Elvi állásfoglalásban utasította el a Fővárosi Közgyűlés szerdán, hogy a lakosság egyetértése nélkül Budapesten a jövőben akkumulátorgyár épülhessen. A testület úgy döntött: „nem ért egyet azzal, hogy Budapest közigazgatási területén az érintett lakosságnak – társadalmi részvételiségi folyamat lefolytatását követően kifejezett – egyetértése nélkül akkumulátort vagy annak alkatrészét gyártó vagy összeszerelő üzem vagy telep létesüljön”.
Az előterjesztést 17 igennel fogadta el a közgyűlés, a Fidesz-KDNP képviselői és a függetlenek nem szavaztak.
A közgyűlés kimondta, szükségesnek tartja, hogy ilyen üzem csak a természeti erőforrások legnagyobb – a klímaváltozás közép- és hosszútávú hatásait is figyelembe vevő – kíméletével, az elővigyázatosság elvét követve létesülhessen. Továbbá szükségesnek tartják a létesítéssel összefüggő eljárásokban a teljes transzparencia biztosítását, „a nemzetgazdasági szempontból való kiemelés mellőzését”.
Amennyiben ezek a feltételek nem valósulnak meg, a közgyűlés nem adja majd hozzájárulását az ilyen üzemek újonnan történő létesítéséhez.
Karácsony Gergely főpolgármester a Facebookon azt írta: a hazai akkumulátorgyár-építések során „a beruházások teljesen átláthatatlanok, a környezetvédelmi szabályokat folyamatosan átírja a kormány úgy, hogy a gyáraknak kedvezzen, a társadalom bevonása csak látszólagos, a hatósági ellenőrzések nevetségesek.”
Az utóbbi hetekben nagy felháborodást keltett a debreceni akkumulátorgyár létrehozása, amely mellett az önkormányzat szórólapokkal kampányolt.
(MTI/nlc)