Botrány Amerikában: egy ártatlan férfit végezhetnek ki gyilkosság miatt

Dávid Imre | 2019. November 11.
Rodney Reedet egy 19 éves nő meggyilkolásáért ítélték halálra, de sokan úgy vélik: egyetlen bűne az volt, hogy fekete férfiként viszonyt folytatott egy fehér lánnyal. Nem ő az egyetlen, akit kétes bizonyítékok alapján küldtek siralomházba az USA-ban.

„Esélye sem volt” – mondta Sandra Reed, a gyilkosságért halálraítélt Rodney Reed édesanyja, amikor idén szeptemberben egy, a texasi kormányzó háza előtt tartott tüntetésen szót emelt azért, hogy újratárgyalják a fia ügyét.

A halálbüntetés eltörlését követelő tüntetők a texasi kormányzó hivatala előtt (Fotó: Tamir Kalifa / AFP)

Az 51 éves fekete férfit 1998-ban ítélték el egy fiatal fehér lány, Stacey Stites meggyilkolásáért, azóta a siralomházban ül. Idén november 20-ra tűzték ki a kivégzését, támogatói – köztük olyan hírességek, mint Oprah Winfrey, Kim Kardashian, Rihanna vagy Beyoncé – szerint ártatlanul adhatják be neki a méreginjekciót; valójában csak a rasszista előítéletek és a hibás igazságügyi rendszer áldozata.

Reed ügyét egy ártatlanul elítélt embereket segítő civil szervezet, az Innocence Project is felkarolta. Ügyvédeiknek 2015-ben egyszer már sikerült megakadályozniuk, hogy kivégezzék a férfit, perének újratárgyalásáért viszont mindeddig hiába harcoltak.

Holttest a földút mellett

A 19 éves Stacey Stites holttestét 1996. április 23-án hajnalban találták meg egy elhagyott földút mellett, a texasi Bastron közelében. A lány egy boltban dolgozott, és jegyben járt egy Jimmy Fennel Jr. nevű helyi rendőrrel, aki a közeli Giddingsben szolgált. A nyomozók szerint egy bőrövvel fojtották meg, miután megerőszakolták.

A nyomozók sokáig egy helyben topogtak, aztán – a The Intercept írása szerint „vélhetően egy megérzés alapján” – elővették az akkor 29 éves Rodney Reedet, és összevetették a DNS-ét az áldozat testében talált spermával. Egyezett, ami – ugyan semmilyen más bizonyíték nem utalt a bűnösségére – elég volt a texasi ügyészeknek ahhoz, hogy a vádlottak padjára ültessék.

Rodney Reed börtönben készült fényképe (Fotó: HO / Texas Department of Criminal Justice / AFP)

A vád szerint Stites a halála előtti éjszakát a vőlegényével töltötte, majd másnap hajnali háromnegyed háromkor autóba ült, és elindult a munkahelyére. Az ügyészek szerint Reed találomra szemelte ki magának a magányosan vezető nőt, valahogy betört a kocsijába, majd egy erdős részre vitte, ahol megerőszakolta és megfojtotta, végül egy közeli középiskolához hajtott a járművel, és leparkolta.

Reed egy ideig tagadta, hogy ismerte volna Stitest, de később bevallotta, hogy viszonya volt vele. Védői szerint érthető, hogy próbálta eltitkolni a kapcsolatot: Texasban még a kilencvenes évek közepén is komoly veszélynek tette ki magát egy fekete férfi, ha fehér lánnyal – pláne, ha egy helyi rendőr választottjával – randevúzgatott. Állítását több tanú is alátámasztotta, Lee Roy Ybarra, a lány egyik volt kollégája például állítja, hogy Reed többször is járt náluk a boltban, és „feltűnően flörtölt” Stites-szal, aki örömmel viszonozta a közeledését; egy másik volt kolléga, Alicia Slater pedig 19 évvel az ügy kirobbanása után állt elő azzal, hogy Stacey egy hónappal a halála előtt elmondta neki, titokban viszonya van a férfival, és attól fél, ha a vőlegénye tudomást szerez erről, megöli.

„Azt kaptad, amit megérdemeltél”

Reedet 1998-ban halálra ítélték. Ügyvédei szerint hiányos bizonyítékok alapján, ártatlanul; a törvényszéki nyomozók súlyos hibákat vétettek, nem stimmel többek között az események időrendje sem. Legsúlyosabb érvük az, hogy tévesen állapították meg Stites halálának időpontját, a lány valójában nem hajnali három és öt között halt meg, hanem jóval korábban, egy olyan időpontban, amire Reednek szilárd alibije van. Az ügyvédek három, komoly szaktekintélynek tartott igazságügyi szakértővel is átnézették a bizonyítékokat, akik megerősítették az elméletüket. Ezután azt kérték, vizsgálják meg a gyilkos fegyvert, hátha a modern módszerekkel találnak rajta DNS-t, de hiába, az ügyben eljáró bíróság elutasította a kérésüket.

Reed védőinek más bizonyítékaik is vannak, több olyan tanút találtak ugyanis, akik szerint nem védencük, hanem Stites vőlegénye, Jimmy Fennel Jr. ölhette meg a nőt. Fennel közismerten erőszakos természetű ember, 2008-ban tíz év börtönre ítélték, miután járőrözés közben elrabolt és megerőszakolt egy nőt. Egyik volt zárkatársa, Arthur J. Snow Jr. – aki nem mellesleg a híresen rasszista börtönbanda, az Árja Testvériség tagja volt – eskü alatt vallotta, hogy Fennel beismerte a nő meggyilkolását. Sőt egyenesen dicsekedett is vele, mondván, megölte, mert megcsalta egy feketével.

Mások is terhelő tanúvallomásokat tettek Fennelre. Egy volt biztosítási ügynök például azt mondta, hallotta, amikor a férfi azt mondta, megöli Stitest, ha kiderül, hogy „mással hetyeg”, Jim Clempit, egy volt seriffhelyettes pedig azt: tanúja volt, amint Fennel a lány temetésén azt mormogja: „Azt kaptad, amit megérdemeltél.”

Sok elítéltet ártatlanul végeznek ki

Rodney Reed ügyére Dr. Phil, Amerika kedvenc tévépszichológusa hívta fel a figyelmet, aki idén ősszel kétrészes dokumentumfilm-sorozatot forgatott az esetről. Amióta lejött az adás, tömegek követelik a kivégzés leállítását, az ezzel kapcsolatos petíciót több mint 2,6 millióan írták alá.

Reed sorsa most Greg Abott kormányzó kezében van: ő akár kegyelmet is adhat neki. Az Innocence Project jogászai szerint erre van is némi esély, hiszen a kormányzó öt évvel ezelőtt a közvélemény nyomására egyszer már megakadályozott egy kivégzést. Sajnos sok reményük azért nem lehet: egy 2014-ben napvilágot látott jelentés szerint az Egyesült Államokban a halálraítéltek több mint 4 százalékát – 1993 és 2004 között közel 340 embert – ártatlanul végezték ki. Megdöbbentő adat – különösen akkor, ha figyelembe vesszük, hogy Texas államban a mai napig kiemelkedően sok halálbüntetést hajtanak végre: a republikánus kormányzó eddigi ötéves regnálása alatt közel ötven embert végeztek ki.

Exit mobile version