Tényleg gyorsabban öregszik a Z-generáció, mint az elődeik?

Fecske Bettina | 2024. Szeptember 30.
Míg a millenniumi generáció tagjai egyre fiatalabbnak tűnnek, addig a Z-generáció tagjairól úgy tartják, hogy gyorsabban öregednek náluk.

Olybá tűnik, hogy az egész világ választ szeretne kapni arra a kérdésre, hogy miért is néznek ki idősebbnek az 1996 és 2005 között születettek, mint azok, akik 1980 és 1995 között látták meg a napvilágot. Egy, a Google Trends által kiadott jelentés szerint ugyanis, a generációs korcsoportokhoz köthető keresések között az a kérdés volt az egyik legnépszerűbb, hogy: miért tűnnek idősebbnek a Z-generáció tagjai, mint a millenniumi generációnak nevezett, Y generáció tagjai?

Ha meg szeretnénk tudni a választ erre a kérdésre, akkor először azzal kell tisztában lennünk, hogy bizony lehetnek különbségek a kronológiai életkor (leélt évek száma) és a biológiai életkor között. A testünk biológiai „életkorát” ugyanis olyan egészségi és életmódbeli tényezők befolyásolják, mint például, a genetikai hajlamunk, hogy cigarettázunk, sokat stresszelünk, vagy éppen sportolunk-e.

Kim Kardasian és féltestvére, Kylie Jenner között bár 16 év korkülönbség van, ezt senki sem mondaná meg. (Fotó: Getty Images)

A stressz a legnagyobb ellenség

Emily Trampetti, egy bőrápolási tanácsadó cég alapítója szerint a krónikus stressz az, amely leginkább rányomja a bélyegét arra, hogy miért is tűnnek idősebbek a Z-generáció tagjai.

„A stresszt az öregedés egyik rendkívül alulértékelt részeként tartják számon, pedig mindenkinek tudnia kellene, hogy nagyon gyorsan öregít minket”

– mondta.

Egy 2022-es felmérésből, amelyet a McKinsey Health Institute készített kiderült, hogy a Z-generáció 32%-a számolt be rossz mentális, szociális és spirituális egészségről, míg a millenniumi generáció csak 23%-a érzett hasonlóan. Ha a stressz mellett pedig további okokra vagyunk kíváncsiak a kérdésben, akkor a közösségi médiahasználatban kell keresnünk a válaszokat.

Habár az 1980 és 1995 között születettek több időt töltenek közösségi média használattal, mint az 1996 és 2005 között világra jöttek, mégis az utóbbi csoportba tartozók azok, akik több időt töltenek el passzív (csupán görgetnek, de nem csinálnak semmi „hasznosat”) használattal. A Z-generáció azon törekvése pedig, hogy mindent lássanak, amit mások csinálnak negatív hatással lehet a mentális egészségükre. A Journal of Experimental Psychology 2015-ös tanulmánya szerint ugyanis a passzív közösségi média használat az érzelmi jólét csökkenéséhez vezethet. Hiába kockulnak tehát többet a “millenials-ok”, mégis a Z-generáció tagjai járnak rosszabbul.

Rosszul megválasztott kozmetikai termékek

Azt már régóta tudjuk, hogy nem mindegy, mit kenünk fel az arcunkra (Fotó: Getty Images)

Azonban nem csak a túlzott stressz és a közösségi média helytelen használata növelheti a Z-generáció tagjainak biológiai korát. Vannak, akik azt állítják, hogy a sok kozmetikai szer is, amelyet idő előtt használnak inkább öregíti, semmint táplálja az arcbőrüket. A retinolt, retinalt és retinoidokat bár olyan aktív összetevőknek nevezik, amelyek segíthetnek a ráncok csökkentésében, a bőr textúrájának javításában és a kollagén termelésben, mégis egyre népszerűbb az az elmélet, hogy a retinoidok használata felgyorsítja az idő előtti öregedést és növeli a finom ráncok kialakulását, ha azt fiatal arcbőrön használják.

Ha valaki retinolt használ fiatalon öregedésgátlás céljából annak nem sok értelme van, ugyanis akkor még az ember e szempontból nagyszerű bőrrel rendelkezik

– mondta Dr. Marisa Garshick okleveles bőrgyógyász, majd hozzátette:

„A retinoidok – az A-vitamin vényköteles származéka – segíthetnek enyhíteni a pattanásokat, foltokat és aknés hegesedéseket. A Z-generáció tagjainak tehát csak akkor kellene használniuk, ha ilyesfajta problémával küzdenek, az öregedés megállítására semmiképp, ugyanis száríthat és irritálhat, és megzavarhatja a bőr védőrétegét. Tehát, ha szükségtelen irritációt okoz a bőrön, akkor minden alap nélkül megbontja a bőr védőrétegét.” – fejtette ki, elméletét azonban nem minden bőrgyógyász osztja. Vannak ugyanis olyanok is, akik úgy gondolják, hogy nem lehet annyi „csodaszert” használni, hogy az öregebbé tegye a bőrt.

Nem a Z-generáció öreges, a millenniumi generáció tagjai fiatalosak

Egy másik megközelítés szerint nem a Z-generáció tagjaival van a probléma, ugyanis azt, hogy miért tűnnek idősebbnek a koruknál a millenniumi generációnál kell keresni.

Dr. Dan Belkin, okleveles bőrgyógyász szerint az 1980 és 1995 között születettek azért látszanak fiatalabbnak, mert nem mondanak nemet az olyan injekciós kezelésekre, mint például a botox. Megállapításai az Amerikai Plasztikai Sebészeti Társaság kutatása is alátámasztotta. A felmérésük ugyanis rávilágított, hogy a millenniumi generáció körében nőtt leginkább a hialuronsavas ráncfeltöltésre való igény az utóbbi időben. Bár ezek az anyagok oldhatóak, a taglalt korcsoport a többi korosztályhoz képest még inkább nyúl olyan szerekhez is, amelyek félig állandóak.

A töltőanyag egy nagyszerű dolog, de jól és okosan kell használni. Bár használata segíthet a milleniumi generációnak fiatalabbnak tűnni, ugyanezek az eljárások ellentétes hatást gyakorolhatnak a Z-generációra és túlterheltnek, kimerültnek, öregebbnek tűnhetnek tőlük.

– mondta a szakértő, aki szerint a kulcs az 1996 és 2005 között születettek esetében ott lehet, hogy a töltőanyagokat csupán bizonyos „javításokra” használják (például dúsabb ajkak, élesebb állak érdekében), nem pedig a térfogatcsökkenés pótlására.

Egy elrontott jelenség jó példája lehet Kylie Jenner arcának állapota a Jean Paul Gaultier 2024-es tavaszi divatbemutatóján. A Kardashian-Jenner klán legfiatalabb tagjának ugyanis a sok töltőanyagtól puffadt szemei és arca lett, jó néhány évvel öregítve őt.

Kylie Jenner a legjobb példa arra, hogyan öregítheti magát a Z-generáció (Fotó: Getty Images)

Szintén érdekes példa lehet a témában a 26 éves Jordan Howlett egyik TikTok videója is. A Z-generációs férfi ugyanis elmeséli benne, hogy van úgy, hogy saját édesanyját a testvérének nézik, őt pedig fiatal kora ellenére már apukának. Bár Howlett értelemszerű módon nem használ töltőanyagokat, amelyek öregítenék, a fiatal férfi a sok stresszel magyarázza, hogy idősebbnek tűnik a koránál. Itt azonban a milleniumi generációsként felmerül bennem a kérdés, hogy vajon mi nem stresszelünk-e ugyanannyit, vagy még többet (sürgető párkeresés, családalapítás, megrekedt karrierút, egyre makacsabb kilók stb.) mint a Z-generáció?

Érdekes téma tehát, hogy miért is tűnhet idősebbnek a Z-generáció a koránál. Cikkünk bár csak egy apró betekintést nyújtott ebbe a rendkívül bonyolult témába, az mégis már megállapítható belőle, hogy rengeteg tényező közre játszhat abban, hogy hány évesnek is látszunk valójában. Végső soron azonban nem szabad elfelejtenünk, hogy nem az a lényeg, hogy huszonévesen kirajzolódik-e már a dühráncunk, hanem az, hogy mennyinek érezzük magunkat legbelül.

Via

Ez is érdekelhet Megnézem
Exit mobile version