Egy férfiak nélküli világ: szexsztrájkot hirdettek az amerikai nők Trump miatt

Rakita Vivien | 2024. November 19.
A dél-koreai 4B mozgalom hívei teljesen kiirtják a férfiakat az életükből – ehhez csatlakozik egyre több amerikai nő Donald Trump megválasztása után.
Szomorúan kémleli az eredményt egy demokrata szavazó

Donald Trump győzelme éppolyan szélsőséges reakciókat váltott ki az amerikaiakból, mint amilyen a hamarosan másodjára is hivatalba lépő elnökük maga.

Egyre több amerikai nő hirdet az online szférában nyilvánosan sztrájkot a férfiak ellen: megfogadják, hogy elzárkóznak a velük való randizástól, szextől, házasságtól és gyerekvállalástól. Válaszként a Trump megválasztása után az interneten elburjánzott nőgyűlölő megnyilvánulásokra. Sok fiatal férfi ugyanis a választás eredményének tekintetében felhatalmazva érzi magát arra, hogy szabadon zaklasson nőket, vagy tegyen rájuk olyan szexista megjegyzéseket, mint „A te tested, az én döntésem” (utalva a középkort idéző abortusztörvényekre).

Döbbenetesnek tűnhet a gombaként szaporodó nőgyűlölő srácok száma, azonban Trump rengeteget tett az a fiatal férfiak radikalizációjáért. Amikor a Z-generációt megszólító kampányát olyan, hírhedten szexista podcasterek segítették, mint Joe Rogan, akkor valójában egyáltalán nem meglepő a 18-29 éves korosztály szavazóinál kialakult nemek közötti szakadék.

Az Alpha Kappa Alpha Sorority nevű női afroamerikai egyesület tagjai várják az eredményeket, Kamala Harris elnökjelölt választási rendezvényén, a Howard Egyetemen, Washingtonban, 2024. november 5-én (Fotó: Brandon Bell/Getty Images)

Míg a fiatal nők inkább Kamala Harrisre voksoltak (58-40 arányban), addig a férfiak között egyre több nem csupán a Trump-támogató (56-42 százalékos arányban), hanem a radikálisan szélsőjobbos gondolkodású fiatal.

Ezért sok nő úgy érzi, a környezetükben élő férfiak elárulták őket. Volt, aki a Trumpra szavazó férjének azonnal benyújtotta a válási papírokat, mások pedig a fent említett sztrájkot érzik az egyetlen megoldásnak. Ez az úgynevezett 4B mozgalom. Ez a Dél-Koreából indult, nők online, feminista közössége egy radikális életstílus mellett kötelezték el magukat: egy olyan mellett, amelybe a férfiak már nem férnek bele.

Mi az a 4B?

A 4B négy koreai szóra utal, melyek mind ugyanazzal a szócskával kezdődnek, ami a bi-, azt jelenti: nem.

Az első nem, a bihon, a heteroszexuális házasság visszautasítására utal. A bichulsan a gyermekszülés megtagadására vonatkozik, a biyeonae-val nemet mondanak a randizásra, míg a bisekseu általában a heteroszexuális párkapcsolattól való elhatárolódást jelenti.

Ideológia és életstílus egyben: számos nő Koreában még a férfi barátaival is megszakította a 4B mozgalom hatására a kapcsolatot.

Ez egy válasz a koreai tradíciókra, mely alapján egy nőtől elvárt, hogy az élete a férfiak körül forogjon. „A 4B mozgalom egy hangos kiáltás arról, hogy többé nem kerülnek a nők semmilyen kapcsolatba a férfiakkal” – magyarázta Lee Min-gyeong, feminista írónő.

Fotó: Adam Berry/Getty Images

A 4B mozgalom a „Szabadulj a fűzőből!” nevű feminista trenddel egyidőben ütötte fel a fejét a 2010-es évek végén. Ennek lényege a szigorú és korlátozó szépségideáltól való teljes elfordulás. Korea ugyebár a szépségipar, a kozmetika és a plasztikai sebészet fellegvára – elég csak a 10 lépéses koreai bőrápolási rutinokra gondolni.

Így már önmagában mindezek elutasítása egy drasztikus lépés, hiszen ezek a nők szinte az országuk ellen fordulnak akkor, amikor lenyírják a hajukat és megszabadulnak minden sminkterméküktől a mozgalom nevében. És ez nem akkora költői túlzás, mint amilyennek tűnik.

Ilyen rossz lenne a helyzet Koreában?

2016-ban egy fiatal férfi egy szöuli nyilvános vécében meggyilkolt egy fiatal nőt. Később, a férfi a rendőrségnek elmondta, azért tette, mert a nők egész életében semmibe vették őt. Hiába azonban a vallomás, a rendőrök nem voltak hajlandóak gyűlöletbűncselekményként kezelni az ügyet.

Ennek következtében felháborodott nők sokasága lepte el az internetet, ezzel egy olyan feminista újhullámot elindítva Koreában, amelyhez mindenféle szociális hátterű nők csatlakoztak. Szemben a hagyományos koreai feminizmussal, melynek képviselői általában kizárólag a társadalmi elitből és értelmiségiekből állt.

A (nem csak) digitális szexuális bűncselekmények csak tovább hergelték a feminista mozgalmakat. A Korea Times riportja szerint csupán a tavalyi évben 138 nőt ölt meg a férfi partnerük, és további 311-en élték túl a párjuk általi támadást. 2021-ben – az előző évet megtriplázva – 57 ezer randierőszakkal összefüggő esetet rögzítettek.

A nőknek elege lett ebből, ahogy abból is, hogy a mindennapjaik részévé vált a rejtett kamerás megfigyelés és illegális felvételek készítése. És akkor még a mesterséges intelligencia által készített deepfake (bosszú)pornó vírusszerű terjedéséről nem is beszéltünk.

A 4B Mozgalom hívei megszüntetnek mindenféle kapcsolatot a férfiakkal (Fotó: nlc illusztráció)

2016 decemberében a kormány kiadott egy Nemzeti Születési Térképet (de nem szeretnénk ötleteket adni senkinek…), amely illusztrálta, hány gyermeket is várnak el területenként a szülőképes korú nőktől. Ők azonban ahelyett, hogy jó tenyészállatként igába hajtották volna a fejüket, inkább dühbe gurultak és kikérték maguknak az egészet. Meglepődünk azon, hogy jelenleg Koreában a legalacsonyabb a születések száma? Évente 0,92 – vagyis a nők átlagosan kevesebb, mint egy gyereket szülnek.

2022-ben aztán Yoon Suk Yeol, Korea miniszterelnöke – Donald Trumphoz hasonlóan – antifeminista szemléletével magához csábította az elégedetlen fiatal férfiakat: tagadta a strukturális nemek közti egyenlőtlenséget, és megígérte, hogy eltörli az ország nemek közötti egyenlőség intézetét. Bár az elégedetlen fiatal nők száma egyre nőtt Koreában, őket semmibe vette – ezért sokan megfogadták, hogy a 4B mozgalommal viszonozzák a szívességet.

Amerikaiak: üdv a klubban!

Az elsősorban a digitális világban élő fiatal, koreai feministák számára ez a radikális megoldás tűnt az egyetlen járható útnak abban, hogy szabaduljanak a patriarchátus fojtogató béklyóiból – a történtek fényében halaszthatatlanul.

„Most, hogy Trumpot ismét megválasztották, az amerikai nők hasonlóan sürgetőnek érzékelhetik a helyzetet. Teljesen természetes reakciónak tartom, hogy a 4B felé fordultak, nem lep meg egyáltalán – mondta Lee Min-gyeong. – Csak annyit üzennék nekik: üdvözlünk titeket ebben az új világban!”

(Forrás: The Guardian, The Cut, ABC News)

Exit mobile version