Karácsonyi dekorációk: minimalistától a teljes megőrülésig

hirdetés | 2024. November 29.
Némi színtan, egy kis kísérletező kedv és az IP-számok ismerete: ezzel díszbe öltöztetheted otthonodat is, beleértve a teraszt, erkélyt. És akkor a koszorúkról még nem is beszéltünk. A Praktiker szakértői megmutatták, hogy ők hogyan képzelik a karácsonyi készülődést.

Ahogy tavasszal balkonkertészet-ügyben, most is Orosz Barbara vezette szezonális bemutatóval és workshoppal mutatta meg a Praktiker, hogy miért érdemes betérni hozzájuk. A téma természetesen a karácsony volt, annak is inkább az esztétikai oldala: a szakértők megmutattak egy tökéletesen berendezett lakásrészletet, volt szó kandallókról, erkélydekorációról, színtudományról, a koszorúkról, kopogtatókról pedig külön workshopot tartottak. Haladjunk sorban!

Fotó: Neményi Márton

Így néz ki egy karácsony 2024-ben

A színek halmozásánál már sokkal menőbb és trendibb kombinációk is léteznek, a jelszó: a kevesebb több. A Praktiker szakértői egy-egy szín köré építik a kompozíciót, vagy két-két színt kombinálnak, mint a magenta és a fekete, amely leírva talán furcsának hathat, de csodálatosan illenek egymáshoz. Hangulatosak a monokróm összeállítások is: sokan csak a szürkére vagy az ezüstre építenek, vagy akár a feketére.

Az üzletlánc karácsonyidekor-bemutatóján megtudtuk: az alapszíneket a mai trendek szerint elsősorban a természet ihleti, és főleg a natúr árnyalatok dominálnak, mint a hántolt fa színe, a bézs, az ekrü, a homokszín vagy a fehér. A trend másik jellegzetessége a visszafogott díszítés. A koszorú alapja többek között lehet fenyőág, fűz- vagy szőlővessző, ezek mind organikus és tartós anyagok – mondta el Boncz Péter, a Praktiker dekorszakértője. A dekorációhoz a természetben magunk is gyűjthetünk hozzávalókat, például különféle terméseket: makkot, gesztenyét, tobozt, magyalt, fagyöngyöt, más bogyókat. A konyhában is találhatunk kiegészítőket, felhasználhatunk szárított narancskarikát vagy fahéjrudat. A természetesség jegyében a gyertya lehet fehér vagy színezett méhviasz, valamint akár szójagyertya is. Ha különlegesebb összeállítást szeretnénk, a gyertya színével tudunk még játszani: a természetes színeket ízlésesen egészítheti ki a púderrózsaszín vagy a pasztellkék.

Fotó: Neményi Márton

Fotó: Neményi Márton

Fotó: Neményi Márton

Fotó: Neményi Márton

Fotó: Neményi Márton

Fotó: Neményi Márton

Fotó: Neményi Márton

Fotó: Neményi Márton

Fotó: Neményi Márton

Fotó: Neményi Márton

Fotó: Neményi Márton

Fotó: Neményi Márton

Fotó: Neményi Márton

Fotó: Neményi Márton

Fotó: Neményi Márton

A diótörő nem, hogy nem megy ki a divatból, egyre keresettebb mint termék és – szó szerint – sokszínűbb a választék, mint valaha. A klasszikustól a kortárs-minimalistáig gyakorlatilag bármilyen ízlésvilágot (és képzőművészeti iskolát) lefednek ezek a fafigurák, még feketét is találunk, azaz a monokróm dekorba is csodásan beépíthetők. Ha pedig többet is vásárolsz, akár egy egész kis kiállítást is berendezhetsz, végigvezetve látogatóidat a diótörők evolúcióján.

Azt mondják, a karácsonyi dekoráció lényege, hogy melegséget varázsoljon otthonunkba az ünnepek alatt, de ne zárjuk ki a jeges, fagyos tájat idéző színeket se! Az eredményt fel is dobhatjuk hideg színhőmérsékletű, tehát jeges hatást erősítő fényekkel is.

A fröccsöntött műanyag végképp a múlté: a vásárlók számára egyre fontosabb a fenntarthatóság és az etikus vásárlás. A Praktiker felhozatalában is nagyon sok az üvegtárgy, üvegdísz és a kézzel készített dekoráció. Ha ezeket vásárolod, nem csak támogatod a művészeket, hanem ezzel is hozzáadsz a „handmade”- érzéshez: a kézzel összeállított dekorációk kézzel készített tárgyakból készülnek.

Ne hagyd ki az erkélyt, teraszt se! Gondolj ezekre a lakásod meghosszabbításaként, ide ugyanis ugyanúgy elfér a dekor, mint a belső terekbe, sőt, némi ráfordítással ideális helyszín némi forralt borozásra a durva mínuszokban is. A kerti bútorokat se tedd el: megfelelő fűtéssel és textíliákkal ugyanúgy használhatjátok őket télen is. Bevethetünk kültéri kandallókat, hősugárzókat és világítást is, akár hálózatról is üzemeltetve, ilyenkor azonban figyelni kell a szigetelésre és a vízálló kivitelre. A Praktiker szakemberei segítenek, hogy milyen környezetbe milyen IP-számmal ellátott eszközöket vegyünk (ez jelöli a por-, csepp- és vízállóság mértékét). Az erős, vízszintesen érkező esővel különösen kell vigyázni, ahogy arra is figyelj, hogy az elektromos eszközöket összecsukd és áramtalanítsd; a korszerű termékek esetében mindez már egy-két mozdulat.

Koszorúra fel!

A koszorúk és kopogtatók szintén nem tűnnek el, a változás a trendekben legfeljebb annyi, hogy egyre több családban készítik kézzel ezeket ahelyett, hogy készen vásárolnák őket. A Praktiker bemutatóján egy kifejezetten erről szóló workshopot is tartottak, ahol kiderült, hányféleképpen és hányféle végeredménnyel készülhet a koszorú. Az üzletben mindent megtalálsz, ami a „hand made” koszorúhoz kell: összegyűjtheted a koszorúalapot és elemeket, amikkel átkötnéd, és amiket ráragasztanál. Alapként jó szolgálatot tehet a drótra elhelyezett, metszőollóval vágható girland is. Választhatsz szalmából készültet is, de találhatsz sással vagy mohával bevontat, vesszőből fontat vagy tobozokból összeállított változatot is – mondta Boncz Péter.

Fotó: Neményi Márton

Fotó: Neményi Márton

Fotó: Neményi Márton

Fotó: Neményi Márton

Fotó: Neményi Márton

Fotó: Neményi Márton

Fotó: Neményi Márton

Fotó: Neményi Márton

Fotó: Neményi Márton

Fotó: Neményi Márton

Fotó: Neményi Márton

Fotó: Neményi Márton

Fotó: Neményi Márton

Fotó: Neményi Márton

Fotó: Neményi Márton

Ami a dekorációt illeti, ennek ma már tényleg csak a fantázia szabhat határt: a télapókat, fagyöngyöket, kandis cukorkákat szabadon kombinálhatjátok, a felnőtt háztartásokba szánt koszorúkra pedig még apró piásüvegeket is ragaszthattok. Boncz Péter végivezetett a lépéseken.

A természetes fenyőágak frissességét pedig úgy őrizheted meg, ha időnként egy kevés vizet permetezel rá. A koszorúnak pedig fenyő, narancs vagy fahéj illóolajjal adhatunk extra ünnepi illatot.

Ha nem elég a hagyomány

Kiderült: egyre több vásárló érdeklődik az alternatívabb, ha úgy tetszik, vadabb megoldások iránt. Ezekre is van ötlete a Praktiker szakértőinek. A koszorú például készülhet karácsonyfagömbökből, és ezekre jöhet a természetes dekor, nem fordítva. „Elegáns hatást elsősorban arany és ezüst színű díszekkel érhetünk el, klasszikus karácsonyi hangulathoz pedig kombináljuk a pirost és a zöldet” – mondja a szakértő. „Ha mozgalmasabb összképet szeretnénk, váltogassuk a kisebb és nagyobb méretű díszeket. A gömböket ragasztópisztoly segítségével erősítsük a koszorúalapra, a színeket pedig igazítsuk a gyertyákhoz. Színek közül idén népszerű az ébenfekete és az arany, bronz, lágyabb fémszín kombináció. Ezt vegyíthetjük némi zölddel, vagy akár hamvas barack árnyalattal, púderrózsaszínnel.”

Fotó: Neményi Márton

Népszerű még a pozsgáskoszorú: a növényt beletűzheted vesszőkoszorúba, vagy lyukat vájhatsz a mohakoszorúba, amelybe gyökérrel együtt helyezheted el, ráadásul ezt az alapot nedvesen is tudod tartani. Ha a pozsgásokat nem szívesen áldoznád fel a koszorú érdekében, saját cserepükben is elrendezheted őket egy kör alakú tálon. Ebben az esetben azonos méretben gondolkodj! Ezután ízlés szerint díszítsd karácsonyi dekorral, masnival és gyertyákkal.

Gondoltak azokra is, akik egyszerű, könnyű, gyors, de nem megúszós koszorút szeretnének. Ők elég, ha beszereznek egy kör alakú alapot – üveg- vagy kerámiatálat, fakorongot –, és ezen helyezik el körben a dekorációt, amelyek lehetnek örökzöldek, fadíszek, szalagok, masnik. Erre ráadásul pofonegyszerű elhelyezni azt a bizonyos négy gyertyát, amelyek egyikét rögtön meg is gyújthatod, ezzel hivatalosan is megkezdve a karácsonyi időszakot.

Legyél te is Praktiker törzsvásárló és használd ki az exkluzív kedvezményeket!

Exit mobile version