Roald Dahl, a legkalandosabb életű meseíró

Szarka Nóra | 2016. Október 05.
Roald Dahl, a híres meseíró a második világháború alatt brit kémként dolgozott Amerikában, és legfőbb feladata a gazdag és befolyásos nők elcsábítása volt. Sokak olvasták világszerte Matildát, a furfangos kislányról szóló meséjét, de csak kevesen ismerik az író kalandos életét. 2016 Roald Dahl-emlékév, és ennek örömére új film is készült, és a könyveit is újra nyomják.

Roald Dahl második világháborús tevékenységét, amikor a washingtoni brit nagykövetség alkalmazásában állt, az Angliában szeptember 9-én megjelent The Irregulars című könyvből ismerhetjük meg. A kiadatlan leveleken és más dokumentumokon alapuló könyv szerzője, Jennet Conant egy eddig tabunak számító témát is feldolgozott, és Dahl szexuális hódításait is felsorolja.

Dahl 1942-ben költözött Washingtonba, amikor a légierős kiképzése után alkalmatlannak nyilvánították a repülésre. Ekkor barátkozott össze Charles Marshsal, a texasi sajtómágnással, aki Churchill barátjaként segített amerikai segítséget szerezni a Hitler ellen vívott küzdelemhez. Dahl közel került a legbefolyásosabb amerikai újságírókhoz és a vezető tisztviselőkhöz is, így például Henry Wallace alelnökhöz is.

Roald Dahl (Fotó: CBS/Getty Images)

A későbbi meseíró ekkoriban legjelentősebb hódításait az ágyban aratta: az egyik szeretője Millicent Rogers, a Standard Oil nagyvállalat örökösnője volt, egy másik pedig Clare Boothe Luce jobboldali kongresszusi képviselőnő, aki egyébként a Time magazin kiadójának felesége is volt. Clare annyira pajkosnak bizonyult, hogy Dahl könyörgött feletteseinek, hogy vegyék el tőle a megbízatást, mert nem tudott kiszabadulni a hálószobából. A könyv szerint “a jó cél érdekében egy bizonyos mennyiségű etyepetye megengedett volt, de ők túlmentek minden határon”.  Marsh lánya, Antoinette Marsh Haskell szerint [Dahl] mindenkivel lefeküdt a keleti és nyugati parton, aki többet keresett egy évben 50 ezer dollárnál”. Bár Dahl szerelmi kalandjairól korábbi életrajzai is beszámoltak, azt mostanáig nem tudták, hogy pikáns  kapcsolatai során milyen sok hírszerzési információhoz is hozzájutott. Tőle származott például az az értesülés is, miszerint Franklin Delano Rooseveltnek viszonya volt az Egyesült Államokba menekült Márta norvég hercegnővel.

Roald Dahl és családja (Fotó: Hulton Archive/Getty Images)

Amit még nem tudtál Roald Dahlról:

Persze nem mindenkit érdekel Dahl kalandos élete, az alábbiakban a meseíró centenáriumának egy-két fontos magyar állomását gyűjtöttük össze:

Még több Dahlról: 

Exit mobile version