Jövőre jöhetnek a fizetős szakkörök és énekkarok – frissítve!

Horowitz Katalin | 2015. December 15.
A közoktatási törvény legújabb tervezett módosítása alapján a jövőben a szülőknek fizetniük kellene a gyerekek tanulmányi versenyeiért, szakköreiért, de akár a házi sportversenyekért is. Lássuk, milyen változásokra számíthatunk, ha átmegy a módosító.

Az Eduline értesülései szerint a közoktatási törvényt több ponton is módosítaná a kormány, ennek értelmében meghatározzák a lemorzsolódással veszélyeztetett tanulók körét (akiknek az átlaga nem éri el félévkor a közepest, vagy buktak valamelyik tárgyból, illetve akinek a magatartása hármas vagy gyengébb, évet ismételt, illetve aki az adott tanévben több mint 100 órányi igazolt hiányzást gyűjtött össze). A törvény a magántanulók, a gyámügyi nevelés alatt állók, illetve a menekültek kérdésében is állást foglal.

Fizetős lehet jövő évtől (Fotó: Tumblr)

Olcsóbb kollégium, fizetős sport

A legfontosabb változás azonban talán az, hogy a nappali tagozaton, felnőttoktatásban részt vevő, 25 évnél fiatalabb tanulók számára ingyenessé válhat a kollégiumi lakhatás. Mindeközben viszont több oktatási szolgáltatás esetében is megszűnne az ingyenesség.

A törvénymódosítás tervezete szerint a jövőben az alábbi szolgáltatásokért kellene fizetni:

A szakiskolákban tanulóknak ezentúl fizetni kell majd a gyakorlati képzéshez szükséges eszközökért, munkaruháért, védőfelszerelésért és tisztálkodási eszközökért is. A tervezet értelmében megszűnne többek között a gyógypedagógia tanácsadási, korai fejlesztési és gondozási, illetve a fejlesztő nevelési oktatás ingyenessége is

Ingyenessé válhat az iskolai étkezés és a második szakképesítés megszerzése, a vonatkozó vizsgákkal együtt.

Frissítés:

Az Emmi kedden közleményt adott ki a fizetős iskolai szolgáltatásokkal kapcsolatban felröppent hírek ügyében:

Nem lesznek fizetősek a szakkörök, iskolai művészeti és sporttevékenységek, vizsgák, korai fejlesztés, vagy tehetséggondozás, adta hírül az Emmi. Az eduline cikke szerint a köznevelési törvény tervezett módosításával számos szolgáltatás kerül ki a térítésmentes kategóriából. A rendelet módosításának szövegében valóban az olvasható, hogy az ezekre vonatkozó pontok megszűnnek, pontosabban hatályukat vesztik. Az eduline ezt fizetőssé válásnak értelmezte, holott az Emmi sajtóközleménye szerint a “szakképzés ingyenességére vonatkozó szabályok törvényi szinten, a szakképzésről szóló törvényben jelennek meg, ezért – mindössze jogtechnikai okokból – törölni kellett az ezzel párhuzamos rendelkezéseket egy alacsonyabb szintű jogszabályból, a kormányrendeletből”.

A tervezett törvénymódosítás kiszélesítené az ingyenes, térítésmentes oktatás (“köznevelési intézményi ellátás”) körét a tanulási, magatartási nehézségekkel küzdő gyerekekre is. Minden iskolafenntartó esetén ingyenes lesz az érettségi vizsga és az első pótló vizsga is.

Megpróbálja a tandíjakat is egységesíteni a javaslat, az elképzelés szerint: a tandíj így minden fizetős iskola számára nem lehet több mint “a szakmai feladatra számított folyó kiadások egy tanulóra jutó hányada”, és ezt a tanulók szociális helyzete vagy tanulmányi eredménye alapján lehet csökkenteni.

Térítés- és tandíjmentes lesz a tanulói jogviszony megszűnése után megkezdett szakmai vizsga (ideértve a javító- és pótló vizsgát is), továbbá a tanulói jogviszony fennállása alatt megkezdett, de be nem fejezett szakmai vizsga esetén a második vagy további javítóvizsga is.

További cikkek oktatásról az NLCafén:

Exit mobile version