“Nem mondhatnám, hogy szegények voltunk, csak nem volt pénzünk. Ez nagy különbség” – nyilatkozta egyszer gyermekkoráról Martha, és hozzátette, ha nem születik pénztelennek, ma nem milliárdos üzletasszony.
Az Egyesült Államok kedvenc háziasszonya 1941. augusztus 3-án született Martha Helen Kostyra néven. Lengyel bevándorlók hat gyermeke közül ő volt a második. Maga varrta a ruháit, az édesanyjától sütni-főzni tanult, mégpedig a legolcsóbb hozzávalókkal, apja a kertészkedést és a barkácsolást tanította meg lányának, a nagymama meg a befőttkészítés titkait.
15 évesen már modellkedett, a Chanel egyik arca volt, majd az egyetemen megismerte későbbi férjét, Andrew Stewartot. 1961-ben házasodtak össze, négy évvel később született meg egyetlen gyermekük, Alexis. 26 év után váltak el.
“Majdnem három évtizedig voltam házas, ez nem elég? Megkaptam a részem a padlón hagyott koszos alsóneműkből” – így az üzletasszony, aki ezután viszonyba keveredett Sir Anthony Hopkinsszal, majd megnézte A bárányok hallgatnak című filmet, dr. Hannibal Lecter karaktere azonban sokkolta, és szakított. Máig nem ment férjhez újra, kétszeres nagymama lett, és egy farmon él sok-sok állattal körülvéve.
Na de vissza a szuperszonikus karrierjéhez.
Házasságuk elején Andrew-val együtt vásároltak egy lepusztult farmot, amelyet gyakorlatilag Martha két kézzel hozott rendbe saját praktikus ötletei alapján. 1976-ban egy barátnőjével, Normával ételszállító céget hoztak létre, amely a Stewart-ház pincéjében működött. Norma rövidesen kiszállt az üzletből, mondván: képtelen tartani a lépést partnere tempójával.
Közben Andrew egy New York-i könyvkiadó élére került, és kitalálta, hogy a könyvbemutatókhoz a cateringet a felesége biztosítsa. Ekkor fedezte fel Marthát egy kiadó, és javasolta, írjon szakácskönyvet.
Az Entertaining című mű 1982 decemberében jelent meg, és elképesztő siker lett, jöttek is a következő kötetek: a gyors ételek, az előételek, a piték és torták, egy esküvőkkel foglalkozó könyv, az esküvőtervezés és a tippek a karácsonyi előkészületekhez, barkácsolós és kertészeti művek, talán csak a gobelinezés maradt ki. Bár ki tudja.
Martha rendszeres vendége lett az életmódmagazinoknak, cikkeket írt, tévéműsorokba hívták vendégül, 1990-ben pedig a Time magazin rendszeres mellékleteként megjelent a Martha Stewart Living. A magazin olvasottsága, amelynek Martha volt a főszerkesztője, meghaladta a 2 milliót. Közben elindult az asszony saját show-ja is, napi egyórás adásidővel.
Martha Stewart tanította a nőket arra, hogyan terítsenek, mit főzzenek, miként rendezzék be az otthonaikat, mire milyen ajándékot vegyenek, hogyan ültessék be a kertet és irtsák ki a kártevőket belőle.
“Mindig is tanár akartam lenni, és most tulajdonképpen a gyerekkori álmomat élem, hiszen amit most csinálok, az az, hogy számtalan dolgot mutatok meg emberek millióinak” – mondta sikerei csúcsán. Dollármilliókat termelt, 2001-ben az USA 13. legbefolyásosabb üzletasszonya lett, a New York-i tőzsde igazgatóságának is a tagja lett.
Épp emiatt fogták perbe 2003-ban. Kiderült, bennfentes tőzsdei kereskedést folytatott, egy nappal az előtt adott túl jelentős gyógyszergyári részvénycsomagján, hogy a cég másnap tönkrement. Bűnösnek találták, öt hónap börtönt kapott. Nimbusza megkopott, 2 milliárdot érő cégét töredékéért tudta csak eladni, bár még így is dúsgazdag volt.
De nem adta fel, felfedezte az internetben a lehetőséget, blogol, videókat készít, azaz ugyanazt csinálja, mint korábban a tévében, és szép lassan újra a nők példaképévé vált, tízmilliók követik tanácsait. Fáradhatatlan, és tele van ötlettel még most, 76 évesen is.
“Illúzióromboló dolog a korról beszélni. Inkább azzal kellene foglalkoznunk, milyen hatékony valaki, és mennyire végez jó munkát, nem arról, milyen idős.”