A fagylalt őse Kínából származik, érdekes, valahogy mindig azt hittem, hogy ha fagyi, akkor az csakis olasz lehet. Na jó, azért akkorát nem tévedtem, mert az igazsághoz hozzátartozik, hogy az a fagyos édesség, amit ma fagyiként ismerünk, tényleg az olaszoknak köszönhető. Az 1600-as években egy olasz cukrászmester alkotta meg, és hát nem meglepő, hogy elsősorban a legfelsőbb társadalmi rétegeknek szánták. Királyok, császárok, hercegek kedvenc csemegéjének számított.
És akkor a franciák úgy döntöttek, legyen a fagyi mindenkié. Köszönjük nekik, hiszen a nyári kánikulában nincs is hűsítőbb egy jeges finomságnál.
Magyarországon a reformkorban kaptak rá a hideg desszertre, és sikere azóta nálunk is töretlen. Mi, magyarok nagyon szeretjük a finomságokat, ezért nálunk az eredeti olasz receptek hódítanak.
Szerencsére ma már fagyit nemcsak a sarki cukrászdában ehetünk, hanem elkészíthetjük házilag is, vagy vehetünk valami isteni jégkrémcsodát a boltban is.
A házi fagyikhoz elég egy kis tejszín, joghurt, gyümölcs vagy más ízesítés, és néhány óra fagyasztás után már élvezhetjük is a finomságokat.
Itt izgalmas recepteket találsz.
Gasztrobloggereinket is megihlette a hideg ízorgia, így az ő receptjeikből is mazsolázhatsz:
Tudom, hogy nem mindenkinek van kedve és ideje jégkrémet gyártani, ezért elárulom, hogy nem bűn, ha megveszed a boltban a csodás olasz jégkrémet, és esetleg felturbózod, ha nem szeretnéd, “csak úgy” önmagában tálalni.
Mivel fogyasszuk a jégkrémet? Szinte bármivel!
– a kávéból csodás jeges kávét készíthetsz
– a gyümölcsöt is kívánatosabbá teszi
– számtalan sütemény mellett is megfér, a brownie például szinte elképzelhetetlen nélküle
– bármilyen turmixhoz is hozzáadhatod
Szóval nyár van, itt a fagyiszezon, ne hagyd ki a jeges finomságokat a vízparton, séta közben, vagy éppen otthon egy jó kis grillezés után!