1. Vezess listát! Tudjuk, a legnehezebb szembenézni a kiadásokkal és az adósságokkal. De ha egyszer ráveszed magad és elkészíted a háztartási költségvetést, sokkal jobban átláthatod a pénzügyeidet! Végy egy füzetet, írd bele a kiadásokat, így azonnal látod, hogy adott hónapban mi miatt nőttek meg a költségeid.
2. Nézd át a szolgáltatásaidat! Biztos, hogy nem felesleges otthon a vezetékes telefon? Tényleg mind a 72 tévécsatornát nézitek?
3. Érdeklődjetek a családtagok számára kedvezményes telefontarifákról!
4. Sokszor csábító egy méregdrága okostelefon, amihez akár pár forintért hozzájuthatunk, de állj a realitások talaján! A hűségidő akár 24 hónap is lehet, ha pedig bármilyen okból nem tudod tovább fizetni a számládat, a szerződésedet felbontják, a kötbér téged terhel. Ne feledd: addig nyújtózkodj, míg a takaród ér!
5. Nem elég, hogy zsebpénzt adsz a gyereknek, fontos, hogy megtanítsd arra, hogy a pénz hasznos legyen! Vagyis ne verje el a zsebpénzét, tegye félre és gyűjtögessen. Később pedig befektetés gyanánt olyanra költse, ami a hasznára lesz, mondjuk egy nyelvtanfolyamra, vagy egy új futócipőre. Ha ebben a szellemben neveljük a gyermekünket, akkor jobban megértik, hogy az érettségi vagy diplomaosztó után kapott „családi” pénzt akár állampapírba is befektethetik.
6. Szerezz be takarékos vécétartályt, vagy szerelj fel csapot, így szabályozható lesz az öblítésre használt vízmennyiség.
7. Amikor új mosógépet veszel, ellenőrizd a gép csomagolásán az energiafelhasználásra vonatkozó emblémát. Energia szempontjából leghatékonyabb az A, A+, A++ besorolású mosógép.
Korábbi tartalmaink: – Így tudsz spórolni az iskolán – Megtakarítási tippek tavaszra – 8 tanács, amivel segítheted a szüleidet |