezték a szülőket, hogy a családi alkalmak, vagy egyéb különleges alkamakkor megengedik-e gyerekeiknek, hogy alkoholt fogyasszanak. A tanulmány eredménye pedig igencsak meglepő lett. Az adatok alapján a világjárvány előtt egyik megkérdezett sem volt hajlandó engedélyt adni gyermekének arra, hogy alkoholizáljon, azonban a COVID-19 után ez megváltozott. 16 százalékuk ugyanis úgy nyilatkozott, hogy mégis csökkentett az ivás tilalmán. 

Az, hogy a szülők kezdeményezik az alkohol fogyasztását fiatalabb tizenéveseknél különösen aggasztó, mivel a korai alkoholfogyasztás összefüggésbe hozható a későbbi mértéktelen ivással és más, alkohollal kapcsolatos problémákkal” – mondta Shawn Whiteman professzor. 

Csökkenek a nemek közötti különbségek a szerhasználatban: a lányok felzárkóznak a fiúkhoz 

A fent említett tanulmány jelentős elmozdulást állapított meg a serdülők  alkoholfogyasztási szokásaiban. A történelem során a fiúk esetében ezek az értékek mindig is nagyobbak voltak, azonban úgy tűnik, hogy a lányok már utolérték ezeket a számokat. A WHO tanulmányában például arról számoltak be, hogy a lányok hajlamosabbak lettek az alkoholfogyasztásra. 

Fotó: Getty Images

„Ez megint hullámzó. Ez is egy nagyon régóta tartó tendencia, hogy a két nem közötti fogyasztás az közeledni látszik. Én azt gondolom – illetve nem csak én, hiszen ennek nyoma van a szakirodalomban is –, hogy ebben közrejátszik az is, miszerint a nők ugyanolyan társadalmi szerepeket kezdtek ellátni, mint a férfiak. Az életmódjuk egyre jobban hasonlít egy férfiéhoz. Ez pedig abban is megnyilvánul, hogy a dohányzásuk, az alkoholfogyasztásuk hasonló mértéket ölt. A dohányzásban például a magyar lányok már régen utolérték a fiúkat” – tette hozzá Elekes Zsuzsanna. 

Az alkohol másképpen hat a gyerekek egészségére

Fontos felhívni a figyelmet arra, hogy az alkoholfogyasztás teljesen másképp hat a gyermekek egészségére, mint a felnőttekére. A fiatalok fejlődő szervezete miatt jóval kisebb testsúllyal rendelkeznek, ráadásul az anyagcseréjük miatt korlátozottan tudja feldolgozni a szervezetük ezeket a káros anyagokat. Ezáltal a gyerekek fokozottan ki vannak téve az alkoholmérgezés veszélyének. Az alkoholmérgezés súlyosan érinti az agy azon részeit, amelyek az egyensúly, a beszédet, a légzést és a szívverést szabályozzák. Az alkohol még kis mennyiségben is befolyásolhatja a memória működését, a reakciókat, a tanulási képességet és a figyelmet. Azoknak a gyerekek, akik már 13 éves korukban elkezdenek inni, nagyobb valószínűséggel romlik a tanulmányi átlaga. 

Miért kezdenek el már egészen fiatalon inni? 

Tízből négy alkoholfogyasztó fiatal arról számolt be, hogy valamilyen módon megbirkózzanak az őket ért problémával. Sok esetben azt gondolják, hogy ettől nemcsak felszabadultabbak lesznek, de segít elfeledtetni a problémáikat. 

„A kutatásokból azt látjuk, hogy az emberek akkor lesznek mértéktelen alkoholfogyasztók, amikor a problémájukat nem tudják másképpen kezelni. Ez a gyerekeknél is megjelenhet, hiszen ha azt nézzük, a tinédzserkor egy elég nehéz időszak minden ember életében. Lehetséges, hogy számára ez tűnik kézenfekvő problémamegoldási módszernek, főleg, ha az idősebb családtagjaitól is azt látta hogy ezzel kezelik a stresszhelyzeteket” – meséli a kutatásközpont vezető. 

Az alkoholfogyasztásnak természetesen számos más oka is lehet. Ide tartozhat például az is, hogy a tinédzserek szeretnének beilleszkedni egy adott közösségbe, vagy pusztán másolni szeretnék az idősebb testvérüket. Sok esetben a serdülők ezzel az eszközzel szeretnék próbára tenni a szülők határait. Bármi is legyen az ok, az első és legfontosabb az, hogy megértsük a mögöttes motivációját, hogy aztán őszinte beszélgetést kezdeményezhessünk gyermekünkkel. 

Fotó: Getty Images

A közösségi médiában egyre több alkohollal kapcsolatos reklámmal találkozhatnak

A közösségi média megjelenése rengeteg olyan negatívumot hordoz magában, amelynek köszönhetően egyre többen számolnak be arról, hogy valamiféle mentális problémát okozott számukra. Sajnos ide tartozik az alkoholfogyasztás is. A közösségi médiát használó fiatalok nagyobb valószínűséggel kezdenek el alkoholt-, dohánytermékeket-, és különböző káros szereket fogyasztani. Egy tanulmány szerint a tinédzserek 75 százaléka olyan fotókat látnak a közösségi oldalakon, amelyeken más tinik isznak, dohányoznak vagy éppen a bulizásra ösztönzi őket. A szocializáció lassacskán nem az iskolai falain belül, hanem azon kívül, az internet világában összpontosul, éppen ezért azok a fiatalok, akik nap mint nap ezekkel a káros eszközökkel találkoznak, nagyobb valószínűséggel lesznek ők maguk is használóik. 

Mit kellene tenni az országoknak a gyermekek védelme érdekében? 

Az Egészségügyi Világszervezet felszólította az országokat, hogy tegyenek többet a gyermekek védelmének érdekében. A WHO ajánlásai közé tartozott a nikotin- és dohánytermékek, valamint az alkohol elérhetőségének korlátozása, továbbá az átfogó reklám-, promóciós és szponzorációs tilalom érvényesítése a mainstream és a közösségi médiában.

Elekes Zsuzsanna szerint fontos, hogy az iskolákban is legyenek különböző felvilágosító programok, ahol a szakemberek nyíltan beszélnek a gyerekekkel arról, hogy milyen hátrányai és következményei lehetnek az alkoholfogyasztásnak. 

Egy igazán jó felvilágosító program abban is segíthet, hogy hogyan lehet kezelni a feszültségeket és a különböző stresszhelyzeteket

Exit mobile version