Ennyi kávét ihat, akinek magas a vérnyomása

Kun Gabi | 2019. Március 27.
A magas vérnyomás nem játék, ha nem figyelsz oda rá, komoly következményei lehetnek.

Pál orra reggelente rendszeresen vérzett és marokszámra szedte a fájdalomcsillapítókat a fejfájására hónapokig, amikor is végre elment az orvoshoz, ahol kiderült, hogy magas vérnyomása van. Azóta, már húsz éve, gyógyszerekkel tartják kordában a vérnyomását.

Hipertóniának, azaz magasvérnyomás-betegségnek azt nevezzük, amikor a vérnyomás tartósan 140/90 feletti értéket mutat. Az is előfordul, hogy csak a felső érték vagy csak az alsó érték magas, ami ugyanolyan veszélyes, mint ha mindkettő meghaladja a felső határt.

Hogy belelássunk, milyen az élet hipertóniával, az 55 éves, ülőmunkát végző Pál elmesélte betegségének történetét.

Hány évesen derült ki, hogy magas vérnyomásod van, milyen tüneteid voltak?

A harmincas éveim első felében, ha jól emlékszem. Tünetek: állandó fejfájás, gyakori orrvérzés. Volt olyan, hogy reggel felkeltem, és ömlött az orromból a vér. És a fejfájás miatt marokszámra tömtem magamba a gyógyszert, de nem segített, bármennyit vettem be. Végül ezért kerestem fel az orvost, mert ezeket a tüneteket már nem lehetett ráfogni a stresszes életre, kialvatlanságra vagy arra, hogy kevés vizet ittam aznap.

Milyen módszerekkel próbálkoztál, hogy kordában tartsd?

Mivel nagyon magas volt alapból, azonnal gyógyszeres kezelést kaptam, és kapok a mai napig. Szerencsétlen módon a hipertóniás betegek azon 95%-ba tartozom, akiknél nem ismert a kiváltó ok, nem igazán van esélyem elhagyni a gyógyszereket. Persze többször is próbálkoztam ezzel, hiszen kinek van kedve élete végéig gyógyszereket szedni, de sajnos nem sikerült.

Próbálkozom azért, hogy támogassam a szervezetemet és természetes módszerekkel is csökkentsem a vérnyomásomat:

Gyógynövény: Lenmag, fokhagyma, fagyöngy, galagonya. A gyógyszerhez képest ezek hatása az én állapotomban elhanyagolható volt.

Étrend: Táplálkozás szempontjából próbálok egészségesen élni, mivel a testsúly és a vérnyomás között komoly összefüggés van. Lehetőleg kerülöm a gyorsan felszívódó szénhidrátokat (fehér kenyér, fehér lisztből készült tészták, cukor), helyettük teljes kiőrlésű kenyeret használok, zabot, bulgurt, basmati vagy jázmin rizst. Sajnos a gyümölcsökkel kissé hadilábon állok, de rengeteg zöldségfélét eszem. Vitaminokat és étrend-kiegészítőket rendszeresen szedek, gondolom, ezek is segítenek valamennyit.

Sport: Na, az kéne, valóban. Orvosi javaslat alapján a statikus terheléssel járó sportok lennének alkalmasak, mint például a futás, biciklizés, de valahogy eddig elkerültük egymást a rendszeres mozgással.

Képünk illusztráció – Forrás: Profimedia

Miben akadályoz a magas vérnyomás?

A gyógyszeres kezelés sajnos negatívan hat a férfiemberek potenciájára.

Vannak a magas vérnyomáshoz kapcsolható betegségeid is?

A magas vérnyomást csendes gyilkosnak is nevezik. Szép lassan tönkreteszi az ember belső szerveit. A gyógyszerek segítenek, hogy ez az idő minél hosszabb legyen. Van pár nyűgöm, de mivel 50 év felett járok, nem tudom biztosan összekapcsolni őket a hipertóniával.

Mi a helyzet a kávéval? Tényleg nem szabad inni?

Tévhit, hogy a kávé és a hipertónia összekapcsolódna, nekem pont az orvos magyarázta el, hogy a kávénak nem sok köze van a vérnyomáshoz. Nagyon nagy mennyiségben meg tudja emelni, de addigra sírba tesz a pulzusod.

Mit mond a szakértő?

Megkérdeztem Szabó Orsolya dietetikust, hogy milyen életmódbeli változtatásokat szoktak javasolni a magas vérnyomásban szenvedőknek.

„A vérnyomást elsősorban gyógyszerekkel kell rendezni, ahogy kiderül, de vannak esetek, amikor az orvos diétát is előír. Elhízott beteg étrendjében a megfelelően összeállított fogyókúrás étrend és az elhízás mértékétől függő megfelelő testmozgás következtében bekövetkező fogyás eltolhatja a gyógyszerszedés szükségességét, mert a testsúly csökkenésével a vérnyomás is rendeződhet.

A fogyókúrás étrendeket illetően rengeteg módszer van, valamennyi fogyás mindegyikkel elérhető, ugyanakkor én inkább a dietetikus által személyre szabott étrend követését ajánlom, aki figyelembe veszi a páciens életkorát, súlyát, magasságát, aktivitását, egyéb betegségeit és végül de nem utolsósorban az egyéni preferenciákat.

Nem árt, ha a fogyókúrát a család is követi, mert egyrészt ritka az, amikor csak egyetlen ember elhízott, másrészt a fogyókúrázó is kevésbé van kitéve a csábításnak.

A magas vérnyomásban szenvedőknek ezenkívül más megszorításokat is szoktunk javasolni, így pl. kávéból 1-2 csészényinél ne igyon meg többet, és kezdetben nem árt kávéivás előtt és után ellenőrizni a vérnyomását, mert vannak, akik nagyon érzékenyek a koffeinre. Ha balszerencsés, és közéjük tartozik, akkor a cikóriakávé pótolhatja a kávézás élményét.

Az alkoholfogyasztás szintén tilos, alkalmanként egy-egy pohár bor nem jelent gondot, de a rendszeres alkoholfogyasztás, főleg nagyobb mennyiségekben emeli a vérnyomást.

A sófogyasztás mérséklését is ajánljuk, mivel a vérben keringő ásványi anyagok, közülük is a legjelentősebb mennyiségben jelenlevő nátrium (ami a konyhasó összetevője) bizonyos mennyiségű vizet igényel, hogy a szervezet ionháztartása rendben legyen, tehát ha sok sót fogyaszt a beteg, az sok vizet is igényel, márpedig ha az erekben keringő folyadék sok, akkor a vérnyomás is magasabb lesz.”

Exit mobile version