Míg a sleepmaxxing egyes tippjei egészségesek, addig más, alvást célzó trükkök miatt a szakértők aggodalmakat fogalmaznak meg. A hatástalan táplálékkiegészítők, a szájtapaszok és az orrtágítók a legnépszerűbb tanácsok és termékek között szerepelnek, amelyek egészségügyi kockázatokat vethetnek fel. „Az alvás termékként való eladása aggasztó – mondja Carleara Weiss, PhD, az Aeroflow Sleep alvástudományi tanácsadója a Healthline magazinban. – Vigyáznunk kell, nehogy a jóllétről egyre több és több termék vásárlására helyezzük a hangsúlyt az ideális alvásminőség elérése érdekében.”
Miért terjed a sleepmaxxing?
Szakértők szerint az egészségügyi ajánlásokat – mint például azt, hogy a legtöbb felnőttnek legalább hét óra alvásra van szüksége éjszaka – éveken át elnyomták a „kemény munka” fogalmával kapcsolatos társadalmi elvárások. Ez azonban 2020 után a munkaerőpiacra belépő új generációval már elkezdett változni.
„Az emberek egyre inkább felismerik, hogy az alvás mennyire fontos az általános egészség és jóllét szempontjából – mondja dr. Raj Dasgupta alvásgyógyászati szakember, a Sleepopolis vezető orvosi tanácsadója. – Az alvás előtérbe helyezésével egyre több ember hoz olyan döntéseket, amelyek lehetővé teszik számukra a jobb pihenést. Ez a változás különösen fontos a mostani rohanásban, ahol az öngondoskodás és az egyensúly fontos az egészség megőrzéséhez.”
Hogyan segíthet a sleepmaxxing?
A szakemberek szerint a pihenés előtérbe helyezése mindenképp jótékonyan hat a fizikai és mentális egészségre, akár sleepmaxxingnak hívjuk, akár nem. Az elegendő alvás a következőkre van például hatással:
- kevesebb betegszabadság;
- egészséges testsúly;
- csökkenti a stresszt és javítja a hangulatot;
- csökkenti az egészségügyi problémák, köztük a szívbetegségek és a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát;
- javítja a figyelmet és a memóriát (segít a napi tevékenységek – beleértve a munkát is – jobb elvégzésében).
Óvatosan az alvássegítő termékekkel!
A TikTok szerint segít az alvásminőség- és mennyiség optimalizálásában a szájtapasz, orrtágító vagy épp bizonyos táplálékkiegészítők, de Weiss megjegyzi, hogy az alvás árucikké válása az egyik hátránya annak a trendnek, hogy az alvás kérdését előtérbe helyezik. „Aggódom, amikor az emberek vény nélkül kapható gyógyszerekhez és táplálékkiegészítőkhöz nyúlnak, vagy nem biztonságos gyakorlatokat folytatnak” – mondja Weiss.
Fenntartásokkal kell kezelni a sleepmaxxing következő tippjeit:
Magnézium
A sleepmaxxing egyik kulcsfontosságú összetevője és népszerű étrend-kiegészítő a magnézium, és Weiss szerint valóban lehet némi igazság abban az elképzelésben, hogy a magnézium javíthatja az alvást. Egy 2023-as tanulmány szerint is összefüggés lehet az alvás minősége és a magnéziumbevitel, illetve -kiegészítés között. Ugyanakkor kölcsönhatásba léphet bizonyos gyógyszerekkel. Weiss szerint nem mindenkinek van rá szüksége, és a túl sok magnézium szedése emésztőrendszeri zavarokat okozhat.
Szájtapasz
Egyes kutatások szerint a szájlégzés fokozhatja a horkolást, akadályozhatja a mély alvást. A szájtapasz ennek kiküszöbölését ígéri, de a szakemberek szerint nincs elég bizonyíték ennek alátámasztására. Továbbá figyelmeztetnek, hogy veszélyes lehet az alvási apnoéban szenvedők számára, amelynek a horkolás az egyik tünete.
Melatonin
Dasgupta szerint a melatonin átmenetileg segíthet az alvásproblémákon, például az időeltolódás okozta alvászavarokon. Fontos azonban az időzítés és az adagolás. Emellett sok vény nélkül kapható melatoninkiegészítő több melatonint tartalmaz a biztonságosnak tartott felnőttkori mennyiségnél (0,3-5 milligramm).
Fehér zaj
Egy indiai intenzív osztályon fekvő betegeken végzett tanulmány szerint a fehér zaj javíthatja az alvás minőségét. Egyes készülékek, például a fehérzaj funkcióval felszerelt high-tech ébresztőórák nagyon drágák lehetnek, de a szakember szerint nem kell bedőlni a marketingnek: „Egy ventilátor vagy egy fehér zajt lejátszó alkalmazás a telefonon ugyanúgy működhet” – mondja Weiss.
Orrtágító
Weiss szerint egyelőre nincs elegendő bizonyíték arra, hogy alátámasszák az orrtágítók alvást segítő vagy a horkolást megszüntető alkalmazásukat.
Alváskövetők
Az egykor a lépések és az edzések naplózására fenntartott okos eszközök ma már alváskövetést is tudnak, ám ezek hatékonysága még nem bizonyított, Weiss szerint a kutatások még folyamatban vannak, hogy javítsák ezeket az alváskövető funkciókat. „Óvatosnak kell lennünk, amikor az okosórán az alváselemzést értelmezzük – mondja Weiss. – Ezenkívül a legtöbb kereskedelmi forgalomban kapható alváskövető nem diagnosztikai eszköz, ami azt jelenti, hogy nem lehet velük diagnosztizálni az alvászavart.”
Mi segíthet az alvásban?
Nem annyira látványos talán egy TikTok-videóban, de a szakemberek szerint a biztos alapokhoz érdemes visszatérni:
- Ne fogyassz koffeint lefekvés előtt hat órával (egyeseknek hosszabb szakaszokra is szükségük lehet).
- Mérsékelt alkoholfogyasztás – lefekvés előtt három órával már ne igyál alkoholt.
- A képernyők kikapcsolása alvás előtt 45 perccel, mert a fényük zavarhatja a szervezet természetes alváshormon-termelését.
- Rendszeres testmozgás, de tartózkodj a nagy intenzitású izzasztó edzésektől lefekvés előtt.
- Minden nap ugyanabban az időben feküdj le és ébredj fel.
- Hűvös és sötét hálószoba.
- Ébredéskor természetes fény a szobában.
„Ha túl keményen próbálkozol a tökéletes alvással, szorongást okozhat, hogy nem mindig érsz el tökéletes eredményt – mondja Dasgupta. – Minél keményebben próbálsz aludni, vagy minél jobban koncentrálsz rá, annál nyugtalanabb leszel. Ez a szorongás pedig ironikus módon árt az alvásnak.”