Megszólalt az óvónő, aki megmentette az allergiás kisfiút Újpesten

Győr Ágnes | 2022. Május 23.
Turóczi Ildikó, az újpesti óvónő az nlc-nek elmondta, hogyan vette észre a kicsin, hogy nagy a baj.

Sikerült megakadályozni, hogy megismétlődjön a tragédia Újpesten. Az egész országot megrázta, amikor januárban egy hétéves kisfiú, feltehetően mogyoróallergia miatt életét veszítette a kerületben. A szomorú eset nyomán az önkormányzat gyors lépéseket tett és időközben valamennyi újpesti önkormányzati és magániskolába, óvodába és bölcsődébe juttattak a súlyos allergiás reakció esetén (anafilaxiás sokk) életmentő jelentőségű epipenből.

Ezenkívül minden intézményben több embert ki is képeztek arra egészségügyi szakemberek, hogy hogyan kell használni a szerkezetet.

Ezek közül az egyik Turóczi Ildikó, a Pozsonyi tagóvoda óvónője volt, aki pénteken észrevette, hogy az egyik kisfiú allergiás tüneteket produkál és beadta neki az adrenalininjekciót. A kiérkező egészségügyi szakemberek megerősítették, ha a kisfiú nem kapta volna meg a gyógyszert, meghalt volna.

„Fél háromkor ébresztettem a gyerekeket és láttam, hogy Dávid nagyon furcsán néz ki. Még életemben nem láttam ilyen tüneteket gyerekeknél, pedig száz éve óvónő vagyok” – idézte fel az a pénteki eseményeket Turóczi Ildikó.

Mint mondta, az ötéves, középsős kisfiúnak nagyon piros volt a bőre testszerte, pirosak voltak a szemfehérjéi is, és a jobb szeme alatt egy hatalmas ödéma látszott.

Ildikó kérdezte tőle, hogy hogyan érzi magát, mire a kisfiú mondta, hogy nincsen jól. Megnézte az óvónő, hogy van-e láza, de nem volt, ezért is volt gyanús, hogy allergiás reakcióról lehet szó. Az óvónő gyorsan több kollégájával is konzultált, akik egyetértettek vele, ezért azonnal ment az injekcióért, ölbe vette Dávidot, mondta neki, hogy nem lesz kellemes, de szükség van rá, s beadta neki. Az epipen alkalmazása után egyből hívta a mentőket és már azalatt, míg az egészségügyi szakemberek megérkeztek, javult a kisfiú állapota. A mentő nagyon gyorsan kiért, még arra sem volt idő, hogy a kisfiú átvegye alvás után a rövidnadrágját. Mialatt lekísérték a mentőautóhoz, megérkezett az édesanyja is.

Turóczi Ildikó óvónő az Újpesti tévének ad interjút (Fotó: Déri Tibor Facebook-oldala)

Turóczi Ildikó egyik kollégájával vett részt az újpesti szakrendelő által tartott, epipen használatára vonatkozó oktatáson, de nem ez az egyetlen ok, hogy többet tud erről a szerkezetről, mint általában az emberek. Az óvónő ugyanis maga is nemrég kapta meg a saját epipenjét, mivel több dologra is súlyosan allergiás. Három évvel korábban anafilaxiás sokkot szenvedett egy moziban. A heves reakciót egy sütemény váltotta ki, amit a párja hozott neki. Noha nem volt még akkor epipenje, szerencsére a mentősök időben tudtak segíteni rajta.

Az óvónő az nlc-nek azt mondta, hogy nem gondolta volna a januári tragédia után, hogy náluk is megtörténhet ilyesmi, a közép és nagycsoportos gyerekek ugyanis már legalább két éve hozzájuk járnak s ez idő alatt nagyon sok dolgot ettek meg az intézményben, de soha nem lett semmi baj.

Engem nagyon megdöbbentett és megrázott, ami történt. Hogy őszinte legyek, még nem is teljesen dolgoztam fel 

– tette hozzá az Ildikó. Bár sokan gratuláltak neki péntek óta, szerinte semmi rendkívüli nincs abban, amit tett. Szerinte mindenki alkalmas arra, hogy megtegye, amit ő és az a tapasztalata, hogy az emberek rendszerint segítenek is, ha olyan helyzetbe kerülnek, ahol tudnak. Azt azonban elismerte, hogy az óvónők külön érzékenyek az ilyen helyzetekre, hiszen felelősek a gyerekekért és naponta több száz olyan kisebb-nagyobb helyzet van, ami súlyos következményekkel járhat és nekik minden esetben a gyerekek jólétét szem előtt tartva, felelősségteljesen kell dönteniük.

A polgármester döntött az epipenek kiosztásáról

Déri Tibor polgármester a januári tragédia után saját hatáskörben döntött arról, hogy a jövőben a kerület valamennyi önkormányzati és magán bölcsődéjében, óvodájában és iskolájában lennie kell epipennek. Az eszközök beszerzését az Újpesti Szakrendelő bonyolította le. A folyamatot azonban lassította, hogy az adrenalininjekció év elején egy ideig hiánycikk volt országszerte, de szerencsére március végére megérkeztek az életmentő szerek. Minden intézménybe két epipen került arra az esetre, ha az első beadása után nem csillapodnak az adott gyermeknél az allergiás tünetek.

Ezt követően az újpesti szakrendelő oktatást tartott azok számára, akik vállalták, hogy egy ilyen vészhelyzet esetén intézkednek. Az önkormányzat azt kérte, hogy intézményenként több ember is jelentkezzen, hogy mindig legyen valaki, aki képes egy ilyen helyzetre reagálni. A polgármester az nlc-nek elmondta, az oktatás azért is volt nagyon fontos, mert túl azon, hogy az epipen használatának módját elsajátíthatták a résztvevők, egy hiteles egészségügyi szakembertől hallhatták, nem kell félniük ennek az eszköznek a használatától, „nem tudnak rosszul dönteni”. Azzal sem okoznak ugyanis nagy bajt, ha úgy adják be az adrenalininjekciót, hogy utólag kiderül, mégsem volt a gyermeknek allergiás rohama.

Déri Tibor polgármester személyesen köszönte meg Turóczi Ildikó óvónőnek az életmentő beavatkozást (Fotó: Déri Tibor Facebook oldala)

A negyedik kerületi polgármester beszélt arról is, hogy Pintér Sándor belügyminiszternek ajánlást küld arról, hogy országos szintén kellene a jövőben kötelezővé és lehetővé tenni, hogy legyen a bölcsődékben, óvodákban, iskolákban epipen. Hozzátette, hogy több kerület is van Újpesten kívül – például a második, illetve a hatodik kerület – ahol január óta már szintén gondoskodtak a különböző oktatási intézmények epipennel való ellátásáról.

A polgármester szerint – aki hétfőn virágot és csokoládét vitt az óvoda dolgozóinak és el szeretné vinni a teljes munkaközösséget vacsorázni – hangsúlyozta, az óvoda dolgozói helytállása példaértékű. Talán a történteknek szerepe lehet abban a gyökeres szemléletváltásban, amire Doktor Csáki Csilla csecsemő- és gyermekgyógyász, allergológus szerint a társadalomban, elsősorban az iskolákban és óvódákban szükség van.

Mint arról elsőként az nlc beszámolt, hatalmas lépés történt. Az Anafilaxiás Allergiásokért Egyesületet nevű szülői munkacsoport a MAKIT (Magyar Allergológiai és Klinikai Immunológiai Társaság) szakmai szervezetével és az AllerGéniusz Egyesülettel együttműködésben elérte, hogy a jövőben TB-támogatottak legyenek az adrenalin-autoinjektorok.

Exit mobile version