A hálapénztől bűzlik a magyar egészségügy

nlc | 2015. December 21.
64 orvos, nevét vállalva az egészségügy legnagyobb problémáira hívja fel a figyelmet. A tarthatatlan helyzet megoldása érdekében a betegeket kérik, írjanak levelet az egészségügyi miniszternek.

64 orvosnál betelt a pohár. A hazai egészségügy tarthatatlan helyzetére, az orvoselvándorlásra, a megnövekedett feladatokra, a kritikus állapotokra az Index.hu oldalon hívják fel az emberek és Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyi államtitkár figyelmét.

1001 orvos hálapénz nélkül

A levelet aláíró orvosok az 1001 orvos hálapénz nélkül nevű Facebook-csoportban szerveződnek, jelenleg 180 tagjuk van az ország minden részéről, a rezidenstől az osztályvezető docensing. Nem akarnak politizálni, nem hivatalos érdekképviseleti szervként működnek, a csoport csupán “egy fórum, ami a mostani helyzetben meg akar szólalni”.

A csoport létrejöttének célja, hogy tudassák a betegekkel, az elmúlt 9 hónap során a szegedi sürgősségi osztály példáját követve három intenzív és egy pszichiátriai osztályon szüntették meg a hálapénz elfogadását. Ez a gyakorlatban úgy néz ki, hogy minden kórterembe és részlegre kifüggesztették, nem kérnek hálapénzt. Amennyiben a betegek elégedettek a munkájukkal, és ezt szeretnék kifejezni az osztály dolgozóinak, úgy kérik, ezt szóban vagy írásban tegyék meg. A Facebook-csoport névválasztása nem véletlen, ugyanis szerintük a hálapénznél kezdődnek a magyar egészségügy problémái.

Kritikus pont az egészségügyi dolgozók fizetése

Az orvosok szerint a rendszer második kritikus pontja a dolgozók fizetése: “A Miniszterelnökség vezetője úgy nyilatkozott, hogy »fizetünk, amennyit tudunk«, az orvosokat pedig jól keresőnek próbálta beállítani az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára. A tény e sértő cinizmussal szemben az, hogy míg a magyar orvost valóban a magyar miniszterelnök fizetésével várják külföldön, addig itthon törvény által pontosan szabályozott orvosi bértábla szerint fizetik az orvosok többségét. Még az EU-s régiókért felelős klinikákon is van 1000 forint nettó órabér alatt kereső tapasztalt szakorvos.”

A 64 orvos szerint az emberek akkor fognak felismerni egy valódi reformot, ha a kormányzat stabilizálja a gyógyítás alapját adó képzett szakdolgozók bérét is: “Az ápolóink fehér ruhája mögött olyan sorsok bújnak meg, amiről sokaknak elképzelésük sincs. A gyógyításban legfontosabb szövetségeseink egzisztenciálisan és érzelmileg megalázva hagyják ott a szakmát vagy az országot.”

Siralmas munkakörülmények, tömeges elvándorlás

A munkakörülmények infrastrukturális rétegével mindenki szembesül, aki kórházakban jár. Az omló, penészes falak és az ehetetlen étel sajnos csupán a díszlet. Az utóbbi időben zajló elvándorlás miatt a maradóknak még többet kell dolgozniuk, egy aggasztóan feudális egészségügyi rendszerben egyre kevesebb embertől várják, hogy megtartsák ugyanazt a súlyt – mondják az orvosok, akik arra kérik az embereket, hogy az alábbi három kérdést küldjék el Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyi államtitkárnak címezve az ugyfelszolgalat@emmi.gov.hu címre:

A 64 orvos, akik a betegek segítségét kérik

 

 

Exit mobile version