A messzire kóborolt kutya is haza tud térni: itt a tudományos magyarázat

Rakita Vivien | 2024. December 04.
Lassie története egyáltalán nem egyedi eset: az elcsatangolt kutyák hazatalálásának konkrét tudományos háttere van, máris mondjuk, pontosan mi.

Az alsótagozatos kötelező olvasmányok nagy része nem igazán tudta már kisiskolás korunkban sem megugrani az ingerküszöbünket. Ettől még néhánynak mégis sikerült magával ragadnia a tanulók figyelmének zömét. Emlékeim szerint Eric Knight Lassie hazatér című regénye egy volt ezek közül. Hihetetlen, micsoda kalandos utazást tett meg az a skót juhászkutya – az pedig még hihetetlenebb, hogy a valóságban is történnek hasonlóan bámulatos hazatalálások.

Idén januárban például a két és fél éve elkóborolt Zeusz talált vissza a tiszakécskei családjához. A kutyát 2013-ban fogadta be a család, és ugyan volt benne chip, ahhoz rossz telefonszámot rendeltek. Zeusz 2021 nyarán tűnt el, hónapokig keresték őt, eredménytelenül. A család aztán időközben elköltözött, az eb viszont mégis visszatért az előző ház környékére. Így mikor a neten Zeusz gazdáját keresték, az édesanya azonnal hívta a tiszakécskei ebrendészetet.

„Hatalmas volt az öröm, a gazdi sírva telefonált, hogy két év fél év után meglett a kutyusa”

– nyilatkozták.

Amerikában egy Georgia May nevű mentett kutyus 56 kilométert baktatott hazáig 2015-ben, miután kirándulás közben elszaladt a gazdáitól San Diegóban. Laser, egy beagle 2010-ben tűzijátékok miatt fogta menekülőre a winnipegi családjától, hogy aztán hat hét múlva visszatérjen hozzájuk. 1924-ben pedig Bobbie, egy border collie keverék kutya egy autóstúra alatt veszett el. A négylábú ezután Indiánától az Oregon állambeli Silvertonig caplatott vissza a családjához: ez egy hat hónapos, 4500 kilométeres túrát jelentett, számtalan hegyvidéki útvonallal.

De mégis hogyan tudnak ezek a kutyák ilyen döbbenetes utakat megtenni? A szakértőknek van rá tudományos magyarázata.

Lassie a skótjuhász (Fotó: Element Films)

A mentális térkép elengedhetetlen

A kutyák az iránykövetési ösztönüket feltehetően az elődjüktől, a szürke farkastól örökölték. Ez az állat óriási területeket barangolt be Eurázsia-szerte – és itt háziasították először a kutyákat.

Zazie Todd állatviselkedési szakértő szerint az emberekhez hasonlóan látszólag a kutyáknak is megvan az a képességük, hogy „mentális térképet alkossanak a környezetükről. Valószínűleg az övék egy kicsit különbözik a miénktől, mivel elsősorban a szagok alapján tájékozódnak.”

A szagkövetés az egyik módszer, amit a négylábúak arra használják, hogy belőjék magukat az őket körülvevő világban, navigáljanak benne. Ez pedig nem meglepő annak tudatában, hogy az övék 10-100 ezerszeresen jobb, mint az emberi szaglás.

Így nem véletlenül dolgoznak a legnagyobb szimatú kutyák a rendőrségnél – pillanatok alatt kiszagolnak egy bombát vagy drogokat –, valamint az egészségügyben – meg tudják állapítani szag alapján azt is, hogy ki covidos vagy diabéteszes.

Az ebek képesek beazonosítani a számukra ismerős területeket vizualitás, szaglás és hallás segítségével. Sőt, néhányunk el tud igazodni azáltal, hogy „felismeri az otthonuk és a jelenlegi helyük viszonylagos helyzetét ugyanazon mérföldkőhöz képest” – mondja Bridget Schoville, az Aspca menedék viselkedési tudományának vezető igazgatója. „Ezeket a referenciapontokat használva aztán képesek egyenesen hazautazni.”

Belső iránytűjük is van

A vándormadarak, a lazac vagy a bálna csak néhány azon állatok közül, melyek úgynevezett magnerorecepcióval tájékozódnak, azaz érzékelik a Föld mágneses mezejét, és ezt használják az orientációhoz. Hogy pontosan milyen szerveik irányítják mindezt, nem tudni – az egész képesség meglehetősen zavarba ejti a tudósokat.

A kutyák is a belső iránytűvel rendelkező állatokhoz tartozhatnak – ezt derítette ki egy 2020-as cseh kutatás. Ebben 27 vadászkutyát választott ki egy hároméves kísérletre, mely során az ebek több, mint 600 terepgyakorlaton vettek részt.

Ezekben általában a tudósok GPS nyomkövetőt és kamerát tettek a kutyákra, mielőtt szabadon engedték volna őket egy-egy ismeretlen erdős területen. Mindegyikük átlagosan 1,5 kilométerre szaladt be a fák közé. Amikor a gazdáik hazahívták az állatokat, 60 százalékuk a szaglásukat használva kereste meg az útvonalat, ami visszavezetett a gazdijukhoz.

Másik 30 százalékuk azonban valami teljesen mást csinált. Ezek a kutyák olyan felderítő módszert alkalmaztak, mely során a már járt utat egy teljesen járatlanra cserélték.

Először az erdő észak-déli tengelyén futottak egy rövid távot, függetlenül attól, pontosan merre álltak a gazdáik. Mivel nem volt ismerős vizuális támpontjuk, ezért valószínűleg a Föld mágneses mezejét használták a navigációra.

A kutatók „iránytű futásnak” keresztelték ezt a metódust. Azt figyelték meg, hogy azok a kutyák, akik inkább a magnerorecepcióra támaszkodtak a szaglás helyett, hamarabb találták meg emberi társaikat. A tudósok így arra a következtetésre jutottak, hogy az ebek valószínűleg összevetik a mentális térképüket a mágneses mezővel, hogy betájolják magukat, amikor elvesznek.

Lutri és Árnyék az Úton hazafelé c. filmben (Fotó: Profimedia)

Az otthon az, ahol a kutyád van

Átlalánosságban elmondható, hogy „a kutyáknak nincs lehetősége megtanulni, tapasztalatot szerezni vagy begyakorolni egy távoli helyről való hazatérést”. Erre Hynek Burda, a német Duisberg-Essen Egyetem zoológus professzora hívta fel a figyelmet. Szerinte azért van ez így, mert a modern házikedvenceket már úgy tenyésztik, hogy minél közelebb akarjon lenni a gazdijához.

Az emberek körében nevelt ebek az emberi szülő-gyermek kapcsolathoz hasonló kötődést képes kialakítani. Ez a fajta kötelék pedig erős motiváció a hazajutásra

– tette hozzá Monique Udell, az Oregon Állami Egyetem ember-állat interakcióval foglalkozó laborának igazgatója.

A szakértők szerint, amikor egy kutya elveszik, az nemcsak számunkra, de számukra is rémisztő élmény. Ezért is fontos, hogy mindig figyeljünk a legjobb négylábú barátainkra, hogy ne kóboroljon el, illetve legyen benne mikrochip vagy viseljen a gazdi telefonszámával ellátott nyakörvet.

Persze a fenti történetekből tudjuk, hogy ez sem mindig garancia az állat hazatalálására. De a különlegesen jó tájékozódási képességük mindig fenntarthatja bennünk a reményt, hogy Lassie-hez (vagy épp Zeuszhoz) hasonlóan biztonságban hazatérjenek az elcsatangolt kutyusaink.

via

Exit mobile version