Jogellenes volt a pedagógussztrájk a Fővárosi Ítélőtábla szerint, a Kúriához fordulnak a szakszervezetek

S. Z. | 2022. Február 10.
A pedagógus-szakszervezetek szerint a másodfokon eljáró bíróság eljárásjogi hibát vétett a sztrájk jogszerűségének vizsgálatakor, ezért a Kúriához fordulnak.

A Fővárosi Ítélőtábla döntése szerint jogellenes volt a január 31-i pedagógussztrájk. Csütörtöki ítéletével az ítélőtábla megváltoztatta az elsőfokú döntés, amely még jogszerűnek tartotta a sztrájkot.

„A másodfokon eljáró Fővárosi Ítélőtábla jogerős végzésében a kormány fellebbezésének minden pontját elutasította – egyetlen kivétellel. Az ügy a Kúrián folytatódik tovább” – olvasható a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ), illetve a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) közleményében, amelyet a hvg.hu idézett.

Szabó Zsuzsa, a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) elnöke (b) és Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) országos választmányának tagja közös sajtótájékoztatót tart a Hősök terén 2022. január 31-én (Fotó: MTI/Soós Lajos)

A közleményben az áll, hogy a sztrájktörvény alapján ha lakosságot érintő alapvető szolgáltatást végeznek, meg kell állapodni a sztrájk alatti elégséges szolgáltatásokról. Ha a felek nem tudnak erről megállapodni, a bíróság nem peres eljárásban dönt erről. Január 31-én még nem volt jogerős végzés a még elégséges szolgáltatásról.

A szakszervezetek szerint másodfokú bíróság tévesen nemcsak a kormány által kizárólag elsőfokon előadott jogi érvek alapján vizsgálta a sztrájk jogszerűségét, hanem az elsőfokú végzés megszületése utáni tényeket és érveket is figyelembe vette. Ezen eljárásjogi hiba miatt fordulnak a Kúriához.

Az érdekképviseletek hozzátették: a mostani végzés egy későbbi sztrájk szempontjából azért fontos, mert a másodfokon eljáró bíróság kimondta azt is, hogy a pandémia nem lehet akadálya a sztrájk megtartásának, illetve a sztrájkjog korlátozásának.

Exit mobile version